Kurzus nemzetközi vendég- és részidős hallgatóknak
- Kar
- Bölcsészettudományi Kar
- Szervezet
- BTK Kora Újkori Történeti Tanszék
- Kód
- BA-ERA-EMH-S-2
- Cím
- Staat und Gesellschaft im Mitteleuropa in der Frühen Neuzeit
- Tervezett félév
- Mindkét
- ECTS
- 6
- Nyelv
- Oktatás célja
- A kurzus célja, hogy bemutassa a Magyar Királyság működését a kora újkorban a Habsburg Monarchián belül. Ehhez a vezérfonalat az intézményrendszer fejlődése, illetve az uralkodó és a rendek közötti viszony alakulása jelenti.
- Tantárgy tartalma
- A Magyar Királyság 1526-ban része lett a Habsburgok összetett közép-európai államának. A szeminrium azt vizsgálja, hogy ez a szituáció milyen változásokat hozott magával, milyen intézmények jöttek létre, a régi intézmények hogyan alakultak át, milyen volt az uralkodó, központi intézmények és a magyar rendek viszonya, hogyan élte meg a változásokat a magyar nemesség, a Magyar Királyság meghatározó társadalmi rétege. A kurzus nyelve: német.
- Számonkérés és értékelés
- Gyakorlati jegy. A hallgatói munka értékelésének alapvonalait az ELTE BTK kari szabályozása rögzíti, mely leszögezi, hogy az átadott tudás és készségek természetére tekintettel az oktató választja ki a hallgatói munka értékelésének eszközeit. A gyakorlati jegy általában írásbeli és/vagy szóbeli munkák értékelése nyomán születik, melyet a hallgató kapja egyénileg vagy egy csoport tagjaként.
- Irodalomjegyzék
- Geschichte Ungarns. Hrsg. von István György Tóth. Bp. 2005. De weltliche und kirchliche Elite aus dem Königreich Böhmen und Königreich Ungarn am Wiener Kaiserhof im 16.–17. Jahrhundert. Hg. von Anna Fundarkova, István Fazekas. Wien 2013. Pálffy, Géza: The Kingdom of Hungary and the Habsburg Monarchy in the Sixteenth Century. New York 2009. Péter Katalin (Ed.): Beloved Children. History of Aristocratic Childhood in Hungary in the Early Modern Age. Bp. 2001. Rauscher, Peter: Zwischen Ständen und Gläubigern. Die kaiserlichen Finanzen unter Ferdinand I. und Maximilian II. (1556–1576). Wien, München 2004.