Kurzus nemzetközi vendég- és részidős hallgatóknak
- Kar
- Bölcsészettudományi Kar
- Szervezet
- BTK Spanyol Nyelvi és Irodalmi Tanszék
- Kód
- BBI-SFI-424
- Cím
- Műfajok és poétikák a spanyol nyelvű irodalmakban (Géneros y poéticas en las literaturas en lengua espanola)
- Tervezett félév
- Őszi
- ECTS
- 4
- Nyelv
- es
- Oktatás célja
- A kurzus célja a spanyol nyelvű irodalmakban megjelenő fő műfajok és poétikák tágabb kontextusba helyezése, a szakterminológia elsajátítása, egyrészt a diakrón összevetés, másrészt a világirodalom felől közelítve. A hallgatók tudást szereznek a XX. századi irodalom poétikai hagyományairól, illetve felismerik a klasszikus műfajok továbbélését, megújítását a modern irodalomban. Képesek lesznek átlátni a lírai, az epikai és a drámai műfajok formai és tartalmi szabályszerűségeit és szabatos spanyol nyelvű értelmezést, elemzést alkotnak szóban és írásban. A) Tudás/ismeret A hallgató ● Legalább C1 szintű, használható nyelvtudással, interkulturális kommunikatív kompetenciával rendelkezik. ● Ismeri a beszélt és írott spanyol nyelv szabályait, regisztereit, képes a spanyol nyelv gördülékeny, helyes, magabiztos, a mindenkori kontextusba illő használatára. ● Ismeri a spanyol nyelvű irodalmak fő műfajait és poétikáit. ● Ismeri a spanyol nyelvű irodalmak tanulása során felhasználható információforrásokat, az azokról való tájékozódás lehetőségeit. B) Képesség A hallgató ● Képes a spanyol nyelv gördülékeny, helyes, magabiztos, a mindenkori kontextusba illő használatára. ● Képes eredeti spanyol nyelvű szövegeket értőn olvasni és irodalomkritikai módszerekkel elemezni. ● Ismereteit képes a célnyelv folyékony használata során helyesen, a kontextushoz illően alkalmazni. ● Képes kutatási eredményeit szabatosan összefoglalni, és egyéni kreatív szövegelemzéseit szóbeli prezentáció és írásbeli érvelő esszé formájában bemutatni. C) Attitűd A hallgató ● törekszik arra, hogy új ismeretekre és készségekre tegyen szert ● elkötelezett a fejlődés iránt többek között az elérhető technológiai eszközök segítségével ● Fontosnak tartja tudásának és képességeinek folyamatos fejlesztését. ● Törekszik arra, hogy szakmai és interkulturális tudását folyamatosan, egyénileg fejlessze. ● Nyitottak a számukra új jelenségek iránt, és azokat képesek legyenek kritikával is szemlélni. D) Autonómia/felelősségvállalás A hallgató ● elkötelezett az intenzív tanulás iránt ● önállóan végzi el a tanuláshoz kapcsolódó feladatokat ● felelősséget vállal a saját munkájáért, fejlődéséért, elért eredményeiért és kudarcaiért. ● Jelentős mértékű önállósággal rendelkezik szakmája átfogó és speciális kérdéseinek felvetésében, kidolgozásában, szakmai nézetek képviseletében, indoklásában.
- Tantárgy tartalma
- A klasszikus hagyományok továbbélése a modern spanyol nyelvű irodalmakban: Edgar Allan Poe hatása a spanyol nyelvű elbeszélő irodalmakra (a novella műfajelmélete, a gótika és a fantasztikus irodalom, illetve a bűnügyi történet továbbélése, főként Horacio Quiroga, Jorge Luis Borges, Julio Cortázar és Carlos Fuentes elméleti esszéiben és szépirodalmi írásaiban); az európai avantgárd kiáltványok, költők, valamint a spanyol-amerikai alkotók poétikája és munkássága közti párhuzamok feltárása; a spanyol aranykor drámatermésének hatása Federico García Lorca dramaturgiájára; a mágikus realizmus definíciói, jellemzői, gyökerei (egészen a krónikáktól) és utóélete.
- Számonkérés és értékelés
- Írásbeli és/vagy szóbeli vizsga. Értékelés ötfokú skálán.
- Irodalomjegyzék
- Pablo Brescia: Modelos y prácticas en el cuento hispanoamericano: Arreola, Borges, Cortázar. Iberoamericana–Vervuert, Madrid–Frankfurt am Main, 2011. Gwynne Edwards: El teatro de Federico García Lorca. Gredos, Madrid, 1983. Alicia Llanera: Realismo mágico y lo real maravilloso: una cuestión de verosimilitud. Hispamérica, Gaithersburg, 1997. Francisco Rodríguez Adrados: Del teatro griego al teatro de hoy. Alianza, Madrid, 1999. Maria Luisa Rosenblat: Lo fantástico y lo detectivesco: aproximaciones comparativas a la obra de Edgar Allan Poe. Equinoccio, Caracas, 1997. További kötelező olvasmányok a kurzusleírásban szerepelnek.