Kurzus nemzetközi vendég- és részidős hallgatóknak

Kar
Természettudományi Kar
Szervezet
TTK Genetika Tanszék
Kód
bioinfub17gm
Cím
Bioinformatika GY
Tervezett félév
Őszi
Meghirdetve
2024/25/1
ECTS
4
Nyelv
en
Oktatás célja
Kompetenciák: - Tudás: o Ismeri a főbb biológiai (szekvecnia, genomi, fehérje) adatbázisok tartalmát. o Ismeri a főbb bioinformatikai fájl formátumokat. o Ismeri a hálózat- és rendszerbiológia alapjait, tud hálózatot ábrázolni, elemezni. o Érti az alkalmazott bioinformatikai algoritmusokat. o Tisztában van a modern biológiai vizsgálati módszerek alkalmazási területeivel, érti módszerek fejlesztésének jelentőségét, ahhoz lehetőségei szerint érdemben hozzájárul. o Rendelkezik rendszerszerű természettudományos ismeretekkel. o Ismeri az összefüggéseket a különböző tárgyak keretében elsajátított ismeretkörök között, érti az interdiszciplináris megközelítés fontosságát. - Képesség: o Megtalálja a főbb biológiai adatbázisokban a keresett információt, képes róluk fileokat letölteni. o Képes szekvenciákat hasonlóság alapján keresni, illeszteni. o Tud homológ szekvenciák alapján filogenetikai fát számolni. o Tudja használni a bioinformatikai elemzéséhez szükséges szoftvereket. o Képes a bioinformatika és a nagy-áteresztőképességű genetikai módszerek témakörében szakszerűen kifejezni magát mind szóban, mind írásban. o Tudományos szempontok szerint képes rendszerezni adatokat, ismerethalmazokat, azokat elemzi és értékeli. o Képes a különböző természettudományos szakterületek tudás- és ismeretanyaga közötti összefüggések felismerésére, integrációjára. - Attitűd: o Betartja és betartatja a kutatásetika szabályait. o Aktívan terjeszti a szaktudomány eredményeit, ismereteit akár a médiában is magabiztosan teszi közzé, szakmai álláspontjának védelmében szükség esetén síkra száll más irányzatok és az áltudományok képviselőivel szemben. o Nyitott az új biológiai és más természettudományos kutatási eredmények megismerésére, a szakmai együttműködésre. Törekszik a meglevő eredmények továbbfejlesztésére, aktívan segíti új kutatási irányok kialakulását. o Elkötelezett a minőségi munkavégzés iránt, igényes saját maga, valamint munkatársainak szakmai ismeretei és előmenetele ügyében. o Szakmai és nem szakmai körökben felelősen nyilvánít véleményt biológiai, bioinformatikai és nagy-áteresztőképességű módszerek kérdésekről. o Korszerű számítógépes környezetet tart fenn, segíti a folyamatos módszertani és technológiai megújulást a minél hatékonyabb munkavégzés érdekében.
Tantárgy tartalma
A kurzus célja a klasszikus bioinformatika és a modern, nagy-áteresztőképességű módszerek adatfeldolgozásának kivitelezése, a biológiai adatbázisok megismerése, molekuláris filogenetikai számítások végzése, neurális hálózatok alkalmazása és a fehérjeszerkezetek prediktálása, megjelenítése. A gyakorlat fontosabb témái: (1) Molekuláris biológiai adatbázisok alkalmazása, (2) Hasonlóságkeresés és a szekvenciák illesztésének alapjai, (3) Molekuláris filogenetika a gyakorlatban, (4) Genom adatbázis és böngésző, (5) Mikroarray és RNA-seq adatok elemzése, (6) A Cytoscape hálózatelemző szoftver alkalmazása, (7) A neurális hálózatok alkalmazásának bemutatása, (8) Fehérjeszerkezetek előrejelzése, (9) Fehérjeszerkezetek megtalálása és megjelenítése, (10) Csoportos projektmunka készítése.
Számonkérés és értékelés
gy5 = gyakorlati jegy (5) A hallgatók három fős csoportokban projekt munkát végeznek, ahol az év közben a gyakorlatok során kapott eredményeiket összegzik, elemzik együttesen és oldanak meg újabb, kapcsolódó bioinformatikai feladatokat. Erről egy írásos dokumentumot nyújtanak be.
Irodalomjegyzék
Órai tananyag: gyakorlat leírások, videók, kérdőívek (gyorsan változó szakterület, minden évben frissül)

Kurzus szakjai

Név (kód) Nyelv Szint Kötelező Tanév ...
biológus (TTK-BIOLÓGUS-NMEN) en 7 Kötelező 1/2
biológus (TTK-BIOLÓGUS-NMHU) hu 7 Kötelező 1/2
Erasmus program keretében (TTK-ERASMUS-NXXX) en Kötelező
Fizikus MSc - Biofizika szakirány (TTK-FIZIKUS-BIOFIZIKA-NMHU) hu 7 2/2
Vissza