Kurzus nemzetközi vendég- és részidős hallgatóknak
- Kar
- Bölcsészettudományi Kar
- Szervezet
- BTK Német Irodalom és Kultúra Tanszék
- Kód
- OT-NEM-317
- Cím
- Szerzői életművek elemzése
- Tervezett félév
- Mindkét
- ECTS
- 3
- Nyelv
- de
- Leírás
- Oktatás célja
- a) Tudás: Ismeri a német próza történeti és műfaji változatait, a prózaelemzés alapfogalmait és módszereit. Ismeri a prózatörténet egyes korszakainak jellegzetességeit, az irodalmi kánon alakulását, és képes tájékozódni a szakirodalomban. b) Képesség: Képes a különböző szövegtípusok ismérveinek azonosítására, történeti kontextualizálásra. Képes megragadni az elemzett szövegek aktuális jelentőségét, valamint továbbgondolni az egyes művekhez kapcsolódó szakirodalmat. c) Attitűd: Nyitott az ismeretek analitikus alkalmazására, és érdeklődik a kortárs irodalmi folyamatok iránt is. d) Autonómia és felelősség: Nyitott a német nyelvű próza szakdidaktikai alkalmazásának kidolgozására, és elkötelezett a próza közvetítése iránt a közoktatásban.
- Tantárgy tartalma
- A szemináriumvezető oktató két módszer közül választ: vagy egy szerző munkáit olvassa el és elemzi közösen a hallgatókkal, vagy a szerző köré írható irodalmi erőtérből választ reprezentatív alkotásokat, amelyek kiegészítik és elhelyezik a választott szerzőt a kor irodalmában, és az általa képviselt műfajokban Összefüggések áttekintésének készsége, problémakörök reflexiója, stíluskérdések, kapcsolattörténeti folyamatok felismerése
- Számonkérés és értékelés
- gyakoralti jegy
- Irodalomjegyzék
- Handbuch”-okra). Az alábbiakban az általános szakirodalom mellett példaként néhány szerzőcentrikus munkát sorolunk fel: Corbineau-Hoffmann, Angelika: Die Analyse literarischer Texte. Tübingen/Basel: Francke 2002.§Lösener, Hans: Zwischen Wort und Wort. Interpretation und Textanalyse. Paderborn/München: Fink 2006.§Wenzel, Peter (Hg.): Einführung in die Erzähltextanalyse. Kategorien, Modelle, Probleme. Trier: WVT 2004.§Hillebrand, Bruno (szerk.): Über Gottfried Benn. Kritische Stimmen. 2 k. Frankfurt/M.: Fischer 1987.§Joost, Jörg-Wilhelm: Bertolt Brecht: Epoche – Werk – Wirkung. München: Beck 1985.§Kreuzer, Johann (Hg.): Hölderlin-Handbuch. Leben, Werk, Wirkung. Stuttgart: Metzler 2002.§Müller, Michael (Hg.): Romane und Erzählungen von Franz Kafka: Interpretationen. Stuttgart: Reclam 1994.§Schnack, Ingeborg: Rainer Maria Rilke. Chronik seines Lebens und seines Werkes. Erw. Neuausgabe von Renate Scharffenberg. Frankfurt/M.: Insel 2009.