Kurzus nemzetközi vendég- és részidős hallgatóknak
- Kar
- Bölcsészettudományi Kar
- Szervezet
- BTK Germanisztikai Intézet
- Kód
- BBI-NEM17-323
- Cím
- Német irodalom 2. (Prózatörténet) (Deutsche Literatur 2. (Prosageschichte))
- Tervezett félév
- Tavaszi
- ECTS
- 3
- Nyelv
- de
- Oktatás célja
- tudás: a hallgató ismerje a német próza történeti és műfaji változatait, az elbeszélés elemzés alapfogalmait és módszereit. Ismerje a prózatörténet egyes korszakainak sajátos jegyeit, az irodalmi kánon változását, és képes legyen tájékozódni a szakirodalomban. képesség: a hallgató képes legyen azonosítani különböző szövegtípusokat, ismerje a prózatörténet egyes korszakainak sajátos jegyeit, be tudjon illeszteni egyes műveket egy adott történeti kontextusba. Képes megragadni az elemzett szövegek aktuális jelentőségét, valamint továbbgondolni az egyes művekhez kapcsolódó szakirodalmat. attitűd: nyitott az ismeretek elsajátítására, alkalmazására és továbbgondolására. autonómia és felelősség: érdekli a német nyelvű prózairodalom és nyitott annak szakdidaktikai alkalmazására illetve közvetítésére a közoktatásban.
- Tantárgy tartalma
- Az előadás különböző korszakok, műfajok és stílusok szerint tagolva egy-egy mű részletes elemzése révén bevezet mű és korszak, elbeszélői hagyomány és újítás illetve fikciós és faktuális elbeszélés összefüggéseibe, érintve a NAT-ban szereplő szerzőket (Johann Wolfgang von Goethe, Thomas Mann, Franz Kafka). Az előadás az irodalmi művek elemzésén túl és azzal összefüggésben az elbeszélés mindennapi és univerzális kulturális jelentőségének bemutatására is törekszik.
- Számonkérés és értékelés
- vizsga
- Irodalomjegyzék
- Matías Martínez (szerk.): Handbuch Erzählliteratur. Theorie, Analyse, Geschichte. Stuttgart: Metzler 2011. ISBN: 978-3-476-02347-6 Tabea Becker, Juliane Stude: Erzählen. Heidelberg: Universitätsverlag Winter 2017. ISBN: 9783825367251 Albrecht Koschorke: Wahrheit und Erfindung. Grundzüge einer allgemeinen Erzähltheorie. Frankfurt/M.: Fischer 2012. ISBN: 978-3-10-038911-4