Kurzus nemzetközi vendég- és részidős hallgatóknak
- Kar
- Bölcsészettudományi Kar
- Szervezet
- BTK Anglisztika Tanszék
- Kód
- BBI-ANG17-322E.10
- Cím
- Választható angol történelmi szeminárium: Megosztott világ: a hidegháború narratívái John le Carré regényeiben és azok filmadaptációiban
- Tervezett félév
- Tavaszi
- Meghirdetve
- 2024/25/2
- ECTS
- 5
- Nyelv
- en
- Oktatás célja
- Az oktatás célja kettős. Egyrészről cél a hidegháború korszakának, szellemének, atmoszférájának, ezen belül a titkos hírszerzés, különösen a brit titkosszolgálatok (MI5 és MI6) tevékenységének bemutatása. A másik cél a hallgatók megismerkedtetése John le Carré (1931-2020) regényeivel. Rövid titkosszolgálati tevékenysége után le Carré „kémregények” írásba kezdett, amelyeknek idővel kultusza keletkezett a brit és nemzetközi olvasóközönség körében. A könyvek, azok filmadaptációi nüanszainak értékeléséhez a hidegháború viszonyainak, miliőjének, ösztöneinek, életmódjának kifinomult megértése szükséges. A mostani diákgeneráció, talán különös módon, nem örökölte meg ezen tudás és ösztönhalmazt a tegnap történelméből. Talán a kollektív felejtés szándékos. Ezért a szemináriumok egyik fő célja az ismeretek, érzékelések mintegy újrainstallálása. A történeti magyarázatok történelmi kurzusra utalnak, míg le Carré regényeinek, hőseinek tanulmányozása irodalmi szeminárium jellegét öltik. A kommenciálisan sikeres James Bond regények és filmek képeivel éles ellentétben, le Carré világát tragikus, önvizsgáló és sanyargató ügynökök töltik be, akik gyakran fájdalmas cselekménysorozatban vesznek részt az extravagancia és a földhözragadt realizmus közt derengő szürke zónában. Le Carré regényeinek „Cirkusz”-ában (a titkosszolgálat beceneve) az árulás és az emberi esendőség mindig ott lebegnek a hűség és szolidaritás árnyékában. Le Carré regényeinek talán többsége filmadaptációk formájában is feldolgozásra került. Rövidített formában hangoskönyv is készült belőlük. Amikor a szerző a felolvasó, ezek meglepő, új mélységet adnak a megértéshez. Az audiovizuális feldolgozások gyakrabban kerülnek elemzésre az órákon, mint a nyomtatott szöveges narratívák. A források együtt megismertetik a hallgatókat ezzel a baljóslatú világgal, amelyet talán a valóságnál is sejtelmesebbé tesz a személyes komplexusait, például a nőkhöz való nehéz viszonyát, képzeletvilágába projektáló szemtanú szerző. Az irodalmi történet végén csavar található, amennyiben a szofisztikált, de mégis jól érthetőnek tűnő kémtörténetek sorozatának utóján, azaz a szerző halála után megjelent Adam Sisman hivatásos életrajzíró le Carréról szóló életrajzi epilógusa, valamint le Carré fia, Nick Harkaway egy 2024-ben megjelent új regényben mintegy folytatta (kiegészítette) apja legismertebb hősének George Smiley-nak történetét. Mindkét mű váratlan módon reflektál a titkok világának enigmatikus írója, John le Carré életművére.
