Kurzus nemzetközi vendég- és részidős hallgatóknak
- Kar
- Bölcsészettudományi Kar
- Szervezet
- BTK Portugál Nyelvi és Irodalmi Tanszék
- Kód
- BMI-PORD-413P
- Cím
- A jelenkori portugál és brazil irodalom (Literatura portuguesa e brasileira atual)
- Tervezett félév
- Tavaszi
- ECTS
- 3
- Nyelv
- pt
- Oktatás célja
- A kurzus célja feltérképezni a kortárs portugál és brazil irodalom főbb irányait, megismerni az irodalmi mező legfontosabb szerzőit, legparadigmatikusabb műveit, átlátni a két ország kortárs tendenciái közötti különbségeket és hasonlóságokat. Tudása: Ismeri a beszélt és írott portugál nyelv szabályait, regisztereit, azokat a mindenkori nyelvhasználat kontextusának megfelelően képes hatékonyan alkalmazni. Ismeri a portugál nyelvű kultúrákat, azok sajátosságait, ismeri a portugál nyelvű kultúrák jellemző szellemi és művészeti irányzatait, megjelenési formáit, műveit, különös tekintettel a portugál nyelvű irodalomra, de ide értve a kortárs populáris kultúra elemeit is. Jelentős mértékű önállósággal rendelkezik szakmája átfogó és speciális kérdéseinek felvetésében, kidolgozásában, szakmai nézetek képviseletében, indoklásában. Képesség: Képes a portugál nyelv gördülékeny, helyes, magabiztos, a mindenkori kontextusba illő használatára. Képes ismereteit tanulói fejlesztésére hatékonyan, motiválóan, nyelvtanítás céljára alkalmazni. Képes a kultúrák közötti közvetítésre és az interkulturális kompetencia fejlesztésére. Attitűd: Törekszik úgy nevelni, hogy tanítványai mások véleményét, értékeit tiszteljék. Célul tűzi ki az ismereteken alapuló, mérlegelő gondolkodás képességének kialakítását a tanulókban. Nyitott a személyiségfejlesztés változatos módszereinek folyamatos elsajátítására.
- Tantárgy tartalma
- A kurzus során a posztmodern fogalmából kiindulva először a XX. század utolsó évtizedének és a XXI. század első két évtizedének meghatározó portugál szerzőivel foglalkozunk. A 74-es forradalom episztemológiai és irodalomtörténeti fordulatát követően a portugál irodalom a nemzeti múlt újraértékelése felé fordult. A „nemzeti posztmodernként” is hivatkozható áramlat helyét a 90-es évek végére egy „nemzetközi posztmodern” vette át, mely elfordult a nemzeti identitás tematizálásától. José Luís Peixoto, Gonçalo M. Tavares, João Tordo és Walter Hugo Mãe szövegei nem csak ideológiailag, de a narratív tereket illetően is kilépnek Portugáliából és a portugál történelem régióiból. A félév első felében a szövegek mellett ennek az irodalmi váltásnak a dinamikáival és okaival foglalkozunk. Ezt követően a brazil kortárs irodalom legjelentősebb alkotóinak világával és a brazil társadalom fő problémáival ismerkedünk meg. Rubem Fonseca, Milton Hatoum, Luiz Ruffato és Paulo Lins szövegein keresztül a brazil társadalmi-gazdasági rend anomáliái is elemzésre kerülnek.
- Számonkérés és értékelés
- Jegyszerzés: Szemináriumi dolgozat készítése előre egyeztetett témából 20-25.000 leütés terjedelemben.
- Irodalomjegyzék
- Bibliográfia: Perrone-Moysés, Leyla: Mutações da literatura no século XXI. São Paulo, Companhia das Letras, 2016. Real, Miguel: O romance português contemporâneo. 1950-2010. Alfragide, Caminho, 2010. Schollhammer, Karl Erik: Ficção brasileira contemporânea. Rio de Janeiro, Civilização Brasileira, 2009. Sousa, Pedro Quintino de: O reino desencantado: literatura e filosofia nos romances de Gonçalo M. Tavares. Lisboa Edições Colibri, 2010. Carmelo, Luís: A luz da intensidade : figuração e estesia na literatura contemporânea, o caso de José Luís Peixoto. Lisboa, Quetzal, 2012.