Kurzus nemzetközi vendég- és részidős hallgatóknak
- Kar
- Természettudományi Kar
- Szervezet
- TTK Biokémiai Tanszék
- Kód
- biokmolbib22em
- Cím
- Biokémia és molekuláris biológia EA
- Tervezett félév
- Őszi
- Meghirdetve
- 2024/25/1
- ECTS
- 3
- Nyelv
- en
- Oktatás célja
- Kompetenciák: Tudás: Rendelkezik a biokémiához és molekuláris biológiához kapcsolódó magas szintű ismeretekkel és rendszerezni, alkalmazni és szintetizálni tudja azokat. Ismeri azokat a laboratóriumi gyakorlati eszközöket és módszereket, melyeket a biokémia és molekuláris biológia alkalmaz. Képesség: Képes a biokémia és molekuláris biológia különböző részterületeinek tudás- és ismeretanyaga közötti összefüggések felismerésére, integrációjára. Képes a molekuláris szintű tudományos kutatásban érdemi szerepet játszani és kompetens vezetés mellett új tudományos eredményeket létrehozni. Képes a molekuláris szintű biológia témakörében szakszerűen kifejezni magát mind szóban, mind írásban. Attitűd: Törekszik a természet és a molekuláris rendszer viszonyának, az élő szervezetek molekuláris működésének és evolúciójának megismerésére. Elkötelezett és nyitott a tudományos megalapozottságú ismeretekre, integratív szemléletre. Autonómia és felelősség: Képes önállóan végiggondolni alapvető szakmai kérdéseket, képes ezekről érdemben beszámolni, ezekről összeállításokat készíteni. Felelősséget érez tudományosan megalapozott biológiai szemléletformálásért. Felelősséget érez azért, hogy a laikusokkal is megismertesse a molekuláris biológiai, a molekuláris gépezetek témaköréhez tartozó felfedezések jelentőségét.
- Tantárgy tartalma
- Az oktatás tartalma: A biokémia és a molekuláris biológia elveinek, alapjelenségeinek ismerete alapján a fő területek, kutatási irányok mélyebb, áttekintő és integráló ismeretanyaga. Az előadás fontosabb témái: A fehérjék, mint legfontosabb biomolekulák térszerkezetének kialakulása, stabilitása és dinamikája. A fehérjeműködés szabályozási elvei és lehetőségei. A génexpresszió szabályozása terén elért új eredmények. Az enzimműködés lényege példákon keresztül. A motorfehérjék működésének és szabályozásának elvei és sokszínű példái. Glikobiokémiai ismeretek. Farmakobiokémiai alapismeretek molekuláris biológusoknak. A jelátviteli folyamatok molekuláris biológiája: alapok, szignál transzdukciós rendszerek. A sejtciklusszabályozás és az apoptózis molekuláris alapjai.
- Számonkérés és értékelés
- k5 = kollokvium jegy (5) Az értékelés alapja a hallgatók tudásának felmérése kombinált írásbeli és szóbeli vizsgán. A félév során az órákon feltett gondolkodtató tanári és „értékes” hallgatói kérdések alapján, valamint opcionális házi feladatok sikeres megoldásával az írásbelin elszámol segédpontok szerezhetők. Az írásbelin különböző típusú tesztkérdések szerepelnek, amely alapján közepes érdemjegy szerezhető. Ennél jobb érdemjegyet az írásbelit követő szóbelin lehet elérni, ahol két téma kerül részletesebben elő, s az összefüggések ismerete a legfontosabb értékelendő szempont.
- Irodalomjegyzék
- Kiadott előadásanyagok Nyitray László és Pál Gábor (2013): A biokémia és molekuláris biológia alapjai.