Kurzus nemzetközi vendég- és részidős hallgatóknak
- Kar
- Gazdaságtudományi Kar
- Szervezet
- Gazdaságtudományi Kar
- Kód
- GTI92AN805EN
- Cím
- Politikatudományi alapismeretek
- Tervezett félév
- Őszi
- Meghirdetve
- 2024/25/1
- ECTS
- 3
- Nyelv
- en
- Oktatás célja
- Kevés olyan szó van, amit annyi félreértés és indokolatlan ellenérzés venne körül, mint a “politika”. Holott végső soron a politika nem szól másról, mint a közös ügyeink közös intézéséről. De mit is jelent, hogy közös ügyeink vannak és miféle eszközök állnak rendelkezésre, hogy ezeket a közös ügyeket közösen intézzük? A kurzus - általános áttekintést adva a politika egészéről és különböző területeiről, a politika szereplőiről, folyamatairól, intézményeiről, a politikatudomány alapfogalmairól, stb. – e kérdések megválaszolásában igyekszik segíteni a hallgatókat. Nem csak ismeretek átadásával, de a kritikai gondolkodás és egymás tiszteletén alapuló vitatkozás képességének fejlesztésével is. A kurzus hétről hétre újabb és újabb témákkal fogja megismertetni a hallgatókat. Ennek során végig a politikatudomány eredményei által kijelölt keretek között maradunk majd, de egy olyan valósággal fogunk foglalkozni, amelyben a vélemények, érdekek, értékek különbsége, ütközése kikerülhetetlen adottság, ezért a kurzus egyik legfontosabb célja, hogy segítsen a hallgatóknak a lehető legjobban megérteni, együttérzően megvizsgálni és tisztességes érvekkel vitatni tudni másfajta nézőpontokat. E képességek nem csak és nem is elsősorban a sikeres jegyszerzésben, hanem a tanultak való életbeli alkalmazásában lesznek a leginkább a hallgatók segítségére.
- Tantárgy tartalma
- Schedule September 12 Introductory class: The discovery of political science, and the nature of political knowledge. Suggested reading: Roskin et al, Chapter 1 September 19 2. The key concepts and terminology of political science. Power. Interest. State. Government. Individual. Society. Reading: Roskin et al, Chapters 1,3 September 26 3.Political ideologies Read: Roskin et al, Chapter 2 October 3 4. Social interaction in politics: interest groups, social movements and parties (in history), Roskin et al, Chapters 9, 10 October 10 5. Political institutions: the branches of government, constitutional history Roskin et al, Chapters 12-14 October 17 6. Representation and elections Roskin et al, Chapter 6 October 24 7. Directions in political thought: nationalism and populism, Mudde, “The Populist Zeitgest” (Moodle) Anderson, Imagined Communities, Chapters 1, 3 (Moodle) November 7 8. Politics, media and political communication, media theories Roskin et al, Chapter 8 November 14 9. Directions in political thought: nationalism and populism, Mudde, “The Populist Zeitgest” (Moodle) Anderson, Imagined Communities, Chapters 1, 3 (Moodle) November 21 10. Political socialization and political culture Roskin et al, Chapter 11 Extra classes and summaries (On video): Democracy and dictatorship; Political crises and cleavages Roskin et al, Chapters 16-17 Roskin et al, Chapter 5
- Számonkérés és értékelés
- Tanulás Az előadások követése és az olvasmányok mellett az önálló ismeretszerzés is alapvető követelmény. A hallgatók akkor fogják tudni legjobban használni a tanultakat, ha folyamatosan követik a hazai és nemzetközi sajtót és igyekeznek eközben nem csak a számukra ismerősebb, vonzóbb nézpontokat képviselő, de a sajátjukétól eltérő pártállású, világnézetű forrásokból is tájékozódni, nézőpontokat ütköztetni, különbséget tenni megbízhatóbb és kevésbé megbízható források között és így tovább. Erősen ajánlott az egyes témákhoz hozzárendelt olvasmányok elolvasása még az előadások előtt. Az előzetes felkészülés érthetőbbé fogja