Kurzus nemzetközi vendég- és részidős hallgatóknak

Kar
Informatikai Kar
Szervezet
IK Média- és Oktatásinformatika Tanszék
Kód
IP-18fOPREG
Cím
Operációs rendszerek Ea+Gy
Tervezett félév
Tavaszi
Meghirdetve
2024/25/2
ECTS
3
Nyelv
en
Oktatás célja
a)tudása -  Ismeri és érti az informatikai szakterület legfontosabb általános elméleteit, összefüggéseit, tényanyagát és az ezekhez szükséges felépítõ fogalomrendszert: számítógép architektúrák, operációs rendszerek, számítógépes hálózatok b)képességei -Képes a szakmai információforrások használatára, a megoldandó problémához szükséges ismeretanyag megkeresésére. Meglévõ ismereteire alapozva hatékonyan sajátít el új technológiákat és paradigmákat. c)attitûdje - Vállalja és hitelesen képviseli informatikai szakterülete szakmai alapelveit. - Nyitott a képesítésével, szakterületével kapcsolatos szakmai, technológiai fejlõdés és innováció megismerésére és befogadására. d)autonómiája és felelõssége - Törekszik a hatékony és minõségi munkavégzésre.
Tantárgy tartalma
Az operációs rendszer fogalma, feladata, helye egy számítógépes rendszerben; firmware, middleware; megszakítások, kivételek, rendszerhívások. Tervezési célkitûzések, felhasználási kategóriák, szerkezeti felépítés fajtái; alkalmazásprogramozói felület; konkrét példák. A folyamat fogalma és megvalósítása; folyamatleíró, folyamattáblázat; a szál fogalma és különbözõ megvalósításai; különbség a szál és a folyamat között; konkrét példák. Interaktív, kötegelt és valós idejû folyamatok és ütemezéseik; ütemezõ algoritmusok. Ütemezések mai Linux,Windows rendszerben.. Párhuzamosság alapfogalmai, fajtái, versenyhelyzet; a kritikus szekciók problémája, és megoldásai; osztott memória és üzenetküldés. Szemaforok, monitorok és megvalósításaik; holtpontok, jellemzésük, megelõzésük, elkerülésük és felismerésük; példák. Tárakfajtái, adatcsere a tárak között; a memóriakezelés feladata; alapvetõ memóriakezelési módszerek: rögzített és dinamikus partíciók; virtuális memória fogalma, megvalósításának módszerei: lapozás és szegmentálás. Virtuális memóriakezelési algoritmusok. Bemeneti/kimeneti eszközök, kezelésük, ütemezés lehetõségek. Állományrendszerek, szolgáltatásaik; adatállományok, meta-adatok, könyvtárak, hivatkozások; speciális célú állományrendszerek. Állományrendszerek megvalósítása; áttekintés; állományrendszerek csatolása; könyvtárak megvalósítása; blokkfoglalási módszerek; szabad tárterület nyilvántartása; naplózás; kvóta. Lemezterület-szervezés; fizikai és logikai formázás; partíciók; redundáns tömbök (RAID szintek, kombinált RAID megoldások).
Számonkérés és értékelés
(egyéb): gyj (összevont számonkérés)
Irodalomjegyzék
Andrew S. Tanembaum, Albert S. Woodhull: Operációs rendszerek, Panem, 2. kiadás, 2007 ISBN: 9789635454761 Knapp Gábor, Adamis Gusztáv: Operációs rendszerek, LSI oktatóközpont, 2001 ISBN: 9635772513 Brian W.Kernighan, Dennis M. Ritchie: A C programozási nyelv, Mûszaki Kiadó 2008, ISBN: 9789631605525, http://lidi.uw.hu/krc/index.html

Kurzus szakjai

Név (kód) Nyelv Szint Kötelező Tanév ...
Erasmus program keretében (IK-ERASMUS-NXXX) en Kötelező
programtervező informatikus - F (ELTE-K7473-S-N-10-ENG) en 6 Kötelező
Vissza