Kurzus nemzetközi vendég- és részidős hallgatóknak
- Kar
- Bölcsészettudományi Kar
- Szervezet
- BTK Spanyol Nyelvi és Irodalmi Tanszék
- Kód
- BMI-SPAD17-292E
- Cím
- Spanyol aranykori irodalom (Literatura del Siglo de Oro)
- Tervezett félév
- Tavaszi
- ECTS
- 3
- Nyelv
- Oktatás célja
- A spanyol Aranyszázad (XVI-XVII) irodalmának irányzatai, kiemelkedő alkotók és műveik részletes vizsgálata.
- Tantárgy tartalma
- A konfliktusokkal terhelt korszak bonyolult politikai és társadalmi folyamatainak, a spanyol reneszánsz és barokk irodalom sajátosságainak áttekintése, különös tekintettel az irodalmi élet minden területén végbement változásokra. A XVI. század legjelentősebb alkotói: Garcilaso de la Vega és követői; a spanyol misztika világirodalmi szempontból is kimagasló szerzőinek művei; elbeszélő műfajok fejlődése (szentimentális, lovag- és pásztorregény, a pikareszk irodalom születése, stb.); a drámairodalom és a színházi élet kezdetei; Cervantes életműve és világirodalmi jelentősége. A XVII. század meghatározó stílusirányzatainak (culteranismo, conceptismo) tanulmányozása, az előző század nagy alkotónak hatása. A drámairodalom és a színházi élet virágkora; Lope de Vega és követői; Tirso de Molina; Pedro Calderón de la Barca és kortársai. A pikareszk irodalom további nagy szerzői, hatásuk az európai irodalomban, a műfaj későbbi hanyatlása. Luis de Góngora, Francisco de Quevedo, Baltasar Gracián irodalmi munkássága.
- Számonkérés és értékelés
- A hallgatók a félév végén a tantárgy tartalmában szereplő témák ismeretéről kollokvium formájában adnak számot. Kiemelt szempont a kötelező szépirodalmi művek alapos ismerete.
- Irodalomjegyzék
- Kritikai irodalom Alborg, Juan Luis: Historia de la literatura espanola II. Madrid, Gredos, 1970. Casa, Frank-García Lorenzo, Luciano: Diccionario de la comedia del Siglo de Oro Menéndez Peláez, Jesús-Arellano, Ignacio: Historia de la literatura espannla: Renacimiento y Barroco. La Coruna, Everest, 1999. Pedraza Jiménez, Felipe-Rodríguez Cáceres, Milagros: Manual de literatura espanola II-III-IV. Estella (Navarra), Cénlit, 1996. Rico, Francisco: Historia y crítica de la literatura espanola II, II/1 (suplemento). Barcelona, Crítica, 2004. Borque, Díez: Sociología de la comedia espanola del siglo XVII. Madrid, Cátedra, 1976. Maravall, José Antonio: La cultura del Barroco. Barcelona, Ariel, 1975. Orozco, Díaz: Manierismo y barroco. Madrid, Cátedra, 1975. Ruiz Ramón, Francisco: Historia del teatro espanol (desde sus orígenes hasta 1900). Kötelező olvasmányok Encina, Juan del: Égloga de Fileno, Zambardo y Cardonio Rueda, Lope de: 3 pasos Garcilaso de la Vega: Égloga I, Égloga III; Sonetos I, II, V, X; Canción V Herrera, Fernando de: Yo voy por esta solitaria tierra Historia del Abencerraje Rodríguez de Montalvo, Garcí: Amadís de Gaula (fragmentos) Montemayor, Jorge de: Los siete libros de la Diana (fragmentos) La vida de Lazarillo de Tormes León, Luis de: Vida retirada; Noche serena; A Francisco Salinas San Juan de la Cruz: Noche oscura del alma; Llama de amor viva; Cántico espiritual Alemán, Mateo: Guzmán de Alfarache Cervantes Saavedra, Miguel de: El ingenioso hidalgo don Quijote de la Mancha; Novelas ejemplares (La Gitanilla; Coloquio de los perros; Rinconete y Cortadillo); 3 entremeses Vega, Lope de: Peribánez y el comendador de Ocana; El caballero de Olmedo La Estrella de Sevilla Calderón de la Barca, Pedro: La vida es sueno; El gran teatro del mundo; El alcalde de Zalamea Tirso de Molina: El condenado por desconfiado; Don Gil de las calzas verdes Góngora, Luis de: Soledad primera; Fábula de Polifemo y Galatea; La más bella nina...; !Que se nos va la Pascua, mozas!, Ándeme yo caliente...; Mientras por competir... Quevedo, Francisco de: El Buscón; Sueno del Infierno; Amor constante más allá de la muerte (Cerrar podrá mis ojos…) Gracián, Baltasar: El Criticón (fragmentos)