Kurzus nemzetközi vendég- és részidős hallgatóknak
- Kar
- Bölcsészettudományi Kar
- Szervezet
- BTK Francia Nyelvi és Irodalmi Tanszék
- Kód
- BMI-FRAD17-364F
- Cím
- A francia irodalom a második világháború után (La littérature en France depuis la Seconde Guerre mondiale)
- Tervezett félév
- Őszi
- Meghirdetve
- 2024/25/1
- ECTS
- 4
- Nyelv
- fr
- Oktatás célja
- A tárgy célja, hogy a mesterszakos hallgatók elmélyüljenek az alapszakon részben már megismert irodalomtörténeti korszak legjelentősebb szerzőinek a munkásságában. Az órákon komparatív kitekintéssel a világirodalmi tendenciákra, a második világháborút követő francia regény legjelesebb szerzőinek munkásságát dolgozzuk fel, a kritikai recepció és a művek tanulmányozásával.
- Tantárgy tartalma
- A tárgyalt főbb témakörök: A metafikció fogalma és a modern regény A referencia problematikája a modern elbeszélő irodalomban A francia új regény Alain Robbe-Grillet: Les Gommes, 1953 La Jalousie, 1957 Dans le labyrinthe, 1959 Michel Butor: L’Emploi du temps, 1956 La Modification, 1957 Claude Simon: La Route des Flandres, 1960 Marguerite Duras: Moderato cantabile, 1958 Le Ravissement de Lol V. Stein, 1964 L’Amant, 1984 Formalizmusok: Tel Quel és az Oulipo Ellenpéldák: a klasszikus formák továbbélése Marguerite Yourcenar: Mémoires d’Hadrien, 1951 Julien Gracq (közösen meghatározandó mű)
- Számonkérés és értékelés
- Az ismeretek ellenőrzése: A félév során elkészített szemináriumi dolgozat, később egyeztetett témában, terjedelme minimum 6, szóközök nélkül 1550 karakteres oldal (tartalomjegyzék és bibliográfia nélkül). A félév végén a hallgatók zárthelyi dolgozat formájában is számot adnak elsajátított ismereteikről.
- Irodalomjegyzék
- Tájékoztató olvasmányjegyzék (a tanulmányozott szerzők fent említett művei mellett) Alain Robbe-Grillet: Pour un nouveau roman, Éd. de Minuit, Paris, 1963 Jean Ricardou: Le Nouveau Roman, Seuil, coll. „Écrivains de toujours”, 1973 Nathalie Sarraute: L’Ere du soupçon, Gallimard, Paris, 1956