Kurzus nemzetközi vendég- és részidős hallgatóknak
- Kar
- Bölcsészettudományi Kar
- Szervezet
- BTK Olasz Nyelvi és Irodalmi Tanszék
- Kód
- BBI-OLA17-211
- Cím
- Olasz leíró nyelvtan 1. (Grammatica descrittiva dell’italiano 1.)
- Tervezett félév
- Mindkét
- ECTS
- 3
- Nyelv
- Oktatás célja
- Az oktatás célja: tudás: a morfoszintaktikai elemzés alapkérdéseinek bemutatása. Ismeri a beszélt és írott olasz nyelv szabályait, regisztereit, azokat a mindenkori nyelvhasználat kontextusának megfelelően képes hatékonyan alkalmazni. képesség: képes lesz megérteni a modern nyelvészeti terminológiát és a morfológiai és szintaktikai rendszer működését (rendszerező képesség fejlesztése); tudatosulnak benne az eddig a nyelvhasználatban alkalmazott nyelvi eszközök, és fejlődik összefüggés-kezelő képessége. Képes az olasz nyelv gördülékeny, helyes, magabiztos, a mindenkori kontextusba illő használatára. attitűd: mérlegeli a problémák sokoldalú módszertani megközelítésének lehetőségét autonómia, felelősség: tudatosan képviseli azon módszereket, amelyekkel szakterületén dolgozik, és elfogadja más tudományágak eltérő módszertani sajátosságait.
- Tantárgy tartalma
- Az oktatás tartalma: A kurzus célja az olasz nyelv névszói csoportjainak bemutatása. A kurzus épít az Olasz nyelvtani gyakorlat 1. és 2. c. tanegységek során szerzett, elsősorban gyakorlati jellegű tudásanyagra. Tematika: A szófajok. – Szó, mondat, szintagma. – A névszói alaptagú szintagmák 1. A főnévi csoport. A főnévi alaptag sajátosságai. Bővítmények. 2. A melléknévi csoport. A melléknévi alaptag sajátosságai. Bővítmények. 3. A determinánsok. A névmásként használt determinánsok. 4. A névmások. Személyes (és visszaható) névmások.
- Számonkérés és értékelés
- Az értékelés rendszere: 2 írásbeli teszt
- Irodalomjegyzék
- Irodalom: Dardano, Maurizio – Trifone, Pietro: La lingua italiana. Bologna, Zanichelli, 1985. Fogarasi Miklós: Grammatica italiana. Roma, Bulzoni, 1983. Herczeg Gyula: Olasz leíró nyelvtan. Budapest, Terra – Akadémiai Kiadó, 1970. Salvi, Giampaolo – Vanelli, Laura: Nuova grammatica italiana. Bologna, Il Mulino, 2004. Serianni, Luca – Castelvecchi, Alberto: Grammatica italiana. Torino, UTET, 1988.