Kurzus nemzetközi vendég- és részidős hallgatóknak

Kar
Bölcsészettudományi Kar
Szervezet
BTK Német Nyelvészeti Tanszék
Kód
OT-NEM-302
Cím
A német nyelv változatai
Tervezett félév
Őszi
Meghirdetve
2024/25/1
ECTS
2
Nyelv
de
Leírás
Oktatás célja
A hallgatókat megismertetni a német nyelv történetileg kialakult jelentős heterogenitásával, pluricentrikus jellegével és legfontosabb nyelvváltozataival, fókuszálva a németországi standard nyelvváltozat beszélt és írott megjelenési formáira, szabályaira. Középpontban áll a hallgatók nyelvi kompetenciájának és nyelvi tudatosságuk fejlesztése, az oktatásra felkészítése. Tudása: A hallgató megérti a nyelvi heterogenitás fogalmát kontrasztív szempontból, tudatosítja annak nyelvi és nyelven kívüli meghatározó jegyeit, dimenzióit. Tájékozott az egyes nyelvváltozatok főbb nyelvi jellegzetességeinek, valamint használati paramétereinek tekintetében. Képességei: A hallgató képes nyelvi jellemzők alapján a meghatározó- beszélt és írott- német nyelvváltozatok önálló, szociolingvisztikailag releváns kontextusokban történő használatárára és oktatására. Érti és értelmezi azok mindenkori történeti és kulturális beágyazottságát és használati paramétereit, képes ezeket a gyakorlatban is alkalmazni. Attitüdjei: A hallgató értelmezni tudja a nyelvi változatok kulturális, szociális, funkcionális beágyazottságát, nyitott a meghatározó nyelvi változatokról elsajátított tudása gyakorlati alkalmazására szóban ás írásba, megfelelő szövegnyelvészeti környezetben. Autonómiája, felelőssége. A hallgató megszerzett tudása és saját tapasztalatai alapján önálló, koherens, álláspontot alakít ki, a vonatkozó kérdésekről felelős egyéni véleményt fogalmaz meg a tanítási folyamat során. Ismereteit célzottan fejleszti és alkalmazza az önművelésben, hivatása gyakorlásában, valamint a német anyanyelvűekkel való érintkezésben egyaránt.
Tantárgy tartalma
A német nyelv heterogenitása múltban és jelenben, a meghatározó nyelvváltozatok a szakirodalom és autentikus nyelvi szövegek alapján. A német nyelv pluri-centrikus és pluri-areális jellege, a nyelvi variáció megjelenési formái és a variációs modellek a német nyelvben, a diatopikus, diasztratikus és diafázikus nyelvi rétegek a beszélt és írott német nyelvben, alkalmazásuk paraméterei a különböző szövegfajtákban.
Számonkérés és értékelés
szóbeli vagy írásbeli vizsga (1-5).
Irodalomjegyzék
Barbour, Stephen/, Stevenson, Patric (1998): Variation im Deutschen. Soziolinguistische Perspektiven. De Gruyter: Berlin/ New York. Eichinger, Ludwig / Plewnia, Albrecht / Riehl, Claudia Maria (Hg.) (2008): Handbuch der deutschen Sprachminderheiten in Mittel- und Osteuropa. Tübingen: Narr. Knipf-Komlósi, Elisabeth / Berend, Nina (Hg.) (2001): Regionale Standards. Budapest/Pécs. Ekkehard Felder (2016): Einführung in die Varietätenlinguistik. Darmstadt: Wissenschaftliche Buchgesellschaft. Plewnia, Albrecht / Riehl, Claudia Maria (Hg.) (2018): Handbuch der deutschen Sprachminderheiten in Übersee. Narr / Francke / Attempto.

Kurzus szakjai

Név (kód) Nyelv Szint Kötelező Tanév ...
osztatlan tanár - német nyelv és kultúra tanára, általános iskolai (BTK-OTAKANÉM-NOHU) hu 7 Kötelező
osztatlan tanár - német nyelv és kultúra tanára, középiskolai (BTK-OTAKKNÉM-NOHU) hu 7 Kötelező
Vissza