Kurzus nemzetközi vendég- és részidős hallgatóknak

Kar
Bölcsészettudományi Kar
Szervezet
BTK Magyar Nyelvtudományi és Finnugor Intézet
Kód
BBN-MAM11-284
Cím
Szövegtan és stilisztika
Tervezett félév
Tavaszi
Meghirdetve
2024/25/1, 2024/25/2
ECTS
3
Nyelv
hu
Leírás
te_kód: BBN-MAM11-284 kurzuskód: BBN-MAM11-284
Oktatás célja
a) tudás - Átfogó ismeretekkel rendelkezik a szövegtan és stíluselemzés alapvető elméleti és módszertani kérdéseit illetően. - Olyan ismeretekkel rendelkezik, amelyek alkalmassá teszik a szöveg időben történő dinamikus jellegének, és egyúttal szerkezetként megértett egészként történő feldolgozására, a stíluselemek használatára, alapot biztosítanak a gyakorlati alkalmazásokhoz. - Ismeretekkel rendelkezik a szakterület hagyományos és elektronikus forrásairól. b) képesség - Kritikusan és több szempontot mérlegelve képes feldolgozni a szöveggel, a stílussal foglalkozó nyelvészeti munkákat. - Képes arra, hogy tudatosan viszonyuljon a szöveg és stílushatás létrehozásához és megértéséhez. - Önálló munkával, elméleti és módszertani megalapozottsággal, kritikai szempontokat érvényesítve képes feldolgozni egy szövegtani, stíluselemzési téma, illetve problematika összefüggéseit. c) attitűd - Érdeklődő, nyitott és elkötelezett szövegtani, stíluselemzési ismereteinek és módszereinek bővítésében, továbbfejlesztésében és alkalmazásában. - A szöveggel, stílussal kapcsolatos nyelvi folyamatok, változások megértésében hasznosítja megszerzett tudását. - Ismeri és tiszteletben tartja az alternatív tudományos megközelítéseket. d) autonómia és felelősség - Kritikus tudatosság jellemzi a szövegtanhoz, stíluselemzéshez kapcsolódó kérdésekben. - Felelősen képviseli szakmai eredményeit, nyitott mások tudományos eredményeivel kapcsolatban. - Tudatosan reflektál az alkalmazott szövegtani, stíluselemzési megközelítésre és módszertanra.
Tantárgy tartalma
1. A nyelv funkcionális szemlélete. A kommunikáció. A szövegvilág, a nézőpont, a kontextus. 2. A szöveg mibenléte, szöveg, nyelv és nyelvi tevékenység. A szöveg fizikai megnyilvánulása, műveleti és értelemszerkezete. A koreferencia mint szerkezet és művelet. A szövegtopik.  A dologfolytonosság és az esemény-egymásrakövetkezés . A monologikus szöveg. A bekezdés. A párbeszéd. 3. A stílus mibenléte. A beszédhelyzet, a viselkedés és a stílus. A szófajok stilisztikája (külön téma a főnév, az ige, a melléknév). A mondat stilisztikája. A metafora és a metonímia. Az alakzatok. Az archaizmus. Szövegszerkezet és stílus, a szöveg stílusszerkezete. Szépirodalmi történeti stílusok.
Számonkérés és értékelés
ötfokozatú gyakorlati jegy
Irodalomjegyzék
Tolcsvai Nagy Gábor 2006. Szövegtan. In: Kiefer F. (szerk.): Magyar nyelv. Budapest, Akadémiai Kiadó. 149–174. Tolcsvai Nagy Gábor: A nyelvi variancia kognitív leírása és a stílus (Egy kognitív stíluselmélet vázlata) In: Laczkó Krisztina – Tátrai Szilárd (szerk.) 2014. Elmélet és módszer: Nyelvészeti tanulmányok. Budapest: ELTE Eötvös József Collegium. 421–450. Tátrai Szilárd 2011. Bevezetés a pragmatikába. Funkcionális kognitív megközelítés. Budapest: Tinta Kiadó. A 2.2.1. A nyelvi tevékenység metafunkciói című fejezet. Hámori Ágnes 2006. A társalgási műfajokról. In: Tolcsvai Nagy G. (szerk.): Szöveg és típus. Szövegtipológiai tanulmányok. Budapest: Tinta Kiadó. 157–181. Kövecses Zoltán 2005. A metafora. Budapest: Typotex. 19–28, 147–164.

Kurzus szakjai

Név (kód) Nyelv Szint Kötelező Tanév ...
magyar (BTK-MAGYAR-TMIN-NBHU) hu 6 Kötelező 3/3
Vissza