Kurzus nemzetközi vendég- és részidős hallgatóknak
- Kar
- Bölcsészettudományi Kar
- Szervezet
- BTK_PHD Történelemtudományi Doktori Iskola
- Kód
- BTKD-TÖ-TG-4
- Cím
- Társadalomtörténeti módszerek és irányzatok II.
- Tervezett félév
- Tavaszi
- ECTS
- 10
- Nyelv
- Leírás
- Jelen tanegység kurzusainak az a célja, hogy bevezessék a doktori hallgatókat az elmúlt évtizedek társadalom- és kultúrtörténetének két vezető irányzata, a történeti antropológia és a mikrotörténelem elméletébe és gyakorlatába. A tanegység kurzusai nemcsak a történeti antropológia és a mikrotörténelem klasszikusaival és frissebb eredményeivel kívánják megismertetni a résztvevőket, hanem olyan kapcsolódó problémákat is részletesen tárgyalhatnak, mint filozófiai-elméleti hátterük (főleg a hermeneutikával és a posztmodernnel való kapcsolatuk) vagy a kultúratudomány és a történeti antropológia viszonya. A mikrotörténelem kapcsán egyes kurzusok olyan további kérdésekre is koncentrálhatnak még, mint helyzete a társadalomtörténet és a kultúrtörténet között, viszonya a pszichotörténelemhez vagy az esettanulmányokhoz (és általában a reprezentativitás problémája).
- Oktatás célja
- Azoktatás célja a következő kompentenciaterületek fejlesztése: a)tudásAhallgató átfogó ismereteket szerez a történeti antropológia és amikrotörténelem irányzatára vonatkozóan. Megismerkedik ezek sajátosmegközelítésmódjával, módszertanával.b)képességElsajátítjaés alkalmazni tudja módszertanukat, vizsgálati eljárásaikat.c)attitűdAhallgató az elsajátított képességek birtokában bele tud helyezkedni atársadalom- és kultúrtörténet egyes irányzatainak nézőpontjába, és meg tudjaítélni a különböző történeti megközelítésmódok lehetőségeit.d)autonómia és felelősségVilágosanlátja a történeti diskurzus fejlődésének fő vonalait, a történész társadalmi éstudatformáló szerepét.
- Tantárgy tartalma
- A tanegységkeretében meghirdetett kurzusok a történeti antropológia és a mikrotörténelem irányzatainakmegismerését szolgálják ezen irányzatok klasszikus munkáinak és/vagy frissebbalkotásainak elolvasásán keresztül.
- Számonkérés és értékelés
- A jelen tanegység keretében tartott kurzusok szemináriumok, ezért értékelésük alapjául az órai munka, és kiemelt módon a feladott szakirodalom elolvasása szolgál. Emellett egyes kurzusok többletfeladatként kérhetik szemináriumidolgozatok benyújtását is 3–5 szabvány oldal terjedelemben, példának okáért egy,a kurzus során megismert és egy másik történeti antropológiai vagymikrotörténelemi munka összehasonlító könyvismertetése formájában.
- Irodalomjegyzék
- Ha az adott kurzus a történeti antropológiai és a mikrotörténelmi megközelítés klasszikusmunkáinak a megismertetése, akkor a kötelező irodalom részét alkotják akövetkező művek:Marc Bloch: Csodatévő királyok. Osiris: Budapest, 2005.Giovanni Levi: Egy falusi ördögűző és a hatalom. Osiris: Budapest, 2001.Emmanuel Le Roy Ladurie: Montaillou,egy okszitán falu életrajza (1294-1324). Osiris: Budapest, 1997.Vári András (szerk.): Misszionáriusok a csónakban. Budapest, 1988.Robert Darnton: Lúdanyó meséi. A nagy macskamészárlás. Budapest, 1984. Carlo Ginzburg: A sajt és a kukacok. Egy 16. századi molnár világképe. Európa:Budapest, Natalie Zemon Davis: Martin Guerre visszatérése. Osiris: Budapest, 1999. Für Lajos: A berceli zenebona, 1784. Kísérlet a történelmi pillanat megragadására.Osiris: Budapest, 2000.Paul Boyer – Stephen Nissenbaum: Boszorkányok Salemben. A boszorkányságtársadalmi gyökerei. Osiris: Budapest, 2002.Mátay Mónika: Törvényszéki játszmák:válás Debrecenben, 1793-1848. Debrecen, 2006.Amennyibenaz adott kurzus a történeti antropológiai és mikrotörténelmi irányzatok frissmunkáit vagy valamely tematikus szempontból releváns termését kívánja ahallgatóknak bemutatni, akkor a szakirodalom természetesen nem a fenti listávalegyezik meg, hanem ehhez igazodik.