Kurzus nemzetközi vendég- és részidős hallgatóknak
- Kar
- Bölcsészettudományi Kar
- Szervezet
- BTK Portugál Nyelvi és Irodalmi Tanszék
- Kód
- BBI-PFI-420
- Cím
- Film és irodalom (Cinema e literatura)
- Tervezett félév
- Őszi
- ECTS
- 6
- Nyelv
- Oktatás célja
- A kurzus célja, hogy megismertesse a hallgatókat a portugál és a brazil filmművészet fő tendenciáival, alkotóival és kiemelkedő műveivel. Tudása: Legalább C1 szintű nyelvtudással rendelkezik Ismeri a a portugál és a brazil film fő tendenciáit, műveit és alkotóit Átlátja a portugál és a brazil film valamint az egyetemes filmtörténet kapcsolódási pontjait Képesség: Képes portugál és brazil filmeket szakszerűen elemezni Képes értelmezni a portugál és brazil filmművészetben megjelenő társadalmi, történelmi és politikai diskurzusokat Átfogóan gondolkozik a luzofón kultúrák és a filmművészet viszonyáról Attitűd: Érti a portugál és a brazil film helyzetét az egyetemes filmtörténetben Fontosnak tartja a társadalmi, a faji és a nemi igazságosság kérdését
- Tantárgy tartalma
- A kurzus során a portugál és a brazil filmművészet paradigmatikus műveinek elemzésén keresztül térképezzük fel egyfelől a két luzofón nemzet filmtörténetének meghatározó tendenciáit, másfelől pedig a brazil és a portugál nemzeti tudatot kísértő, legégetőbb társadalmi és kulturális feszültségeket. A félév során a gyarmatosítás problémaköre mellett (Alain Fresnot: Desmundo; Luís Alberto Pereira: Hans Staden; Nelson Pereira dos Santos: Como era gostoso o meu francês) a gyarmati háború és a posztkoloniális állapot különböző filmtörténeti olvasataival (Pedro Costa: Casa de Lava; Margarida Cardoso: Costa dos Murmúrios; Manoel de Oliveira: Non ou a vã glória de mandar), valamint az egészen a napjainkig ívelő társadalmi problémák különböző feldolgozásaival (Glauber Rocha: Deus e o Diabo na Terra do Sol; Fellipe Gamarano Barbosa: Casa Grande; Maria de Medeiros: Capitães de Abril; Teresa Villaverde: Os Mutantes) foglalkozunk.
- Számonkérés és értékelés
- Szemináriumi dolgozat 12.-18.000 leütés terjedelemben
- Irodalomjegyzék
- Araújo, Nelson: Cinema Português - Interseções estéticas nas décadas de 60 a 80 do século XX. Lisboa, Edições 70, 2018. Bello, Maria do Rosário Lupi: Tempo e Narrativa no Cinema de Manoel de Oliveira. Lisboa, Tinta-da-China, 2022. Coelho, Eduardo do Prado: Vinte anos de cinema português (1962-1982). Lisboa, ICALP-Biblioteca Breve, 1983. Couto, Jorge (Org.): Manoel de Oliveira – número especial da Revista Camões, 2001/12-13. Dennison, Stephanie: Remapping Brazilian Film Culture in the Twenty-First Century. New York-London, Routledge, 2020. Ferreira, Carolin Overhoff: Identity and Difference - Postcoloniality and Transnationality in Lusophone Films. Berlin, LIT Verlag, 2012. Johnson, Randal – Stam, Robert (Orgs.): Brazilian Cinema. New York, Columbia University Press, 1995. Mendes, João Maria: Novas e Velhas Tendências no Cinema Português Contemporâneo. Lisboa, Gradiva, 2013. Nagib, Lúcia: The New Brazilian Cinema. Oxford, Palgrave Macmillan, 2003. Nagib, Lúcia: Brazil on Screen: Cinema Novo, New Cinema and Utopia. London, I. B. Tauris, 2012. Xavier, Ismail: O cinema brasileiro moderno. São Paulo, Paz e Terra, 2001.