Kurzus nemzetközi vendég- és részidős hallgatóknak
- Kar
- Természettudományi Kar
- Szervezet
- TTK Állatrendszertani és Ökológiai Tanszék
- Kód
- valhidsb22em
- Cím
- Válogatott fejezetek a hidrobiológiából EA
- Tervezett félév
- Tavaszi
- ECTS
- 3
- Nyelv
- en
- Oktatás célja
- Kompetenciák: Tudás: Átlátja a vízi élőhelyek ökológiai jellegzetességeit, folyamatait. Ismeri a hidrobiológia és ökológia alapvető fogalmait, terminológiájával tisztában van, azokat szakszerűen alkalmazza. Érti, hogy a Föld kontinentális vízi élőhelyei az bioszféra kontinentális részének működése szempontjából jelentős szerepet töltenek. Ismeri a kontinentális vizek sajátosságait szabályozó főbb élő és élettelen környezeti tényezőket. Tisztában van a kontinentális vizek kiemelt szerepével az emberiség vízellátása tekintetében. Átlátja a kontinentális vizek fontosságát a biodiverzitás megőrzésében és az ökoszisztéma szolgáltatások fenntartásában. Képesség: Képes a kontinentális vizes élőhelyek alapvető ökológiai jellemzőinek felismerésére és összehangolt értelmezésére. Képes a megszerzett tudását alkalmazni hétköznapi jelenségek magyarázatára. Ismeretei alapján rendelkezik a természettudományos alapokon nyugvó érvelés képességével. Képes a kontinentális vizek hidrobiológiája témakörében szakszerűen kifejezni magát mind szóban, mind írásban. Attitűd: Igényli, hogy a területen megszerzett ismereteit integrálja biológiai tudásába. Elkötelezett és nyitott a tudományos megalapozottságú ismeretekre, integratív szemléletre. Elkötelezett új kompetenciák elsajátítására és világképének bővítésére. Törekszik arra, hogy környezetében a természet és az ember viszonyának témakörében felelős véleményt nyilvánítson. Példamutató környezet- és természettudatos magatartást tanúsít, másokat ennek követésére ösztönöz. Autonómia és felelősség: Képes önállóan átgondolni alapvető hidrobiológiai kérdéseket, képes ezekről érdemben beszámolni és összeállításokat készíteni. Képes megadott témakörben önálló szakirodalmi tájékozódásra, az összegyűjtött információ rendszerezésére és bemutatására. Felelősséget érez tudományosan megalapozott ismeretek elsajátítására. Felelősséget érez, hogy az őt körülvevő természetre életvitelével minél kisebb terhelést jelentsen. Szakmai és nem szakmai körökben felelősen nyilvánít véleményt ökológiai kérdésekről.
- Tantárgy tartalma
- A tárgy célja a különböző kontinentális vizes élőhelyek alapvető ökológiai jellegzetességeinek, fogalmainak és összefüggéseinek egymásra épülő, integrált bemutatása. Az előadás fontosabb témái: A kontinentális vizek fogalma, főbb típusai. A különböző felszíni vizek álló- és áramlóvizek és vizes élőhelyek (kontinentális sós vizek, szikes tavak, édesvizű tavak, áramlóvizek és víztározók) hidrobiológiai jellemzői. A hiperszalin vizes élőhelyek ökológiája. Az antropogén eredetű sózás ökológiain következményei természetes vízi élőhelyeken. A meromixis kialakulásához vezető környezeti tényezők. Szikes tavak, mint ökológiai rendszerek a Kárpát-medencében. A plankton szezonális szukcessziója. A mikrobiális hurok. Áramlóvizek hidrobiológiai sajátosságai, különös tekintettel a nagy folyókra. Víztározók és a kapcsolódó ökológiai problémák.
- Számonkérés és értékelés
- k5 = kollokvium jegy (5) Az értékelés alapja a hallgatók tudásának felmérése egyéni teljesítés alapján. A szorgalmi időszakban a hallgatók az oktató biztosította listából választanak témát, abból önálló szakirodalmi felkészülést követően egy kb. 15 perces kiselőadást tartanak és kérdésekre válaszolnak. Tipikusan a félév utolsó két foglalkozásán kerülnek sorra a hallgatói kiselőadások. A kiselőadások szakmai tartalma részét képezi a félév végi kollokvium anyagának. A vizsgaidőszakban kollokvium (írásbeli vizsga, elektronikusan vagy hagyományos módon, teszt és esszé jellegű kérdések vegyesen).
- Irodalomjegyzék
- Kiadott előadásanyagok (pdf)
- Ajánlott irodalom
- Padisák J. 2005: Általános limnológia. ELTE Eötvös Kiadó, Budapest. 310 p. Felföldy L. 1981: A vizek környezettana – Általános hidrobiológia. Mezőgazdasági Kiadó, Budapest, 289p. Wetzel, R 2001: Limnology: Lake and River Ecosystems. Elsevier Science, 1006p.