Kurzus nemzetközi vendég- és részidős hallgatóknak
- Kar
- Bölcsészettudományi Kar
- Szervezet
- BTK Olasz Nyelvi és Irodalmi Tanszék
- Kód
- BBI-OLA17-392
- Cím
- A mai Olaszország (L’Italia contemporanea)
- Tervezett félév
- Tavaszi
- ECTS
- 2
- Nyelv
- Oktatás célja
- BBN-OLA-392/b A mai Olaszország A kurzus célja: bemutatni az 1945 utáni Olaszország legfontosabb történelmi, társadalmi és kulturális tendenciáit, a mai Olaszország politikai rendszerét és annak kialakulását, a mai olasz társadalom legfontosabb problémáit, az elmúlt hetven év kiemelkedő személyiségeit (művészeit, politikusait és egyéb közéleti személyiségeit) Alkalmazott módszer: kontaktóra – gyakorlat; egyrészt a kurzus vezetőjének szempontrendszere szerint, másrészt a hallgatók által tartott kiselőadások segítségével, illetve a hallgatók személyes tapasztalatai, olvasmányélményei és az órán közösen megbeszéltek alapján összefoglaljuk a fent említett témakörökhöz kapcsolódó legfontosabb tudnivalókat. Kompetenciák: a kurzus a hallgatók személyes tapasztalataira, olvasmányélményeire támaszkodva is igyekszik önálló gondolkodásra, véleményalkotásra ösztönözni őket, és elsősorban összefüggéseiben megértetni velük a 20. századi és a kortárs Olaszország bonyolult történelmi-politikai-társadalmi folyamatait. A kurzus során remélhetőleg fejlődő kompetencia az olasz nyelvű kifejezőkészség, a szakirodalomból leszűrt információk továbbgondolása, a tanultak rendszerezése, majd azokból új, önálló gondolatok megfogalmazása.
- Tantárgy tartalma
- 392/b Kurzusleírás: 1. Az Olasz Köztársaság létrejötte. Alcide de Gasperi. A Marshall-segély. 2. Olasz pártok a II. Világháború után. A Kereszténydemokrata Párt (DC). 3. Az Olasz Kommunista Párt (PCI) törekvései, hatalmi szerepe és vezetői (Togliatti, Berlinguer, stb) 4. A gazdasági csoda 5. A terrorizmus évei („Anni di piombo“) 6. Az Aldo Moro-ügy 7. Craxi, Andreotti és a „Tangentopoli“ 8. Romano Prodi, Silvio Berlusconi 9. A két „marò“ esete. Az utóbbi évtized politikusai. 10. Oriana Fallaci, Angelo Rizzoli, Lucio Fontana. 11. Az egyház szerepe az elmúlt hetven év Olaszországában. A maffia. 12. A kulturális élet színterei: a színházak és a múzezmok struktúrája, helyzete. 13. Könyvkiadás. Napilapok. TV-csatornák.
- Számonkérés és értékelés
- Követelmény: az órák rendszeres látogatása és a rendszeres otthoni készülés, illetve egy – az első órán megbeszélt témakörök szerinti – kiselőadás megtartása. A számonkérés módja: zárthelyi dolgozat a félév végén.
- Irodalomjegyzék
- 392/b Szakirodalom: Ginsborg, Paul: Storia d'Italia dal dopoguerra a oggi. Einaudi, Torino, 2006. Hearder, Harry: Olaszország rövid története, Maecenas Kiadó, Bp., 1992. Lepre, Aurelio – Petraccone, Claudia: Storia d'Italia dall'unitá a oggi. Il Mulino, Bologna, 2012. Salvadori, Massimo L.: Storia d'Italia. Crisi di regime e crisi di sistema. 1861-2013. Il Mulino, Bologna, 2013. https://it.wikipedia.org/wiki/Storia_dell%27Italia_repubblicana