Kurzus nemzetközi vendég- és részidős hallgatóknak
- Kar
- Természettudományi Kar
- Szervezet
- TTK Növényélettani és Molekuláris Növénybiológiai Tanszék
- Kód
- trofornb22em
- Cím
- Trópusi erdők ökofiziológiája EA
- Tervezett félév
- Őszi
- Meghirdetve
- 2024/25/1
- ECTS
- 3
- Nyelv
- en
- Oktatás célja
- Kompetenciák: Tudás: Átlátja a trópusi erdő ökoszisztémák működését, globális szintű fontosságát. Ismeri a trópusi erdők alapvető fogalmait, terminológiájával tisztában van, azokat szakszerűen alkalmazza. Érti, hogy a trópusi erdők a Föld szárazföldi növénytakarójának jelentős részét teszik ki. Ismeri a trópusi erdők elterjedését, klimatikus viszonyait, fő növényi életformáit. Tisztában van a trópusi erdők kiemelt szerepével a klímaegyensúly megőrzésében. Átlátja a trópusi erdők fontosságát a biodiverzitás megőrzésében és az ökoszisztéma szolgáltatások fenntartásában. Képesség: Képes a trópusi erdők alapvető ökológiai jellemzőinek felismerésére és összehangolt értelmezésére. Képes a megszerzett tudását alkalmazni hétköznapi jelenségek magyarázatára. Ismeretei alapján rendelkezik a természettudományos alapokon nyugvó érvelés képességével. Képes a trópusi erdők ökofiziológiája témakörében szakszerűen kifejezni magát mind szóban, mind írásban. Attitűd: Igényli, hogy a területen megszerzett ismereteit integrálja biológiai tudásába. Elkötelezett és nyitott a tudományos megalapozottságú ismeretekre, integratív szemléletre. Elkötelezett új kompetenciák elsajátítására és világképének bővítésére. Törekszik arra, hogy környezetében a természet és az ember viszonyának témakörében felelős véleményt nyilvánítson. Példamutató környezet- és természettudatos magatartást tanúsít, másokat ennek követésére ösztönöz. Autonómia és felelősség: Képes önállóan átgondolni alapvető ökofiziológiai kérdéseket, képes ezekről érdemben beszámolni és összeállításokat készíteni. Felelősséget érez tudományosan megalapozott ismeretek elsajátítására. Felelősséget érez, hogy az őt körülvevő természetre életvitelével minél kisebb terhelést jelentsen. Szakmai és nem szakmai körökben felelősen nyilvánít véleményt ökofiziológiai kérdésekről.
- Tantárgy tartalma
- A tárgy célja a trópusi erdők, mint a föld legnagyobb biodiverzitású ökoszisztémái alapvető ökológiai és növényélettani jellegzetességeinek, fogalmainak és összefüggéseinek egymásra épülő, integrált bemutatása. Az előadás fontosabb témái: A trópusi erdők főbb típusai, jellemzésük, szerepük, hasznosításuk, ill. pusztításuk. A trópusi erdők klimatikus jellegzetességei, felépítése, főbb növényi életformái. A trópusi erdők fái. A tápanyagok körforgása és az epifitonok szerepe. Magasabbrendű holoepifitonok, hemiepifitonok. Kúszónövények, liánok. A mangróve. A trópusi erdők növényeinek élettani folyamatai: vízháztartás, tápanyagfelvétel, fotoszintézis, növekedés, fejlődés. A trópusi erdők kutatásának módszerei.
- Számonkérés és értékelés
- k5 = kollokvium jegy (5) Az értékelés alapja: a hallgatók tudásának felmérése az év közben kiadott tudományos cikkek feldolgozásából nyert ismeretekből, illetve a tantárgyi tematika legalább két különböző részéből feltett kérdések alapján tett szóbeli vizsga, kollokvium útján történik.
- Irodalomjegyzék
- Kiadott előadásanyagok (pdf)
- Ajánlott irodalom
- Lüttge U. 1997: Physiological ecology of tropical plants. Springer Richards P.W. 1998: The tropical rainforest. Cambridge University Press Lowman M.D., Nadkarni N.M. 1995: Forest canopies. Academic Press .