Kurzus nemzetközi vendég- és részidős hallgatóknak
- Kar
- Bölcsészettudományi Kar
- Szervezet
- BTK Portugál Nyelvi és Irodalmi Tanszék
- Kód
- BMI-PORD-213P
- Cím
- XIX-XX. századi brazil irodalom (Literatura brasileira dos séculos XIX-XX)
- Tervezett félév
- Tavaszi
- ECTS
- 3
- Nyelv
- Oktatás célja
- A kurzus célja, hogy megismertesse a hallgatókat a XIX. és a XX. század főbb eszme- és irodalomtörténeti áramlataival Brazíliában, és hogy irodalmi szövegeken keresztül mutassa be a nemzeti identitás mintázatának változásait a függetlenedéstől a katonai diktatúráig. Tudása: Legalább C1 szintű nyelvtudással rendelkezik Ismeri a XIX. és a XX. század irodalmi és kulturális áramlatait Átlátja a nemzeti identitás mintázatának változásait a Császárkortól a XX. század második feléig- Képesség: Képes a brazil romantika, realizmus, naturalizmus, századfordulós irodalom, a háromgenerációs modernség, valamint a posztmodern konkrét kutatási témáihoz kapcsolódó szakirodalmat felkutatni, áttekinteni, értelmezni. Képes értelmezni XIX. és XX. századi brazil irodalmi szövegeket Átfogóan gondolkozik a XIX. és a XX. századi Brazília irodalmi, művészeti és társadalmi diskurzusairól, átlátja kapcsolódásaikat és különbségeiket az eurocentrikus narratívákkal Attitűd: Érti a XIX. és a XX. század irodalmi, társadalmi és művészeti dinamikáinak örökségét a jelenre vonatkozóan Fontosnak tartja a társadalmi, a faji és a nemi igazságosság kérdését
- Tantárgy tartalma
- A kurzus során olyan paradigmatikus művek elemzését végezzük el, melyekben a nemzet, a nemzeti identitás és a nemzeti kultúra fogalmai kerülnek terítékre. A függetlenedéssel beköszöntő romantikától kezdve számos olyan irodalmi művet találunk, melyek vagy a nemzet születését és formálódását beszélik el, vagy arra a kérdésre próbálnak meg válaszolni, hogy mi Brazília, illetve, hogy mi határozza meg Brazíliát. A romantikától (José de Alencar: Iracema; Bernardo Guimarães: Escrava Isaura) indulva a naturalizmuson (Aluísio de Azevedo: Cortiço; Adolfo Caminha: Bom Crioulo) és a realizmuson (Machado de Assis: Memórias Póstumas de Brás Cubas) keresztül így eljutunk a Pré-Modernismo (Euclides da Cunha: Sertões; Graça Aranha: Canaã), majd a Modernismo (Mário de Andrade: Macunaíma) világáig, lezárásképpen pedig az észak-keleti regény hagyományával (Gracialiano Ramos: Vidas Secas; Jorge Amado: Jubiabá), valamint Guimarães Rosa (Grande Sertão: Veredas) és Clarice Lispector (Paixão Segundo GH.; A Hora da Estrela) regényeivel és elbeszéléseivel ismerkedünk meg.
- Számonkérés és értékelés
- Szóbeli vizsga
- Irodalomjegyzék
- Cândido, Antônio: Formação da Literatura Brasileira. 2o. volume (1836-1880). Belo Horizonte, Editora Itatiaia, 2000. Coutinho, Afrânio: A literatura no Brasil. Vol 3. Era romântica. Rio de Janeiro/Niterói, José Olympio Editora, 1986. Coutinho, Afrânio: A literatura no Brasil. Vol IV. Era realista/Era de transição. Rio de Janeiro/Niterói, José Olympio Editora, 1986. Coutinho, Afrânio: A literatura no Brasil. Vol V. Era modernista. Rio de Janeiro/Niterói, José Olympio Editora, 1986. Coutinho, Eduardo F. (Org.): Brazilian Literature as World Literature. New York-London, Bloomsbury Publishing, 2018. Moisés, Massaud: História da Literatura Brasileira. Vol II. Do Realismo à Belle Époque. São Paulo, Editora Cultrix, 2016. Moisés, Massuad: História da Literatura Brasileira - Vol. 3: Desvairismo e Tendências Contemporâneas. São Paulo, Cultrix, 2019. Ortiz, Renato: Cultura brasileira e identidade nacional. São Paulo, Editora Brasiliense, 2006. Schwarz, Roberto: Ao vencedor as batatas. Forma literária e processo social nos inícios do romance brasileiro. São Paulo, Duas Cidades – Editora 34, 2007. Schwarz, Roberto: Machado de Assis. Um mestre na periferia do capitalismo. São Paulo, Editora 34, 2008. Stegagno Picchio, Luciana: História da Literatura Brasileira. Rio de Janeiro, Editora Nova Aguilar, 1997.