Kurzus nemzetközi vendég- és részidős hallgatóknak

Kar
Természettudományi Kar
Szervezet
TTK Növényrendszertani, Ökológiai és Elméleti Biológiai Tanszék
Kód
evojatsb22em
Cím
Evolúciós játékelmélet EA
Tervezett félév
Őszi
Meghirdetve
2024/25/1
ECTS
3
Nyelv
hu
Oktatás célja
Kompetenciák: Tudás: Ismeri a legfontosabb játékelmélet fogalmakat és a hozzájuk kapcsolódó alapfeltevéseket. Ismeri a tanult egyszerűbb mátrixjátékokat és a hozzájuk kapcsolódó konfliktushelyzeteket. Ismeri a gyakoriságfüggő szelekció replikátor dinamikai leírását. Ismeri a térbeli játékok alapfeltevéseit és az ide kapcsolódó biológiai példákat. Ismeri az altruizmus és a kooperáció evolúciós stabilitásának problémáját, és ismeri a legfontosabb magyarázó elveket. Képesség: Képes az egyszerűbb mátrixjátékok statikus és dinamikus elemzésére. Az elemzések alapján képes biológiai következtetéseket levonni az adott modellből. Képes evolúcióbiológiai érvelésébe beilleszteni a játékelméleti ismereteit. Attitűd: Igényli, hogy a területen megszerzett ismereteit integrálja biológiai tudásába. Elkötelezett és nyitott a tudományos megalapozottságú ismeretekre, integratív szemléletre. Elkötelezett új kompetenciák elsajátítására és világképének bővítésére. Törekszik arra, hogy az evolúcióbiológia témakörében természettudományosan megalapozott véleményt nyilvánítson. Autonómia és felelősség Képes önállóan átgondolni alapvető szelekciós helyzeteket, képes ezekből stratégiai játékelmélet modelleket készíteni. Képes megadott témakörben önálló szakirodalmi tájékozódásra, az összegyűjtött információ rendszerezésére és bemutatására. Felelősséget érez a tudományosan megalapozott ismeretek elsajátítására. Szakmai és nem szakmai körökben felelősen nyilvánít véleményt evolúcióbiológiai kérdésekről.
Tantárgy tartalma
Játékelméleti alapfogalmak. Az evolúciósan stabil stratégia (ESS) definíciója. A Héja Galamb játék, mint alapmodell. A Bishop Cannings tétel és alkalmazása. Kevert és tiszta stratégiák. Játékok több ESS-el és ESS nélkül. A koordinációs és a kő-papír olló játék.  Biológiai példák a kő-papír-olló játékra. A replikátor dinamika a héja galamb játék elemzésében. A dinamika fixpontjai és az ESS közötti kapcsolat.  A nemek aránya evolúciós egyensúlyban. A lokális ESS fogalma. Az aszimmetrikus ESS fogalma. Az aszimmetrikus héja galamb játék elemzése. Az Agelenopsis aperta hálóvédő viselkedése. Fegyverkezési verseny szituáció a biológiában. A modell elemzése. A szignál fogalma és osztályozása. A Zahavi elv. A Cyrtodyopsis dalmanni-n végzett kísérletek és az őszinte kommunikáció. A Sir Philip Sydney játék elemzése. Szignál költség és őszinte kommunikáció. Az adaptív dinamikai megközelítés alapfeltevései. Folytonos stabilitás és elágazási pont. Az adaptív dinamika alkalmazása: fajkeletkezés. A kölcsönös altruizmus játékelméleti modelljei.
Számonkérés és értékelés
k5 = kollokvium jegy (5) Az értékelés alapja a hallgatók tudásának felmérése egyéni teljesítés alapján.  Az elhangzott témakörök tételekbe csoportosítva képezik az elsajátítandó tudást. A hallgatók egy egy tétel szóbeli ismertetésével adnak számot a tudásukról. A vizsga során fontos a biológiai és matematikai feltevések pontos ismerete, a modellek vislekedéséből a helyes biológiai következtetések levonása.
Irodalomjegyzék
Scheuring I.: Evolúciós játékelmélet, elektronikus jegyzet (kézirat) Néhány, vizuális megjelenítést igénylő előadás diái
Ajánlott irodalom
Maynard Smith, J.: Evolution and the Theory of Games. Oxford University Press, Oxford, 1982.

Kurzus szakjai

Név (kód) Nyelv Szint Kötelező Tanév ...
bioinformatikus (TTK-BIOLÓGUS-BIOINFORMAT-NMEN) en 7 1/2
Biológus MSc - Idegtudomány és Humánbiológia szakirány (TTK-BIOLÓGUS-IDEGTUDHUMB-NMHU) hu 7 1/2
Biológus MSc - Molekuláris genetika, Sejt- és fejlodéstudomány szakirány (TTK-BIOLÓGUS-MOLGSEJTFEJ-NMHU) hu 7 1/2
Biológus MSc - Molekuláris-, Immun- és Mikrobiológia szakirány (TTK-BIOLÓGUS-MOLIMMMIKRO-NMHU) hu 7 1/2
Biológus MSc - Ökológia, Evolúció- és Konzervációbiológia szakirány (TTK-BIOLÓGUS-ÖKOEVOKONZ-NMHU) hu 7 1/2
Erasmus program keretében (TTK-ERASMUS-NXXX) en Kötelező
idegtudomány és humánbiológia (TTK-BIOLÓGUS-IDEGTUDHUMB-NMEN) en 7 1/2
molekuláris genetika, sejt- és fejlődésbiológia (TTK-BIOLÓGUS-MOLGSEJTFEJ-NMEN) en 7 1/2
molekuláris, immun- és mikrobiológia (TTK-BIOLÓGUS-MOLIMMMIKRO-NMEN) en 7 1/2
növénybiológia és mikológia (TTK-BIOLÓGUS-NÖVBIOLMIKOL-NMHU) hu 7 1/2
növénybiológia és mikológia (TTK-BIOLÓGUS-NÖVBIOLMIKOL-NMEN) en 7 1/2
ökológia, evolúció- és konzervációbiológia (TTK-BIOLÓGUS-ÖKOEVOKONZ-NMEN) en 7 1/2
Vissza