Kurzus nemzetközi vendég- és részidős hallgatóknak

Kar
Bölcsészettudományi Kar
Szervezet
BTK Anglisztika Tanszék
Kód
OT-ANG-125
Cím
A brit irodalom története: áttekintés
Tervezett félév
Őszi
Meghirdetve
2024/25/1
ECTS
3
Nyelv
en
Oktatás célja
A tantárgy célja a brit irodalomtörténet áttekintése, a kezdetektől egészen a modern, posztmodern és kortárs irodalmi trendekig. Az előadássorozat a hallgatók számára alapvető támpontokat nyújt ahhoz, hogy az angol irodalmi műveket rendszerben, komplex történelmi és kulturális kontextusok részeként legyenek képesek átlátni és értelmezni. A kronológiai áttekintés segítségével a kurzus az angol irodalom sajátos jelenségeit kötni tudja a hallgatók által már középiskolában elsajátított történelmi és irodalmi ismeretekhez, így segítve őket abban, hogy stabil alapokkal rendelkezzenek a később esedékes irodalomtörténeti kurzusokhoz. A) Tudás Tisztában van az európai irodalomtörténet hagyományos korszakolásával, és ebbe a rendszerbe integrálva értelmezi az angol irodalomtörténet és kultúra jelenségeit Nyelvi és szakszókészleti tudás biztonságos alkalmazása, mind szövegértés, mind szövegalkotás terén Különféle irodalmi és kulturális értelmezések, irányzatok és trendek ismerete B) Képesség Képes az órákon előkerülő szövegeket angol nyelven olvasni és értelmezni Önálló tanulásra, tájékozódásra és releváns kutatás végzésére képes szükség esetén Képes irodalmi szövegek kulturális és történelmi kontextusba helyezésére Képes az alapvető összefüggéseket átlátni és ezekről szabatosan, helyes angolsággal beszámolni Képes különböző szövegek, médiatermékek vagy műtárgyak és történeti kontextusuk közti kapcsolatokat felismerni Képes a műveket tágabb értelemben is, a mindennapi életünkre levetítve elemezni C) Attitűd Nyitottan áll az órán felmerülő témákhoz, módszerekhez, véleményekhez Nyitottság a jelentések és értelmezések sokféleségének lehetőségére Elfogadó saját véleményével akár ellentétes nézetekkel kapcsolatban is Törekszik többféle elemzői módszer elsajátítására Törekszik a felmerülő nyelvi problémák kiküszöbölésére, egy-egy nehezebbnek ígérkező irodalmi szöveg esetében is megőrzi nyitottságát Készen áll konstruktív vitában, beszélgetésben részt venni kortársaival és tanárával D) Autonómia Az előadáson elhangzottak alapján az irodalmi és szakirodalmi szövegek önálló feldolgozása Saját, önálló vélemény szóbeli megfogalmazása és ütköztetése kortársai és tanárai véleményével Szükség szerint önálló kutatás végzése, az eredmények szabatos megfogalmazása önállóan Az előadások anyagával kapcsolatban is kritikus és nyitott gondolkodás jellemzi E) Felelősség A tájékozott vélemények türelmes meghallgatása, azok iránti tisztelet Művelt és etikailag felelős vélemény kialakítása, leendő diákjai felé készen áll ezeket közvetíteni
Tantárgy tartalma
A kurzus a kezdetektől a középkoron, a Tudor és Stuart koron, valamint a 18 és 19. század irodalmán keresztül egészen a huszadik-huszonegyedik századi irodalomig igyekszik világos, tömör módon megvilágítani a legfontosabb irányzatokat, trendeket, a legfontosabb angol nyelvű irodalmi szövegek középpontba állításával. A hallgatóknak lehetősége lesz a már meglévő irodalmi ismereteiket összehangolni az angol irodalom korszakairól és alapműveiről szerzett tudással. Az előadásokon nem csak maguk irodalmi szövegek kerülnek előtérbe, de azok releváns kulturális és történelmi kontextusba helyezése is fontos.
Számonkérés és értékelés
Kollokvium, szóbeli vizsga a szemeszter végén, ahol a hallgatók a megadott irodalmi szövegek alapvető ismeretéről tesznek bizonyságot, megtámogatva az előadáson elhangzottakkal és a szakirodalom vonatkozó fejezeteivel. A vizsgán alapvető fontosságú, hogy a hallgatók szabatosan meg tudják fogalmazni a véleményüket és nézeteiket a különböző korok irodalmi alkotásairól, és a műveket képesek legyenek elhelyezni megfelelő kultúrtörténeti korszakban, valamint adekvát történelmi és kulturális kontextusban értelmezni is őket.
Irodalomjegyzék
Irodalom (2–5 kötelező és/vagy ajánlott irodalom): Sanders, Andrew: The Short Oxford History of English Literature, 3rd Edition, OUP, 2004. Greenblatt, Stephen (szerk.): Norton Anthology of English Literature, Norton, 2018. Hollander, John és Frank Kermode: Oxford Anthology of English Literature, OUP, 1974. Bényei, Tamás és Kállay Géza (főszerk.): Az angol irodalom története 1-4, Kijárat Kiadó, 2021.

Kurzus szakjai

Név (kód) Nyelv Szint Kötelező Tanév ...
osztatlan tanár - angol nyelv és kultúra tanára (BTK-OTAK2ANG-NOHU) hu 7 Kötelező 2/3
Vissza