Kurzus nemzetközi vendég- és részidős hallgatóknak

Kar
Bölcsészettudományi Kar
Szervezet
BTK Magyar Nyelvtudományi és Finnugor Intézet
Kód
BBN-FUG-101
Cím
Finnugor népek
Tervezett félév
Őszi
Meghirdetve
2024/25/1
ECTS
3
Nyelv
hu
Oktatás célja
Az uráli nyelveket beszélő népek őstörténetének, történetének, néprajzának, kultúrájának, mai életének és jövőbeli kilátásainak bemutatása interdiszciplináris megközelítésben. a) tudás – A hallgató tájékozott a magyar nyelv eredetének kérdéskörében. – Tájékozott a nyelvrokon népek korábbi és aktuális nyelvpolitikai helyzetét illetően, valamint alapvető ismeretekkel rendelkezik azok történetéről, néprajzáról és irodalmáról. b) képesség – Képes európai és tágabb összefüggésben értékelni a finnugor népeket és kultúrákat. – Képes felismerni a szakterületén fölmerülő problémák sokoldalú módszertani megközelítésének lehetőségét. c) attitűd – Érti és elfogadja, hogy a nyelvi és irodalmi jelenségek történetileg és társadalmilag meghatározottak és változóak. – Képviseli a magyar és az európai identitás nyelvi, vallási és társadalmi, történeti és jelenkori sokszínűségét. – Nyitott a magyar és más kulturális közösségek irányában. d) autonómia és felelősség – Kialakít olyan, történetileg és világnézetileg koherens egyéni álláspontot, amely segíti önmaga és környezete fejlődését, tudatosodását. – Nyitott a finnugor kultúrák hátterére.
Tantárgy tartalma
Az uráli őshaza fogalma, kutatásának rövid története, őstörténeti kérdések; Az uráli népek története, lakóhelye és életkörülményei; Az uráli népek kultúrájának elemei: folklór, tárgyi néprajz, irodalom, zene, képzőművészet A nyelvi helyzet és a kilátások.
Számonkérés és értékelés
Kollokvium
Irodalomjegyzék
1. Bereczki Gábor 2010. Tévtanok, rögeszmék a magyar őstörténet kutatásában. In: A nyelvrokonságról. Az török, sumer és egyéb áfium ellen való orvosság. Főszerkesztő: Honti László. Segédkönyvek a nyelvészet tanulmányozásához 104. Tinta Könyvkiadó, Budapest. 31–44. 2. Finnugor kalauz 2001. Szerk.: Csepregi Márta. Medicina, Budapest. 3. Nyelvrokonaink 2000. Főszerkesztő: Nanovfszky György. A Magyarságkutatás könyvtára XXV. Teleki László Alapítvány, Budapest. 4. Rédei Károly 2003. Őstörténetünk kérdései. A nyelvészeti dilettantizmus kritikája. Balassi Kiadó, Budapest. 5. Zsirai Miklós 1994 [Bővített, reprint]: Finnugor rokonságunk. Trezor, Budapest.

Kurzus szakjai

Név (kód) Nyelv Szint Kötelező Tanév ...
észt (BTK-ESZT-DMIN-NBHU) hu 6 Kötelező 2/3
észt (BTK-BMAGY-MAGESZT-NBHU) hu 6 Kötelező 2/3
finn (BTK-BMAGY-MAGYFINN-NBHU) hu 6 Kötelező 2/3
finn (BTK-FINN-DMIN-NBHU) hu 6 Kötelező 2/3
finnugor (BTK-BMAGY-MAGYFINNUGOR-NBHU) hu 6 2/3
finnugor (BTK-FINNUG-DMIN-NBHU) hu 6 2/3
Vissza