Kurzus nemzetközi vendég- és részidős hallgatóknak

Kar
Bölcsészettudományi Kar
Szervezet
BTK Magyar Nyelvtudományi és Finnugor Intézet
Kód
BMA-MAGD-NY-324
Cím
Nyelvtipológia
Tervezett félév
Tavaszi
Meghirdetve
2024/25/1
ECTS
3
Nyelv
hu
Oktatás célja
A tárgy célja a hallgatók megismertetése a nyelvtipológia tudományterületének kutatási területeivel, módszertanával és alapfogalmaival. a) tudás – A hallgató tisztában van a nyelvtipológia történetével, aktuális kutatási kérdéseivel és módszertanával. Ismeri a magyar nyelv főbb tipológiai jegyeit. – Legalább szakterületéhez szükséges szinten ismeri a magyar nyelvet, képes az angol nyelvű szakirodalom feldolgozására. b) képesség – Képes értelmezni a magyar nyelvtipológiai jellegzetességeit elsősorban a morfológia és a szintaxis szintjén, képes megérteni a nyelvtipológia helyét a nyelvtudományon belül és annak történeti beágyazottságát. – Képes felismerni a szakterületén fölmerülő problémák sokoldalú módszertani megközelítésének lehetőségét. – A nyelvtipológia alapvető kérdéseiről közérthetően képes írni és beszélni. c) attitűd – Érti és elfogadja, hogy a magyar nyelv jellegzetességei csak tágabb összehasonlításban értelmezhetőek. – Képes és törekszik az önképzésre. – Törekszik szakmai nyelvtudásának fejlesztésére. d) autonómia és felelősség – Felelősséget vállal szövegeiért, tudatában van azok nyelvtudományi kontextusából következő lehetséges szakmai értékeléseinek és etikai következményeinek. – A nyelvtipológia területén szerzett ismereteit alkalmazza önművelésében, önismeretében. – Tudatosan képviseli azon módszereket, amelyekkel a nyelvtipológia területén dolgozik, és elfogadja más tudományágak eltérő módszertani sajátosságait.
Tantárgy tartalma
A nyelvtipológia fogalma. A nyelvek sokfélesége, a nyelvhasonlítás módszerei. A nyelvtipológia főbb kutatási területei (morfológiai és szintaktikai kérdések). A tipológiai univerzálék típusai. Szórendi tipológia, esettipológia, a tranzitivitás tipológiája. Cselekvőképesség, referencialitás, topikalitás. Tipológiai adatbázisok. Esettanulmányok a magyar és a rokon nyelvek tipológiájának köréből.
Számonkérés és értékelés
(szóbeli vagy írásbeli) vizsga, ötfokozatú jegy
Irodalomjegyzék
1. Comrie, Bernard (1989). Language Universals and Linguistic Typology: Syntax and Morphology. Oxford: Blackwell. 2. Croft, William (2003). Typology and Universals [2nd ed.]. Cambridge: Cambridge University Press. 3. Havas Ferenc (2018). Válogatott tanulmányok. Megjelent a szerző 70 születésnapja alkalmából. Uralisztikai Tanulmányok 21. Budapest: ELTE Finnugor Tanszék. 4. Song, Jae Jung (ed.) 2010. The Oxford Handbook of Linguistic Typology. Oxford: Oxford University Press. 5. Velupillai, Viveka 2012. An introduction to linguistic typology. Amsterdam / Philadelphia: John Benjamins.

Kurzus szakjai

Név (kód) Nyelv Szint Kötelező Tanév ...
funkcionális kognitív nyelvészet (BTK-MMAGYA-MAGFUNKOG-NMHU) hu 7 Kötelező 2/2
Vissza