Kurzus nemzetközi vendég- és részidős hallgatóknak
- Kar
- Bölcsészettudományi Kar
- Szervezet
- BTK Germanisztikai Intézet
- Kód
- BBI-NEM17-321
- Cím
- Német irodalom 1. (Líratörténet) (Deutsche Literatur 1. (Geschichte der deutschen Lyrik))
- Tervezett félév
- Őszi
- Meghirdetve
- 2024/25/1
- ECTS
- 3
- Nyelv
- de
- Oktatás célja
- a) Tudás: A hallgató a főbb irodalomtörténeti korszakok, továbbá poétikai megközelítések ismertetése, kiemelkedő jelentőségű szerzői életművek és művek elemzése révén áttekintő tudást kap a német irodalom főbb verses (lírai) műfajairól, azok kialakulásáról és történeti változásairól. A hallgató így átlátja a német nyelvű verses (lírai) szövegek befogadásának bevett eljárásait, az elemzés és értelmezés szakmailag elfogadott kontextusait és módszereit, terminusait. b) Képesség: A történelmi, irodalom- és kultúrtörténeti ismeretek bővítése és elmélyítése mellett a német nyelvű verses (lírai) szövegeknek, azok történeti-poétikai beágyazottságának és változásainak az értelmezése, bevezetés a róluk szóló szakirodalomba, alapvető szakmai kérdések megismerése az irodalom- és kultúratudomány területén, az értelmező befogadás kompetenciájának, továbbá az interpretációs készségeknek a feljesztése. c) Attitűd: Vállalja és hitelesen képviseli szakmája társadalmi szerepét, alapvető viszonyát a világhoz. Nyitott szakmája átfogó gondolkodásmódjának és gyakorlati működése alapvető jellemzőinek hiteles közvetítésére, átadására. Törekszik arra, hogy önképzése a szakmai céljai megvalósításának egyik eszközévé váljon. d) Autonómia és felelősség: Szakmai útmutatás alapján végzi átfogó és speciális szakmai kérdések végiggondolását és adott források alapján történő kidolgozását. Önállóan végzi munkáját tevékenysége kritikus értékelése és folyamatos korrekciója mellett.
- Tantárgy tartalma
- A német irodalom történetének főbb korszakai a kora újkortól napjainkig; a német vers sajátosságai; a verses (lírai) műfajok kialakulása, jellegzetességei és történelmi változatai; a német vers alakváltozatai Martin Opitz metrikai reformjától kezdve; a retorikai eszközök meg- és felismerése.
- Számonkérés és értékelés
- szóbeli vagy írásbeli vizsga (1-5).
- Irodalomjegyzék
- Geschichte der deutschen Lyrik vom Mittelalter bis zur Gegenwart. Szerk. Walter Hinderer. Stuttgart: Reclam 1983; Heselhaus, Clemens: Deutsche Lyrik der Moderne von Nietzsche bis Yvan Goll. Düsseldorf: Bagel 1962; Knörrich, Otto: Lexikon lyrischer Formen. Stuttgart: Kröner 1992.