Kurzus nemzetközi vendég- és részidős hallgatóknak
- Kar
- Bölcsészettudományi Kar
- Szervezet
- BTK Portugál Nyelvi és Irodalmi Tanszék
- Kód
- BBI-POR17-301
- Cím
- Portugál irodalom 1. (Literatura portuguesa 1.)
- Tervezett félév
- Őszi
- ECTS
- 5
- Nyelv
- Oktatás célja
- A korai portugál irodalom a kezdetektől Gil Vicente koráig. Főbb műfajok és alkotók: a gallego-portugál trubadúrlíra, a hagiográfia, historiográfia, didaktikus próza és a rövid prózai alkotások. Innen indul egyfajta monografikus ívben a portugál irodalom szövegolvasással integrált oktatása tanszékünkön.
- Tantárgy tartalma
- Tárgya: 1-5. óra: A portugál irodalom első korszakának monografikus ívű ismertetésekor először a gallego-portugál trubadúrlíra legfontosabb alábbi témaköreit tárgyalom: – Szerelmesénekek, provanszi hatás, a kulturális transzmisszió csatornái – Barátdalok, a paralell szerkesztés és feminizmus. – A szatirikus műfaj: a sirventés és a cantiga de escárnio e maldizer. – A trubadúrok és társaik (jograis, segreis, menestrais és soldadeiras). Tárgya: 6-12. óra A prózai művek sorában a didaktikus célú alkotások – hagiográfiák, misztikus darabok, erkölcsi nevelést célul kitűző traktátusok mellett a műfordításokra és a lovagregények „átirataira” is utalok. Ugyanakkor a kolostori és udvari kultúrák megismertetésén keresztül a középkor egyetemes és regionális vonásaira illetve értékeire is kitérve, arra teszek kísérletet, hogy a kezdeti portugál irodalmat ibér és európai kereteiben is láttassam. Ebben a témakörben az alábbi kisebb fejezeteket különítem el: – A szentek élete, a mindennapok példatára. – A kelta breton mondavilág és az Artúr-mondakör Portugáliában. – Fernão Lopes és a történetírás forradalma. – Régi és új mecénások: a kolostor és az udvar. – Az Avis-rendi hercegek pedagógiai célú traktátusai.
- Számonkérés és értékelés
- Számonkérés módja: írásbeli vagy szóbeli vizsga
- Irodalomjegyzék
- Irodalom: (Reis, Carlos org.): História crítica da literatura portuguesa vol. I. Lisboa. Verbo. 1998. Godinho, Hélder: Prosa medieval portuguesa. Lisboa. Comunicação. 1986. Gonçalves – Ramos: A lírica galego-portuguesa. Lisboa. Comunicação. 1985. Lanciani – Tavani: Dicionário da literatura galega e portuguesa. Lisboa. Caminho. 1993. Rákóczi, István – Salvi, Giampaolo: Középkori portugál szöveggyűjtemény. Budapest. Tankönyvkiadó. 1994.