Kurzus nemzetközi vendég- és részidős hallgatóknak
- Kar
- Bölcsészettudományi Kar
- Szervezet
- BTK Német Nyelvészeti Tanszék
- Kód
- OT-NEM-318
- Cím
- A német nyelv fejlődési tendenciái, nemzetközi szerepe a múltban és a jelenben
- Tervezett félév
- Mindkét
- ECTS
- 4
- Nyelv
- de
- Leírás
- Oktatás célja
- A tantárgy elsődleges célja, hogy a német nyelv nemzetközi szerepét megismertesse a hallgatókkal, az írásbeliség kezdeteitől a mai német nyelvig. A hallgatók olyan ismeretek birtokába jutnak, melyek segítségével értékes didaktikai eszköztárt is kapnak nyelvi jelenségek bemutatására, közvetítésére. A kurzus nagy hangsúlyt fektet a német nyelvi és kulturális érintkezések bemutatására, ami a hallgatókat a többek között magyar nyelv és kultúra jobb megismeréséhez is hozzásegíti. A tárgy multimediális jellege miatt megkönnyíti a hallgatók számára az elsajátítandó ismeretek befogadását. Tudás: A kurzus résztvevői megismerkednek a német nyelvnek a zárt német nyelvterületen kívül játszott szerepével, befolyásával, az ebből a jelenségből fakadó következményekkel, megértik a német nyelv pluricentrális jellege kialakulásának okait. Ismereteket szereznek a nyelvi érintkezések természetéről, fajtáiról (szubsztrátum, szupersztrátum adsztrátum) valamint az interkulturális kapcsolatok alakulásáról. Képesség: A hallgatók képesek a nyelvi érintkezések szabályszerűségeinek felismerésére, ezek gyakorlatban történő alkalmazására, az interkulturalitás, az akkulturizáció elemzésére. Attitűd: A hallgatók megismerik a nyelvi érintkezések természetes jellegét és részben eredetét (amennyiben azok a tudomány számára ismertek), a nyelvek egymásra gyakorolt kölcsönhatását. Autonómia és felelősség: A megszerzett ismeretek birtokában a kurzus résztvevői képesek lesznek önálló kutatásokat végezni, a nyelvi és kulturáli érintkezések mibenségét felelősen továbbadni, nyelvészeti tévhiteket eloszlatni. Az ismeretek közvetítésében és továbbadásában a hallgatók a Nemzeti alaptantervben foglaltak szerint járnak el.
- Tantárgy tartalma
- A kurzus a német nyelvnek a zárt német nyelvterületen kívüli térségre gyakorolt hatásait vizsgálja szinkrón és diakrón megközelítésben, olyan szempontokra összpontosítva mint a német nyelv kisugárzása más nyelvekre és kultúrákra az irodalmi nyelv kialakulása előtt és után (újlatin, skandináv, szláv nyelvek, magyar), a tengerentúli német nyelvszigetek és jelentőségük (Amerika, Afrika, Ausztrália), a német, mint a tudományok nyelve a 19. században, a kettéosztott Németország nyelvi politikái, vagy a német nyelv szerepe az európai egység folyamatában. Bemutatásra kerülnek a kommunikáció új formái (sms, chat stb), valamint ezeknek a német nyelvre gyakorolt befolyása is.
- Számonkérés és értékelés
- szóbeli vagy írásbeli vizsga
- Irodalomjegyzék
- Literatur Ammon, Ulrich (1995): Die deutsche Sprache in Deutschland, Österreich und der Schweiz: Das Problem der nationalen Varietäten. Berlin – New York Ammon, Ulrich (2014): Die Stellung der deutschen Sprache in der Welt. Berlin – New York