Kurzus nemzetközi vendég- és részidős hallgatóknak
- Kar
- Bölcsészettudományi Kar
- Szervezet
- BTK Germanisztikai Intézet
- Kód
- BMI-NEMD-604D
- Cím
- Irodalomtudományi kutatások és elemzések (Aktuelle Forschungen in der Literaturwissenschaft)
- Tervezett félév
- Tavaszi
- ECTS
- 4
- Nyelv
- de
- Oktatás célja
- Tudás: A hallgató megismeri a legújabb irodalomtudományi irányzatokat, iskolákat. Ezen belül a legjelentősebb tudományos és irodalmi szerzők műveit. Fontos szempont a megismert kutatási módszertanok összehasonlítása, argumentumok pro és kontra megfogalmazása. Képesség: Az irodalomtudomány nemzetközi keretén belül képessé teszi a hallgatókat arra, hogy újszerű perspektívákból közelítsenek a német irodalom különböző elméleti aspektusaihoz. Az irodalmi szövegekből származó példák központi szerepet játszanak az elméletek recepciójában. A hallgatók képessé válnak a különböző irodalmi elméleteket összekötő egyezések, hasonlatosságok és különbségek vizsgálatára. Attitűd: Nyitottá válik a különböző irodalomtudományi elméletek összehasonlító befogadására és vizsgálatára, a sokoldalú irodalomelméleti-módszertani megközelítés hozzájárul ahhoz, hogy az autonóm gondolkodás attitűdje kialakuljon és erősödjön. Autonómia és felelősség: A megszerzett irodalmi ismereteit önművelésében, önismeretében használja. Átlátja annak jelentőségét, hogy az egyes irodalomelméleti megközelítések kritikája autonóm gondolkodást igényel, illetve szöveg és interpretáló személy felelősségteljes kapcsolatán nyugszik.
- Tantárgy tartalma
- A kurzus során a hallgatók megismerkednek olyan irányzatokkal, mint Said és Bhabha posztkolonializmus-elmélete, Flusser / Kittler médiaelmélete, vizuális-kulturális tanulmányok, Luhmann rendszerelmélete, Foucault diskurzuselemzése az irodalomtudományokban, valamint Derrida dekonstrukciós elmélete.
- Számonkérés és értékelés
- szemináriumi jegy
- Irodalomjegyzék
- Jahraus, Oliver (2004): Literaturtheorie. Tübingen / Basel: Francke. Martinez, Matias / Scheffel, Michael (2010): Klassiker der modernen Literaturtheorie. München: C.H.Beck. Morgenroth, Claas (2016): Literaturtheorie. Paderborn: Fink. Sexl, Martin (Hrsg.) (2004): Einführung in die Literaturtheorie. Wien: Facultas. Stiegler, Bernd (2015): Theorien der Literatur- und Kulturwissenschaften. Paderborn: Schöningh.