Kurzus nemzetközi vendég- és részidős hallgatóknak
- Kar
- Bölcsészettudományi Kar
- Szervezet
- BTK Néprajzi Intézet
- Kód
- BMA-NEPD-108
- Cím
- Európai etnológia 1.
- Tervezett félév
- Őszi
- Meghirdetve
- 2024/25/1
- ECTS
- 5
- Nyelv
- hu
- Oktatás célja
- Az MA szakon meghirdetett kurzus célja, hogy áttekintést adjon az európai etnológia kutatási tradícióinak és vizsgálati módszereinek történetébe oly módon, hogy az itt elsajátított ismeretek alapján, a hallgatók képesek legyenek – akár mester szakos szakdolgozati célzattal – saját, empirikus kutatást is kezdeményezni. A félév tematikája az európai etnológiában zajló diskurzus legfőbb fogalmi és kutatási csomópontjai köré épül. Miután az egy-egy alkalomra szánt időkeret nem alkalmas a témák részletező, teljes bemutatásra, így az egyes témáknál kiemelünk résztémákat és olyan kutatási iskolákat, melyek a leginkább megismerhető az európai etnológiai megközelítés. Kiemelten foglalkozunk Orvar Löfgren svéd kutatóval és a lundi európai etnológiai műhellyel, mely az elmúlt bő három évtizedben jelentős hatással volt a tudományszakra.
- Tantárgy tartalma
- A szokás problematikája a legújabb európai etnológiai kutatásokban. A test problematikája a legújabb európai etnológiai kutatásokban. Társadalmi struktúra- és tőkeelméletek, polgárosodás és fogyasztás, a kultúraépítők. A kultúrák találkozásának kutatása: a turizmus etnológiája. Az európai népi kultúra időbelisége: a változás és a korszakolás problematikája: táplálkozási korszakok Európában. Az európai népi kultúra térbeli kiterjedésének problematikája. Centrum, periféria, innovációs központok, eltérő fejlődések az európai köznépi kultúrában. Kultúra és környezet kapcsolata. Kulturális ökológiai kutatások, paraszti ökotípusok. Mikroközösségek, szubkultúrák a deviancia és a normalitás határán: a foci (csapatok, szurkolók, identitás). A hagyomány megtartása, felújítása, kitalálása, tömegtermelése: a „nagyhagyomány”, a nemzet antropológiája. Az etnikus paradigma: identitás, modernizáció, asszimiláció, zárvány. Cigányok Európában. Kisebb közösségek (falvak, kisvárosok) tanulmányozása, Közösségtanulmányok, változásvizsgálatok. Az európai parasztság transzformációja, átalakulása, felszámolódása. Nagyobb közösségek (városok) és az urbanizmus kutatása. A panel lakótelep.
- Számonkérés és értékelés
- A számonkérés és értékelés rendszere: kollokviumi jegy. A hallgatói munka értékelésének alapvonalait az ELTE BTK kari szabályozása rögzíti, mely leszögezi, hogy az átadott tudás és készségek természetére tekintettel az oktató választja ki a hallgatói munka értékelésének eszközeit, A kollokviumi jegy általában írásbeli és/vagy szóbeli munkák értékelése nyomán születik, melyet a hallgató egyénileg vagy egy csoport tagjaként szerezhet meg.
- Irodalomjegyzék
- Kötelező irodalom: Bali János (1998) "Hungarofradizmus" Egy sportegyesület szimbolikája. Tabula 1 (1-2). 85-105. Bali János (2005) A középhegységi paraszt ökotípusa. Ethno-Lore. A Magyar Tudományos Akadémia Néprajzi Kutatóintézetének Évkönyve XXII. Szerk. Vargyas Gábor – Berta Péter. MTA NKI. 11-45. Bausinger, Hermann (1989) Párhuzamos különidejűségek. A néprajztól az empirikus kultúratudományig. Ethnographia 100. 24-37. Bourdieu, Pierre (1998) Gazdasági tőke, kulturális tőke, társadalmi tőke. In: Tőkefajták: A társadalmi és kulturális erőforrások szociológiája (Szerk.: Lengyel Gy. – Szántó Z.). Aula Kiadó, Budapest. 155–176. Burke, Peter (1984) A populáris kultúra a történettudomány és az etnológia mezsgyéjén. Ethnographia LXCV. 362-373. Erixon, Sigurd (1944) Európai etnológia. Ethnographia LV. 1-17. Foster, George M. (1982) Mi a paraszt? In: Néprajzi szöveggyűjtemény I. kötet. (szerk.: Tálasi István). Budapest. 299-314. Heltai Gyöngyi (1997) A szokások és a test az európai etnológia perspektívájában. MTA Politikai Tudományok Intézete Etnoregionális Kutatóközpont Budapest. (http://mek.oszk.hu/01600/01664/01664.htm) Hobsbawm, Eric (1987) Tömeges hagyomány-termelés: Európa 1870-1914. In: Hofer Tamás – Niedermüller Péter szerk: Hagyomány és hagyományalkotás. Bp. 127-198. Hofer Tamás (1989) „Paraszti hagyományokból nemzeti szimbólumok - Adalékok a magyar nemzeti műveltség történetéhez az utolsó száz évben” In : Janus VI.59-74 Kisbán Eszter (1984) Korszakok és fordulópontok a táplálkozási szokások történetében Európában. Ethnographia XCV. 384-399. Löfgren, Orvar (1982) Szemléletmód-változások a skandináv etnológiában. Ethnographia XCIII. 89-111. Löfgren, Orvar (1989) „A nemzeti kultúra problémái svéd és magyar példákon szemlélve” VI. 13- In : Janus 28. Niedermüller Péter (1994) Néprajz, kulturális antropológia, kultúrakutatás. Replika 15-16. 217-235. Paládi-Kovács Attila (2002) Merre tart az európai néprajztudomány? (Akadémiai székfoglaló.) (http://www.mta.hu/fileadmin/nytud/szekfoglalo/Paladiszekf.rtf) Prónai Csaba (2000) A kulturális antropológiai cigány kutatások rövid története. In: Romológia-Ciganológia szerk: Forray R. Katalin. Dialog Campus. 53-67. Sárkány Mihály (2000): Közösségtanulmányok és összehasonlításuk lehetőségei. In uő: Kalandozások a 20. századi kulturális antropológiában, Budapest, L’Harmattan, 57−73.