Kurzus nemzetközi vendég- és részidős hallgatóknak
- Kar
- Természettudományi Kar
- Szervezet
- TTK Növényrendszertani, Ökológiai és Elméleti Biológiai Tanszék
- Kód
- okologsb22em
- Cím
- Ökológia EA
- Tervezett félév
- Tavaszi
- ECTS
- 3
- Nyelv
- en
- Oktatás célja
- Kompetenciák: Tudás: Tisztában van az ökológia főbb ismeretköreivel, alapfogalmaival és terminológiájával. Ismeri az alapvető ökológiai kutatási módszereket és legfontosabb eredményeket. Érti az ökológiai rendszerek működésének főbb összefüggéseit. Ismeri az ökológiai rendszerek fennmaradását fenyegető hatásokat, érti korunk főbb ökológiai problémáit. Képesség: Képes az ökológia és az idekapcsolódó más természettudományos szakterületek ismeretanyaga közötti összefüggések felismerésére, integrációjára. Képes az ökológia fogalmainak szakszerű használatára, az eddigi eredmények értelmezésére és továbbgondolására. Képes a megszerzett tudását alkalmazni a természetben megfigyelhető ökológiai jelenségek magyarázatára. Képes szakszerűen nyilatkozni ökológiai kérdésekről mind szóban, mind írásban. Attitűd: Nyitott az újabb ökológiai és a kapcsolódó más természettudományos kutatási eredmények megismerésére, szakmai együttműködésre. Törekszik, hogy a területen megszerzett tudását integráló szemlélettel használja az ökológiai rendszerek működésének megértéséhez. Elkötelezett a biológia szakterületén tudása folyamatosan gyarapítására. Elkötelezett a Föld élővilágának megóvása iránt. Autonómia és felelősség: Képes önállóan végiggondolni alapvető szakmai kérdéseket. Szakmai és nem szakmai körökben felelősen nyilvánít véleményt ökológiai, s a hozzá kapcsolódó kutatásetikai és bioetikai kérdésekről. Felelősséget érez tudása folyamatos gyarapításáért, saját kutatásainak magas szakmai színvonaláért.
- Tantárgy tartalma
- A tárgy célja az ökológia legfontosabb témaköreinek haladó szintű ismertetése. Az előadás fontosabb témái: A biodiverzitás. Hány faj él a Földön? A fajgazdagság földrajzi trendjei. A fajgazdagság csökkenésének értékelése és ami a fajszámon túlmutat. A közösségek fajösszetétele (textúra. kotextúra). A diverzitás mérése, változásai példákkal. A közösségek térbeli mintázatai (zónák, foltok, szintek). A mintázatok keletkezése. A mintázatelemzés alapjai (Juhász-Nagy Pál modellcsaládjának kapcsán). A közösségek időbeli mintázatai. A szukcesszió fajtái, hajtóereje. Bolygatások és degradáció. A közösségek stabilitása. Finomléptékű folyamatok: a foltmozaikok keletkezése és diverzitásfenntartó szerepe. A közösségek és a környezet kapcsolata (pl. niche-konstrukció). Inváziók hatásai. A klímaváltozás hatásai a közösségekre (billenőpontok, rezsimváltások). Metapopulációk és metaközösségek dinamikája. A kihalási adósság. Ökológiai hálózatok. Az ökológiai rendszerek működésének előrejelezhetősége és irányíthatósága
- Számonkérés és értékelés
- k5 = kollokvium jegy (5) Az értékelés alapja a hallgatók tudásának felmérése egyéni teljesítés alapján. A vizsgaidőszaki kollokviumra az előadások anyagából és a megadott szakirodalomból kell felkészülni. A vizsga írásbeli teszt.
- Irodalomjegyzék
- Kiadott előadásanyagok (pdf) Pásztor E., Oborny B. 2007: Ökológia. Nemzeti Tankönyvkiadó, Budapest. (kijelölt fejezetek)
- Ajánlott irodalom
- Townsend, C. R., Begon, M. and Harper, J. L. (2008) Essentials of ecology. 3rd ed., Wiley-Blackwell Publ. Rosenzweig, M.L. (1995) Species diversity in space and time. Cambridge University Press. Case, T.J. (1999) An illustrated guide to theoretical ecology. Oxford University Press. Oborny B. (2018) Miért nehéz előrejelezni a környezetváltozások ökológiai hatásait? Kritikus küszöbök és hirtelen összeomlások. Természet Világa 2018(2), 69-73. old.