Kurzus nemzetközi vendég- és részidős hallgatóknak
- Kar
- Bölcsészettudományi Kar
- Szervezet
- BTK Olasz Nyelvi és Irodalmi Tanszék
- Kód
- BBI-OLA17-132
- Cím
- Olasz történelem 2. (Storia italiana 2.)
- Tervezett félév
- Tavaszi
- ECTS
- 3
- Nyelv
- Oktatás célja
- Az oktatás célja: tudás: A kultúr- és eszmetörténet mélyebb megismerése, a reneszánsz, az újkor és a jelenkor fogalma, a történeti kérdések iránti érzékenység kialakítása, történeti források kritikus olvasása, szakszövegolvasás. Legalább B2+ szintű, használható nyelvtudással rendelkezik. képesség: Kritikai gondolkodás fejlődése, társadalomtudományi módszerek elsajátítása. Képes a nemzeti kultúra célnyelven történő közvetítésére. Képes a kultúrák közötti közvetítésre és az interkulturális kompetencia fejlesztésére. attitűd: A kurzus során fejlődik a hallgatók történeti gondolkozása, politikai-társadalmi érzékenysége. A vitakultúra (idegen nyelven), és társakkal való együttműködés fejlődése. autonómia, felelősség: Nyitott a társadalmi problémák iránt, A megismert módszereket ismereteket autonóm módon építi be egyéni véleményébe.
- Tantárgy tartalma
- Az oktatás tartalma: E kurzus során a hallgatók 16-18. századi Itália legfontosabb történeti és kulturális jelenségeivel; az olasz nemzetállam kialakulásával (1815-1860), valamint az egységes Olaszország 1861 és 1922 közötti történetével ismerkednek meg. A kurzus során az általános tendenciák bemutatásán túl külön figyelmet fordítunk az elit és népi kultúra kérdéseire a Risorgimento eszmetörténetére, valamint a modern politikai ideológiák (marxizmus, liberalizmus, nacionalizmus, fasizmus) bemutatására.
- Számonkérés és értékelés
- Az értékelés rendszere: 10% írásbeli beugró 90% írásos vagy szóbeli vizsga
- Irodalomjegyzék
- Irodalom: Carlo Ginzburg, Il formaggio e i vermi: Il cosmo di un mugnaio del ’500. Torino Einaudi, 1976, 1999 De Felice, Renzo: Le interpretazioni del fascismo. Róma – Bari. Laterza. 1995. Salvadori, Massimo L. – Comba, Rinaldo: Corso di storia 2-3. L’età moderna, L’età contemporanea. Torino. Loescher. 1990. Salvadori, Massimo L.: Storia d’Italia e crisi di regime: Alle radici della politica italiana. Bologna. il Mulino. 1994.