Kurzus nemzetközi vendég- és részidős hallgatóknak
- Kar
- Bölcsészettudományi Kar
- Szervezet
- BTK Néprajzi Intézet
- Kód
- BBN-NEP-221
- Cím
- Magyar és összehasonlító néprajz 1.
- Tervezett félév
- Tavaszi
- ECTS
- 3
- Nyelv
- hu
- Leírás
- te_kód: BBN-NEP-221 kurzuskód: BBN-NEP-221
- Oktatás célja
- Az oktatás célja, hogy a Kárpát-medencei hagyományos népi kultúra egy jelentős kutatási területéről, a természeti gazdálkodásról átfogó képen adjon a tantárgyat teljesítőknek. A félév során a természeti gazdálkodás területein keresztül haladva megismerkedünk a zsákmányolás, az állattartás és a földművelés fontosabb ágaival, azok kultúrtörténetével, agrotechnikáinak változásával, de érintjük a kortárs társadalomban zajló, a hagyományőrzéssel és revitalizációval kapcsolatos jelenségeket is.
- Tantárgy tartalma
- A gazdálkodás kutatásának néprajzi tudománytörténete; zsákmányolás; az állattartás típusai, fajták és fajtaváltások; tartásmódok és a legeltető állattartás; istállózó állattartás, állattenyésztés és állatismeret; az állat haszna munkaállatként; az állat haszna haszonállatként; az állattenyésztés speciális üzemformái; határhasználat és művelési rendszerek; szántóföldi gabonanövények és a szántóföldi gazdálkodás; szántóföldi kapáskultúrák és a kertkultúrák; gyümölcstermesztés; szőlészet-borászat; erdő- és irtásgazdálkodás.
- Számonkérés és értékelés
- A számonkérés és értékelés rendszere: kollokviumi jegy. A hallgatói munka értékelésének alapvonalait az ELTE BTK kari szabályozása rögzíti, mely leszögezi, hogy az átadott tudás és készségek természetére tekintettel az oktató választja ki a hallgatói munka értékelésének eszközeit, A kollokviumi jegy általában írásbeli és/vagy szóbeli munkák értékelése nyomán születik, melyet a hallgató egyénileg vagy egy csoport tagjaként szerezhet meg.
- Irodalomjegyzék
- Kötelező olvasmány: BALI János – KOCSIS Gyula (2011) Gazdálkodás (egyetemi jegyzet PDF-ben). ELTE BTK Tárgyi Néprajzi Tanszék. Áttekintésre kötelező: Magyar Néprajz II. (Gazdálkodás) /Szerk.: SZILÁGYI Miklós/. Akadémiai kiadó, Budapest. 2001. http://mek.niif.hu/02100/02152/html/02/