tenni az előadásokon elhangzottakat is és megkönnyíti a vizsgafelkészülést is. S végül egy praktikus tanács: az aláhúzás, a jegyzetelés, a kulcsfogalmak összegyűjtése, az újraolvasás jelentősen növelik a kötelező irodalom feldolgozásának hatékonyságát. Az így befektetett pluszmunka hosszabb távon meghálálja magát! A félév folyamán a CooSpace-ben opcionális teszteket teszünk hozzáférhetővé, amelyekkel a hallgatók a tananyag elsajátítását ellenőrizhetik. Igény esetén az eredményeket a fogadóórákon fogjuk tudni átbeszélni. Mindenkit arra kérünk, időben ellenőrizze a CooSpace hozzáférését, hogy az esetleges problémákat orvosolni tudjuk. Mindkét oktatónak lesz saját fogadóórája, ahol konzultálni lehet majd a tananyaggal kapcsolatos megértési problémákról, az egyéni fejlődésről és egyéb, a félév folyamán felmerülő tanulmányi kérdésről. Azért vagyunk, hogy segítsünk, ezért mindenkit arra szeretnénk buzdítani, hogy éljen ezzel a lehetőséggel. Tervezzük emellett politikai témájú nyílt beszélgetések szervezését, nagyjából havi egy alkalommal, politikai kávéház néven. A részvétel teljes mértékben önkéntes és semmilyen mértékben nem számít bele a jegybe, ugyanakkor kiváló alkalmat jelent a vitára, beszélgetésre, közös gondolkodásra, s egyúttal az nagyelőadás-központú képzés korlátait valamelyest lazítani képes, interaktív fórumot teremt mindannyiunk számára. Számonkérés Vizsgaidőszakban mindenki számára legfeljebb három, előre meghirdetett vizsgaalkalom áll rendelkezésre, hogy a lehető legjobb jegyet szerezze meg, korábbi eredményén javítson. Egyéni döntés kérdése, hogy valaki már az első alkalmakkal is élni akar-e vagy egyetlen alkalomra tesz fel mindent. A vizsga két részből fog állni: egy feleletválasztós teszt után két esszékérdés fog következni, amelyek az előadások és az olvasmányok anyagán alapul majd. Nem várjuk el senkitől, hogy a tananyagot pusztán bemagolja. Inkább azt szeretnénk, hogy a hallgatók a tanyagra támaszkodva képesek legyenek nagyobb összefüggésekben gondolkodni a kurzus témáiról. A vizsga is az ehhez szükséges analitikus és kritikai képességek mérésére fog törekedni.
- Irodalomjegyzék
- Kötelező olvasmányok Roskin, Michael, Robert L. Cord, James A. Medeiros, and Walter S. Jones: Political science: an introduction. Boston: Longman, 2016. Mudde, C. (2004). The Populist Zeitgeist. Government and Opposition, 39(4), 541-563. doi:10.1111/j.1477-7053.2004.00135.x Anderson, B. R. O. 1. (2006). Imagined communities: reflections on the origin and spread of nationalism. Rev. ed. London ; New York: Verso. Ajánlott olvasmányok § BIHARI Mihály – POKOL Béla: Politológia. 10. átdolgozott kiadás, Budapest, Nemzeti Tankönyvkiadó 2009. (vagy bármely későbbi kiadás) § DAHL, Robert Alan: On Democracy. Yale University Press, New Haven, 1998. § DUNN, John: A demokrácia. Befejezetlen utazás kr.e.508 – kr.u.1993. Akadémiai Kiadó, Budapest, 1995. § GALLAI Sándor – TÖRÖK Gábor (szerk.): Politika és politikatudomány. Budapest, Aula Kiadó, 2005. § GOODIN, R. E. – KLINGEMANN, H-D.: A politikatudomány új kézikönyve. Budapest, Osiris Kiadó 2003. § HAMILTON, Alexander – JAY, John – MADISON, James: A Föderalista. Értekezések az amerikai alkotmányról. Európa, Budapest, 1998. § HANKISS Elemér: Proletár reneszánsz. Tanulmányok az európai civilizációról és a magyar társadalomról. Helikon Kiadó, Budapest, 1999. § HOBSBAWM, Eric J.: A szélsőségek kora. A rövid XX. század története. Pannonica, Budapest, 1998. § LUKACS, John: 1945. A nulla év. Európa, Budapest, 1996. § MACHIAVELLI, Niccoló: A fejedelem. Helikon, Budapest, 2016. § NOLTE, Ernst: A fasizmus korszaka. Kairosz Kiadó, Budapest 2003. § SARTORI, Giovanni: Demokrácia. Osiris, Budapest, 1999.