Kurzus nemzetközi vendég- és részidős hallgatóknak
- Kar
- Bölcsészettudományi Kar
- Szervezet
- BTK Germanisztikai Intézet
- Kód
- BMI-NEMD-131D
- Cím
- Nyelvtudomány-történeti és -módszertani áttekintés (Geschichte und Methoden der Sprachwissenschaft)
- Tervezett félév
- Őszi
- Meghirdetve
- 2024/25/1
- ECTS
- 4
- Nyelv
- de
- Oktatás célja
- Tudása: A hallgató C1 szintű német nyelvtudással bír. Részleteiben átlátja a német nyelvészet elméleti problémáit, ezek történeti összefüggéseit. Érti és átlátja a német nyelvészeti jelenségek vizsgálatának eljárásait. Átfogó ismeretekkel rendelkezik a német nyelvészetre jellemző hagyományos és elektronikus forrásokról. Alaposan és átfogóan ismeri szakterületének jellemző írásbeli és szóbeli, tudományos és közéleti, népszerűsítő műfajait, kontextusát. Választott szakterületének legalább egy résztémájában elmélyült ismeretekkel rendelkezik. Ismeri a német nyelv mélyebb összefüggéseinek megértéséhez és magyarázatához szükséges kutatási módszereket. Képesség: A hallgató képes ismeretei tudományos fórumokon való megjelenítésére, valamint a feladatok szakmailag magas szinten és önállóan történő megtervezésére és végrehajtására. Képes a nyelvtudományban, illetve interdiszciplináris területeken az aktuális kutatások és a tudományos munka kritikus értékelésére. Képes a különböző elméleti megközelítések értékelésére, önálló kritika kifejlesztésére. Képes a nyelvi jelenségekről szerzett tudás gyakorlati alkalmazására. Képes saját tudása magasabb szintre emeléséren és új képességek kialakítására. Alkalmas a német nyelvvel összefüggő elmélyült ismereteket igénylő munkakör ellátására. Képes német nyelven hatékonyan kommunikálni. Attitüd: Nagyfokú motivációval, elkötelezettséggel és minőségtudattal rendelkezik a német nyelvet illetően. Nyitott választott tudományterületének interdiszciplináris megközelítéseire. Törekszik arra, hogy szakmai kommunikációjában a normáknak megfelelően nyilvánuljon meg. Törekszik szakmai és nyelvi tudásának elmélyítésére és fejlesztésére. Folyamatosan követi és alkotó módon felhasználja a szakterület legújabb kutatási eredményeit. Autonómia, felelősség: Tudatosan reflektál saját történeti és kulturális beágyazottságára. Igyekszik alapos értelmiségi tájékozottságra szert tenni és tudását folyamatosan magas szinten tartani. Kritikus tudatosság jellemzi szakmájához kapcsolódó kérdésekben. Felelősen képviseli azon módszereket, amelyekkel választott szakterületén dolgozik, és elfogadja más tudományágak autonómiáját, módszertani sajátosságait. Etikai és szakmai felelősséget vállal saját és az általa vezetett csoport produktumaiért. Képviseli saját tudományos felismeréseit, eredményeit.
- Tantárgy tartalma
- Az előadás célja, hogy időrendi áttekintést nyújtson a (germanisztikai) nyelvészeti kutatásokban domináló különböző nyelvtudományi irányzatokról és paradigmaváltásokról. A korábbi tanulmányokból már vélhetőleg ismert strukturalizmus különböző iskolái után tárgyalja a generativizmus, a pragmatikai fordulat, a kognitív nyelvészet, a konstrukciós grammatika stb. kereteit és céljait Az előadás bemutatja a különböző irányzatok főbb fogalmait, terminusait és modelljeit, rávilágít azok úttörő jelentőségű gondolataira.
- Számonkérés és értékelés
- szóbeli/írásbeli vizsga az előadás anyaga és a kötelező irodalom alapján
- Irodalomjegyzék
- Bartschat, Brigitte (1996): Methoden der Sprachwissenschaft. Von Hermann Paul bis Noam Chomsky. Berlin: Erich Schmidt Verlag. Gradt, Andreas (1999): Geschichte der Sprachwissenschaft in Deutschland. Vom Mittelalter bis ins 20. Jahrhundert. Berlin/Boston: de Gruyter. Öhlschläger, Günther (2001): Neuere linguistische Konzepte in der germanistischen Sprachwissenschaft. In: Fleischer, Wolfgang/Helbig, Gerhard/Lerchner, Gotthard (Hg.) (2001): Kleine Enzyklopädie Deutsche Sprache. Frankfurt/M.: Peter Lang, 39-61.