Kurzus nemzetközi vendég- és részidős hallgatóknak

Kar
Informatikai Kar
Szervezet
IK Programozási Nyelvek és Fordítóprogramok Tanszék
Kód
IPM-24ATRMEG
Cím
Kutatásmódszertan Ea+Gy.
Tervezett félév
Őszi
Meghirdetve
2024/25/1
ECTS
5
Nyelv
en
Oktatás célja
tudása Ismeri az adattudomány főbb alkalmazási területeit, az ezekhez kötődő problémákat és a megoldási lehetőségek főbb irányait, a kapcsolódó technikák alkalmazási korlátait. Az angol nyelvtudása eléri a képzéshez, az angol nyelvű szakirodalom megismeréséhez, a szakszöveg megértéséhez, feldolgozásához és a szakképzettséggel ellátható szakmai feladatok elvégzéséhez, valamint a folyamatos szakmai önképzéshez szükséges szintet. képességei Szakmai irányítás mellett képes önálló tudományos kutatómunkát végezni egy csoport tagjaként, másokkal együttműködve. Munkája során vizsgálja a kutatási, fejlesztési és innovációs célok kitűzésének lehetőségét és törekszik azok megvalósítására. attitűd Figyelemmel kíséri az adattudomány és a kapcsolódó szakterületek elsősorban matematikai, statisztikai, informatikai vonatkozású, valamint mesterséges intelligenciával kapcsolatos legújabb eredményeit és törekszik arra, hogy ezeket saját fejlődésének szolgálatába állítsa Hitelesen képviseli szakmáját és mutatja be munkájának eredményeit. autonómiája és felelőssége Munkáját a szakmai és tudományos etika követelményeinek, a személyes és érzékeny adatok védelmének maximális figyelembevételével végzi.
Tantárgy tartalma
A tárgy célja, hogy a kurzus végén a hallgató ismerje a tudományos kutatás módszertanát, a különböző publikációs formákat és a tudományos publikációkkal szemben támasztott követekményeket, a tudományos publikációk értékelési rendszerét, a kutatás-fejlesztés-innováció összefüggéseit, a pályázati és kutatási munkatervek felépítését, célkitűzéseit, képes legyen csoportban együttműködni kutatási célok megfogalmazására. Mindezek alapján a hallgató készítsen, fogalmazza meg, hogy milyen témakörben választ diplomamunka témát és azt hogyan dolgozza ki a következő másfél évben. Tartalom: Példák hallgatói K+F projektekre, adattudományi kutatási témák bemutatása. Csoportmunkát támogató eszközök alkalmazása K+F projektekben (svn, github. trac, stb.) Publikációk (cikkek, technical riportok, diplomamunkák, doktori dolgozatok, stb.) írásának módja, követelmények. LaTeX ismeretek, különös tekintettel a BibTeX, a LaTeX és a Beamer használatára. Prezentációk készítésének szabályai. K+F+I projekt munkatervek készítése, FP7, H2020, Horizon Europe pályázatok munkaterveinek szerkezete egy példán keresztül, a projekt tervezés különböző elvárásai. Konferenciák programbizottságainak munkája, a cikkek értékelésének folyamata. Etikai, adatvédelmi kérdések.
Számonkérés és értékelés
összevont számonkérés, gyakorlati jegy(5)
Irodalomjegyzék
Antoni Martínez Ballesté: Writing Scientific Papers. http://citeseerx.ist.psu.edu/viewdoc/download?doi=10.1.1.466.7270&rep=rep1&type=pdf, 35 oldal. LaTeX basics https://en.wikibooks.org/wiki/LaTeX/Basics Till Tantau, Joseph Wright, Vedran Miletić: The beamer class User Guide for version 3.33. http:// www.mif.pg.gda.pl/kfamo/VARIA/beamer_user_guide_v3_33.pdf , 245 oldal, 2013. Ben Collins-Sussman, Brian W. Fitzpatrick, C. Michael Pilato: Version Control with Subversion, http://svnbook.red-bean.com, 468 oldal, 2011.

Kurzus szakjai

Név (kód) Nyelv Szint Kötelező Tanév ...
adattudomány (IK-ADATTUD-NMEN) en 7 Kötelező 1/2
Vissza