- Tantárgy tartalma
- A diákok az első órákon szemelvényeket kapnak a hidegháború történetét megalapozó dokumentumokból, különösképp Geroge Kennan 1946 februárjában Moszkvából Washingtonba küldött hires “Hosszú Táviratából”, valamint Winston Churchill ugyancsak híres, a Kennan táviratot röviddel, 1946 márciusában követő “Vasfüggöny” beszédéből, amelyet az amerikai Missouri állam Fulton városában található Westminster College-ban mondott el. A dokumentumok éles fényt vetnek a második világháború végét közvetlenül követő hidegháború eredetére. A hallgatók egyik feladata lesz, hogy szóban és írásban reflektáljanak a dokumentumok jelentésére és nyelvi stílusára. További háttérszemelvényeket kapnak a hallgatók a brit titkosszolgálatok történetének témájában a következő történeti művekből: Christopher Andrew, The Defence of the Realm: The Authorized History of MI5 and Keith Jeffery, MI6: The History of the Secret Intelligence Service 1909-1949. A hidegháború mindennapjainak miliőjébe, atmoszférájába, feszültségeibe betekintést nyernek a diákok a tanár segítségével. John le Carré és Nick Harkaway regényeinek egyes részleteit megkapják a diákok eredeti szöveges formájukban, hangoskönyv és filmadaptációk formájában. Ezeket tanulmányozzuk, elemezzük a tanórákon és írásos feladatok formájában. A regényekből szerepkiosztásos felolvasásokat tartunk, egyes jeleneteket megpróbálunk eljátszani az osztályteremben. Az idő nagyobbik részét valószínűleg a filmadaptációk egyes részleteinek nézése, megbeszélése foglalja el. Egyes filmek, mint például The Spy Who Came in from the Cold (1965, Martin Ritt rendező) egészében bemutatásra kerülnek. Az irodalmi és film élmények mára vonatkozó és ható aspektusait megbeszéljük az órákon.
- Számonkérés és értékelés
- Szükséges, hogy a hallgatók rendszeresen látogassák az órákat, mivel a szeminárium közösségi magyarázó, elmerülést célzó szerepe így érvényesül. A felmerülő szenzitív témák remény szerint élénk beszélgetést inspirálnak. A diákoknak heti rendszerességgel rövid Journal reflexiókat kell küldeniük az órákon szerzett tapasztalataikról, amelyekben leírhatják azt, amit nem volt idejük vagy kedvük elmondani az órán. Minden héten rövid szemelvények kerülnek kiosztásra, amelyeket a diákoknak a következő hétre szükséges elolvasniuk. A rövid olvasmányok két félévközi zárthelyi dolgozatban kerülnek tesztelésre. Egy nagyobb lélegzetű zárthelyi dolgozattal zárul a félév, amelyben a film élményekre vonatkozó kérdések is szerepelnek. A fenti faladatok értékeléséből adódik össze a végső jegy a következő arányokban: A Journal feladványok 20%, a felolvasásokban, szerepjátékban való részvétel 10%, a két félévközi zárthelyi dolgozat 20%, a felélvet záró zárthelyi dolgozat 50%.
- Irodalomjegyzék
- Rövidebb vagy hosszabb szemelvények John le Carré néhány fő művéből: The Spy who Came in from the Cold (1963) Tinker Tailor Soldier Spy (1974) Smiley's People (1979) The Little Drummer Girl (1983) The Perfect Spy (1986) The Night Manager (1993) Silverview (2021) valamint: Nick Harkaway, Karla's Choice, London: Viking (2024) és Adam Sisman, The Secret Life of John le Carré, London: Profile Books Ltd (2023) című műveiből. Történelmi háttér George Kennan “Hosszú távirat”, 1946. február 22. https://www.trumanlibraryinstitute.org/kennan/ “A béke inai”, Winston Churchill beszéde a Westminster College-ben, USA Missouri állam Fulton városában 1946. március 5-én. (“Vasfüggöny beszéd”) https://www.nationalarchives.gov.uk/wp-content/uploads/2019/05/FO371-51624.jpg https://www.nationalchurchillmuseum.org/sinews-of-peace-iron-curtain-speech.html Christopher Andrew, The Defence of the Realm: The Authorized History of MI5, London: New York: Allen Lane, 2009. Keith Jeffery, MI6: The History of the Secret Intelligence Service 1909-1949, London, New York: Bloomsbury, 2010. ––––––––––- John le Carré regényeinek filmadaptációi (rendezők neveivel és a filmek bemutatásának évével). The Spy who Came in from the Cold, Martin Ritt (1965) Tinker Tailor Soldier Spy, John Irvin (1979) and Tomas Alfredson (2011) Smiley's People, Simon Langton (1982) The Perfect Spy, Peter Smith (1987) The Night Manager, Susanne Bier and Georgi Banks-Davies (2016) Audiobooks The Spy who Came in from the Cold The Little Drummer Girl The Night Manager