Kurzus nemzetközi vendég- és részidős hallgatóknak
- Kar
- Bölcsészettudományi Kar
- Szervezet
- BTK Néprajzi Intézet
- Kód
- BMA-NEPD17-201
- Cím
- Falu és nagyvilág
- Tervezett félév
- Tavaszi
- Meghirdetve
- 2024/25/2
- ECTS
- 5
- Nyelv
- hu
- Oktatás célja
- ELTE BTK Néprajzi Intézet 2024/2025/2 Oktató: Báti Anikó PhD egyetemi adjunktus [bati.aniko@btk.elte.hu] A kurzus célja: A hallgatók a kurzus keretében áttekintik a 19-20. századi gazdasági, politikai és társadalmi folyamatok hatását a falusi és városi közösségek életére, a társadalomszervező intézmények működésére. Figyelemmel kísérik a változásokat, a társadalmi mobilitás, a migráció az értékrend és a mentalitás alakulását. Kitekintést kapnak a 21. század folyamatait felé. A kurzus formája szeminárium: a hallgatók tevékeny részvételén, egyéni és csoportos műhelymunkáján alapul, kapcsolódik az alapszakos képzés során megszerzett ismeretekhez.
- Tantárgy tartalma
- Tematika: Bevezetés: társadalomszervező intézmények Társadalomszerkezeti változások és a társadalomszervező intézmények a 19-20. század fordulóján Társadalomszerkezeti változások és a társadalomszervező intézmények a 20. század első felében Társadalomszerkezeti változások és a társadalomszervező intézmények a 20. század második felében és a 21. században Urbanizáció és a gazdaság Egységesülés és modernizáció fázisai falun és városon Státuszmutató fogyasztás Migráció, mobilitás Globalizáció és ellenhatások Közösség, nyilvánosság és egyén. Értékrend és közgondolkodás Turizmus és a közösségi élet. Identitásteremtés, identitásőrzés, örökségesítés Oktatás és hatása. Tudásbázis és tudástranszfer Szimbólumrendszerek Kutatási tervek megbeszélése
- Számonkérés és értékelés
- Követelmények: A gyakorlat formájában tartott kurzus látogatásköteles, a félév során három hiányzás megengedett. Rendszeres felkészülés, minden alkalomra a közös feldolgozásra kiadott irodalom értő olvasása, aktív részvétel annak órai megvitatásában. A félév során egy alkalommal rövid, beszélgetésindító bevezetés elkészítése csoportmunkában, a beszélgetés moderálása. Kutatási terv és saját kutatásról írásbeli beszámoló elkészítése egy szabadon választott témakörhöz kapcsolódóan.
- Irodalomjegyzék
- Kötelező irodalom: Ispán Ágota Lídia: A város vidéke: A falusi lakosság életmódváltása az urbanizáció hatására. Budapest, MTA Bölcsészettudományi Kutatóközpont Néprajztudományi Intézet. 2020. Fél Edit – Hofer Tamás: Arányok és mértékek a paraszti gazdálkodásban. Bp. 1997. Mezey Barna–Nagy Janka Teodóra (szerk.): Jogi néprajz – jogi kultúrtörténet. Budapest, 2009. Mohay, Tamás: A csíksomlyói kegyhely és búcsújárás: Diktatúra, rendszerváltás, modernizáció BudapestL'Harmattan Kiadó (2023) Romsics Ignác: Magyarország története a XX. században. Budapest, Osiris, 2010. Sárkány Mihály – Szilágyi Miklós (szerk.) (2000) Társadalom. In: Paládi-Kovács Attila (főszrek.): Magyar néprajz nyolc kötetben VIII. Budapest: Akadémiai Kiadó. Valuch Tibor: 2013. Magyar hétköznapok. Budapest. Valuch Tibor: Honnan hova? Társadalmi változások közép-kelet-európai összehasonlításban. Pécs, Kronosz. 2024.
- Ajánlott irodalom
- Ajánlott irodalom: Andorka Rudolf A társadalmi mobilitás változásai Magyarországon. Budapest, 1982. Barna Gábor: Az Élő Rózsafüzér társulata. Imádság és imaközösség a 19-21. századi vallási kultúrában. Budapest, 2011 Bárth János szerk.: Kecel története és néprajza. Kecel, 1984. Báti Anikó: Mai menü. Néprajzi tanulmányok a változó táplálkozáskultúráról. Budapest. MTA BTK. 2018. Bodrogi Tibor (szerk.): Varsány. Tanulmányok egy észak-magyarországi falu társadalomnéprajzához. Budapest: Akadémiai Kiadó. 1978. Fél Edit – Hofer Tamás: Mi, korrekt parasztok. Hagyományos élet Átányon. Bp. 2010. Jakab Albert Zsolt – Vajda András (szerk.): Változó ruralitások. A vidékiség mai formái. Kriza könyvek 45. Jakab Albert Zsolt: Emlékállítás és emlékezési gyakorlat- A kulturális emlékezet reprezentációi Kolozsváron. Kolozsvár, 2012. Jávor Kata (1978) Kontinuitás és változás a társadalmi és tudati viszonyokban. In Bodrogi Tibor (szerk.): Varsány. Tanulmányok egy észak-magyarországi falu társadalomnéprajzához. Budapest: Akadémiai Kiadó. 295–373. Kardos László – Pogány Mária: Tiszaigar. Egy tiszántúli falu életrajza 1744-1964. I-II. Budapest, 2001 Kósa László: Művelődés, egyház, társadalom. Budapest, 2011. Mohay Tamás: A csíksomlyói pünkösdi búcsújárás. Történet, eredet, hagyomány. Budapest, 2009 Mohay Tamás: Csíksomlyó, a nemzeti kegyhely. In: Bárdi, Nándor (szerk.) Hullóidő: Székely identitásépítés a 19–20. században. Kolozsvár, Románia, Budapest: Kriterion Könyvkiadó, Társadalomtudományi Kutatóközpont. 211–251. 2023. Nagy Netta (2013) A cserevilágtól a padlássöprésig. Falusi hétköznapok a beszolgáltatás éveiben. Budapest: Magyar Néprajzi Társaság. Pethő László: A tanítók és a társadalom. Budapest, 1991. Sárkány Mihály (2014) Társadalom és gazdaság. Válogatott szociálantropológiai írások. Budapest: L’Harmattan – MTA BTK Néprajztudományi Intézet. Schwarz Gyöngyi – Szarvas Zsuzsa – Szilágyi Miklós szerk. (2005): Utóparaszti hagyományok és modernizációs törekvések a magyar vidéken. Budapest: MTA Néprajzi Kutatóintézet – MTA Társadalomkutató Központ. Szabó István (szerk.): A parasztság Magyarországon a kapitalizmus korában. Akadémiai, Budapest, 1972. (2. kiadás) Szarvas Zsuzsa (szerk.): Migráció és turizmus. Budapest, L’Harmattan. 2013. (2.)