Kurzus nemzetközi vendég- és részidős hallgatóknak
- Kar
- Bölcsészettudományi Kar
- Szervezet
- BTK Portugál Nyelvi és Irodalmi Tanszék
- Kód
- BMI-PORD17-132P
- Cím
- Nyelvtörténet I. (História da língua I.)
- Tervezett félév
- Őszi
- ECTS
- 5
- Nyelv
- Oktatás célja
- Az előadás célja, hogy bemutassa a portugál nyelv fejlődését a vulgáris latintól az óportugál szakasz végéig. A hallgatók megismerkedhetnek a vulgáris latin fontosabb tulajdonságaival és forrásaival, ezután az óportugál hangtani, alaktani, mondattani és szókincsre vonatkozó sajátosságait tárjuk fel. Az alakokat a klasszikus, illetve vulgáris latinból vezetjük le, az óportugál rendszert összevetjük a latinnal. Ezért elvárt, hogy a hallgatók alapfokú szinten ismerjék a klasszikus latin nyelvet. Az óra a második félévben folytatódik, amikor is a nyelvtörténet későbbi szakaszait, illetve más nyelvváltozatait (pl. brazíliai portugál) mutatjuk be. Az anyag ismertetésére power-pointot használunk. A félév végén a hallgatók írásbeli vizsgán adnak számot tudásukról, ahol az anyagot felölelő, több rövid kérdésre kell kifejtő választ adni. Az óra nyelve a portugál.
- Tantárgy tartalma
- Tematika: A vulgáris latin tulajdonságai és forrásai Az óportugál külső története, az első nyelvemlékek Az óportugál magánhangzórendszer kialakulása Az óportugál mássalhangzórendszer Palatalizáció és leníció, a szibilánsok rendszere Névelő, birtokos és mutató névmás Személyes névmások Az igerendszer kategóriái a klasszikus latinban és az óportugálban Újító igealakok az óportugálban Óportugál rendhagyó igealakok kialakulása Az óportugál szintaxis néhány jellegzetessége Az óportugál szókincs jellegzetességei Szubsztrátum és szupersztrátum hatása az óportugál szókincs kialakulásában
- Irodalomjegyzék
- Bibliográfia: Castro, Ivo: Curso de História da Língua Portuguesa, Lisboa, Universidade Aberta, 1991. Silva, Rosa Virgínia Mattos e: O Portugues Antigo: Fonologia, Sao Paulo, Contexto, 1991. Silva, Rosa Virgínia Mattos e: O Portugues Antigo: Morfologia e Sintaxe, Sao Paulo, Contexto, 1994. Teyssier, Paul: História da Língua Portuguesa, Lisboa, Sá da Costa, 1982.