Kurzus nemzetközi vendég- és részidős hallgatóknak
- Kar
- Bölcsészettudományi Kar
- Szervezet
- BTK Német Irodalom és Kultúra Tanszék
- Kód
- OT-NEMK-309
- Cím
- Kultúratudományi megközelítések, esettanulmányok: Kultúra és elbeszélés (történeti és mediális aspektusok)
- Tervezett félév
- Tavaszi
- Meghirdetve
- 2024/25/1, 2024/25/2
- ECTS
- 3
- Nyelv
- de
- Leírás
- Oktatás célja
- a) Tudás: Ismeri a történetiség és az intermedialitás elemzésének alapvető kategóriáit, módszereit. Ismeri a kultúrtörténeti narratológia, a tudáspoétika megközelítési módjait. b) Képesség: Képes a német nyelvű kultúrákat, azok hasonlóságait és különbségeit saját maga és tanulói fejlesztésére hatékonyan, motiválóan, nyelvtanítás céljára alkalmazni. c) Attitűd: Érti és elfogadja, hogy a kulturális jelenségek történetileg és mediálisan meghatározottak és változóak. d) Autonómia és felelősség: Képes önállóan fölismerni az elbeszélés és a média különböző válfajainak működését, és tudatában van a témakör aktuális társadalmi jelentőségének.
- Tantárgy tartalma
- Az előadás a kultúra- és médiatudományos megközelítési módok ismeretére alapozva a kultúra és az elbeszélés fogalmát járja körül, áttekinti a kultúraelméletek és az elbeszélés általános modelljeinek koncepcióit, különös tekintettel az elbeszélésnek a kultúra különböző (irodalmi, jogi, filozófiai, történeti, szaktudományos stb.) diskurzusaiban kialakuló különböző, történetileg és mediálisan is változó alakzataira, típusaira és jellegzetességeikre.
- Számonkérés és értékelés
- szóbeli vagy írásbeli vizsga (1-5).
- Irodalomjegyzék
- Vera and Ansgar Nünning (eds.): Neue Ansätze in der Erzähltheorie. Trier: WVT 2002. Kusber, Jan et al. (eds.): Historische Kulturwissenschaften. Positionen, Praktiken und Perspektiven. Bielefeld: transcript 2010. Benthien, Claudia; Weingart, Brigitte (eds.): Handbuch Literatur & Visuelle Kultur. Berlin: de Gruyter 2014.