Kurzus nemzetközi vendég- és részidős hallgatóknak
- Kar
- Bölcsészettudományi Kar
- Szervezet
- BTK Néprajzi Intézet
- Kód
- BBN-NEP11-241
- Cím
- Népcsoportok és regionális kultúrák 1.
- Tervezett félév
- Őszi
- Meghirdetve
- 2024/25/1
- ECTS
- 3
- Nyelv
- hu
- Oktatás célja
- A BA szakon meghirdetett kurzus célja, hogy a hallgatók – az elméleti és módszertani tanulmányokon, szintéziseken keresztül - megismerkedjenek a magyar néprajztudomány egyik legfontosabb kutatási hagyományával, a köznépi kulturális jelenségek térbeli megoszlásának kérdésével, a főbb kutatókkal és kutatási eredményekkel, a köznépi kultúra táji-történeti tagolódásának okaival és fogalmi rendszerével. A félév során négy nagytájunk közül a Felföldet és a Dunántúlt dolgozzuk fel. A kurzus kitér arra is, hogy a térbeliségből fakadó lokális és regionális hagyománynak milyen szerepe lehet az ezredforduló táján, a különböző tájak és települések saját hagyományaik újragondolásában és újraélesztésében. A hallgatók az elméleti tudás megszerzése mellett számot kell adjanak tudásuk gyakorlati felhasználásáról is. Mindenkinek egy választott tájegységről egy saját, 10 perces videót kell készíteni, s azt az óra keretében bemutatnia.
- Tantárgy tartalma
- Fogalmak, értelmezések, kutatástörténet 1: népcsoport, etnikai csoport, néprajzi táj, zóna, régió Fogalmak, értelmezések, kutatástörténet 2: a termelési táj és a hozzá kapcsolódó kutatási tradíció Dunántúl és Felföld népcsoportjai, a nagytájak (nagyrégiók) általános jellemzése Nyugat-Dunántúl népcsoportjai (Őrség, Felső-Őrség (Őrvidék), Göcsej, Hetés, Lendva-vidék, Kemenesalja, Vasi Hegyhát, Vasi Völgység) Észak-Dunántúl (Kisalföld) népcsoportjai (Szigetköz, Csallóköz, Mátyusföld, Fertő-mellék, Hanság vidéke, Mosoni-síkság, Rábaköz, Tóköz, Sokoróalja, Győri-puszták) Közép- és Dél-Dunántúl népcsoportjai (Bakony, Vértes, Vértesalja, Gerecse és vidéke, Tatai-dombvidék, Pilis és Dunakanyar, Budai-hegység, Balatonmellék, Balaton-felvidék, Somogy, Zselic, Hegyhát, Völgység, Közép-Baranya (Pécs vidéke), Kelet-Mecsekalja) Kelet-Dunántúl (Duna mellék) népcsoportjai (Pesti-síkság, Pest-vidék, Solti-síkság, Kalocsai-Sárköz, Mezőföld, Sárrét, Tolnai Sárköz, Ormánság, Drávaszög, Szlavóniai magyarok, Horvátországi magyarok, Szerémség) Nyugat-Felföld népcsoportjai (Zoboralja, Garam mente, Huntyiak, Palócföld, Galga mente, Galga-vidék, Mátraalja, Barkóság, Medvesalja) Kelet-Felföld népcsoportjai (Bükkalja, Gömör, Cserehát, Torna, Tokaj-Hegyalja, Hegyköz) Hallgatói (videós) prezentációk 1. Hallgatói (videós) prezentációk 2. Hallgatói (videós) prezentációk 3. A félév lezárása, zárthelyi dolgozat megírása
- Számonkérés és értékelés
- A megajánlott kollokviumi osztályzat a ZH és a videó értékeléséből áll össze (50-50%).
- Irodalomjegyzék
- Kötelező olvasmány: Paládi-Kovács Attila (2011) Kulturális régiók és etnikai, néprajzi csoportok. In: Magyar Néprajz I.1. Táj, nép, történelem. Akadémiai Kiadó, Budapest. (A Bevezetés: 427-443., valamint a Dunántúl és a Felföld fejezetek) (digitális jegyzet)