Kurzus nemzetközi vendég- és részidős hallgatóknak
- Kar
- Természettudományi Kar
- Szervezet
- TTK Mikrobiológiai Tanszék
- Kód
- molbakmb22em
- Cím
- Fejezetek a klasszikus és molekuláris bakteriológiából EA
- Tervezett félév
- Őszi
- Meghirdetve
- 2024/25/1
- ECTS
- 6
- Nyelv
- en
- Oktatás célja
- Kompetenciák: Tudás: Átlátja a mikroorganizmusok jellegzetességeit, azok egymáshoz és egyéb élőlényekhez való viszonyát. Ismeri a mikrobák vizsgálata során alkalmazott hagyományos és molekuláris biológiai módszereket. Ismeri mikroorganizmusok működésének megértéséhez szükséges fogalmakat, azok használatát. Ismeri a mikrobiális ökológia alapfogalmait. Érti a mikrobák működésének és szabályozásának összefüggéseit és érti az interdiszciplináris megközelítés jelentőségét. Ismeri az összefüggéseket a különböző tárgyak keretében elsajátított ismeretkörök között. Képesség: Képes átlátni a mikroorganizmusok tanulmányozásának széleskörű módszertanát. Képes a klasszikus és molekuláris mikrobiológia fogalmainak szakszerű, magas szintű használatára. Képes a különböző természettudományos szakterületek tudás- és ismeretanyaga közötti összefüggések felismerésére, integrációjára. Tudományos szempontok szerint képes rendszerezni ismerethalmazokat, azokat elemzi és értékeli. Képes eredményeit szóban és írásban magas színvonalon közölni. Képes a megszerzett tudását alkalmazni a mikrobiológiai jelenségek magas szintű tudományos magyarázatára. Attitűd: Törekszik, hogy a területen megszerzett tudását integráló szemlélettel használja az élő rendszerek működésének megértéséhez. Nyitott az újabb biológiai és más természettudományos kutatási eredmények megismerésére. Betartja és betartatja a kutatásetika szabályait. Aktívan terjeszti a szaktudomány eredményeit. Elkötelezett és nyitott a tudományos megalapozottságú ismeretekre, integratív szemléletre Elkötelezett a biológia szakterületén tudása folyamatosan gyarapítására. Autonómia és felelősség: Képes önállóan végiggondolni alapvető szakmai kérdéseket. Szakmai és nem szakmai körökben felelősen nyilvánít véleményt biológiai, kutatásetikai és bioetikai kérdésekről. Felelősséget érez azért, hogy elsajátítsa a prokarióta szervezetek klasszikus és molekuláris biológiájának témaköréhez tartozó magasabb szintű ismeretanyagot. Eligazodik a munka világában, segíti partnereit a tudatos, célorientált feladat-végrehajtásban.
- Tantárgy tartalma
- A tárgy célja, hogy magas szinten, részletesen bemutassa a prokarióták vizsgálatának klasszikus és molekuláris módszereit. Emellett tárgyaljuk a mikroorganizmusok interakcióit különböző élőlényekkel, vizes környezetek és talajok mikrobiológiai vonatkozásait, a bioremediáció alapjait. Az előadás fontosabb témái: Környezeti és diagnosztikai mikrobiológiai mintavételi elvek és technikák, a diagnosztikai mikrobiológia vizsgálati stratégiái. Klasszikus és új tenyésztéses eljárások. A molekuláris mikrobiológiai eszköztár felhasználása a mikrobiológiai sokféleség feltárásában. Modern fény és elektron mikroszkópos eljárások. A populációk közötti kölcsönhatások elvei (növény-mikroba, állat-mikroba, ember-mikroba interakciók). Vizes környezetek mikrobiológiája, a biológiai vízminősítés. Talajok mikrobiológiája, a környezeti kármentesítés lehetőségei. Anaerob környezetek mikrobiológiája. Patogenitás és virulencia.
- Számonkérés és értékelés
- k5 = kollokvium jegy (5) A vizsgaidőszaki kollokviumra végződik: az előadások anyagából és a megadott szakirodalomból kell felkészülni. Ezt szóbeli vagy írásbeli vizsga követ.
- Irodalomjegyzék
- Kiadott előadásanyagok Borsodi A, Felföldi T, Jáger K, Makk J, Márialigeti K, Romsics Cs, Tóth E, Bánfi R, Pohner Zs, és Vajna B 2013: Bevezetés a prokarióták világába. ELTE, online elektronikus jegyzet
- Ajánlott irodalom
- Madigan MT, Bender KS, Buckley DH, Sattley WM, Stahl DA, 2019. Brock Biology Of Microorganisms. Pearson (15thEd)