Kurzus nemzetközi vendég- és részidős hallgatóknak
- Kar
- Bölcsészettudományi Kar
- Szervezet
- BTK Néprajzi Intézet
- Kód
- BMA-NEPD-413
- Cím
- Kortárs társadalom etnológiája
- Tervezett félév
- Tavaszi
- ECTS
- 5
- Nyelv
- hu
- Oktatás célja
- A tantárgy célja, hogy a kortárs (posztmodern) társadalom működésének feltárásával, az azt uraló korszellem elemzésével ellensúlyozzuk azt a tényt, miszerint a néprajzi – antropológiai kutatások a modernitás korszakában intézményesültek, és mind a fogalmi apparátus, mind a megközelítési mód is megragadt a modernitás korszakában. Márpedig a posztmodern társadalom kutatása nem csupán a jelenkutatással foglalkozóknak hasznos, hanem azoknak is, akik bármelyik másik korszakkal foglalkoznak.
- Tantárgy tartalma
- Kapitány Ágnes és Kapitány Gábor kötetének (Látható és láthatatlan világok az ezredfordulón és utána. Typotex, 2013.) tematikáján keresztül haladva, elsősorban a gasztronómia jelenségét példának hozva próbáljuk értelmezni a kortárs társadalomban végbemenő folyamatokat. Főbb témák: A posztmodern társadalom korszelleme. A szegénység és a gazdagság polarizációja. Mitől fél és szorong az ezredforduló környékének embere? Egészségkultusz – biokultusz – természetkultusz. Lakásmód az ezredforduló környékén – az étel tárolása, készítése és fogyasztásának rítusai. Utcakép a posztmodernitásban. Ünnepek, ünneplési szokások. Hétköznapiság. Gyermekvilág és gyermekjátékok. Családformák generációs és nemi szerepek átalakulása (X-, Y- és Z-generáció). Identitások, határelmosódások. A gyorsaság és a hatékonyság kultusza. Az otthontól távol. Modellek az időben. Modellek a térben. Magatartásformák a tömegkommunikációban. Művészet és ízlés. Általános képzetek: pénzuralom, fragmentálódás, nemzetközi jelleg, multikulturalitás és globalitás, információ szerepének felértékelődése. Virtuális valóság (online közösségépítés és szabadidőeltöltés). A természettel való viszony változása, a „természet meghódítása” szemlélettől a természettel való harmónia eszménye felé. Transzcendencia és hitigény (New Age, ezotéria, újpogány mozgalmak). Tradíció felé fordulás (közösség-, identitás és élménykeresés), az autentikus iránti igény. A mezőgazdasági kistermelés a posztmodernitásban. Az etnicitás tabusítása, elfedése és láttatása a posztmodernitásban. A „semmittevés” a posztmodernitásban. A nemzet a posztmodernitásban. Az „online” posztmodernitás. A nemek határainak elmosódása a posztmodernitásban. Gasztronómia a tévében, a gasztronómiai műsor mint szabadidős tevékenység. Az élelmiszer vásárlásának etnográfiája.
- Számonkérés és értékelés
- Az értékelés gyakorlati jegy adásával történik. A hallgatói munka értékelésének alapvonalait az ELTE BTK kari szabályozása rögzíti, mely leszögezi, hogy az átadott tudás és készségek természetére tekintettel az oktató választja ki a hallgatói munka értékelésének eszközeit. A gyakorlati jegyet a hallgatók a szorgalmi időszakban végzett egyéni és csoportos-, írásbeli és szóbeli és gyakorlati feladataik teljesítésére kapják.
- Irodalomjegyzék
- Báti, Anikó (2018) Mai menü: Néprajzi tanulmányok a változó táplálkozáskultúráról. Életmód és tradíció, 16. MTA BTK Néprajztudományi Intézet, Budapest. Bringéus, Nils-Arvid – Wiegelmann, Günter eds. (1971) Ethnological Food Research in Europa and USA. Lund Burnett, John – Ody, Derek J. eds. (1994) The Origins and Development of Food Policies in Europa. London-New York Kapitány Ágnes - Kapitány Gábor (2013) Látható és láthatatlan világok az ezredfordulón és utána. Typotex, Budapest. Pusztai Bertalan – Neill, Martin szerk. (2007) Fesztiválok, turizmus és helyi identitás. Halászléfőzés Baján. Edinburgh: University of Edinburgh.