Kurzus nemzetközi vendég- és részidős hallgatóknak
- Kar
- Természettudományi Kar
- Szervezet
- TTK Fizikai Kémiai Tanszék
- Kód
- nanostk20em
- Cím
- Nanotudomány és nanotechnológia
- Tervezett félév
- Tavaszi
- Meghirdetve
- 2024/25/2
- ECTS
- 4
- Nyelv
- en
- Oktatás célja
- a) tudása A nanoméret és skála elméletének és jelentőségének megértése. A kurrens nanorendszerek legfőbb előállítási és karakterizálási technikáinak ismerete. b) képességei Képes nanokémiai és nanotechnológiai problémákat szakszerűen megfogalmazni és megoldani. c) attitűdje Fogékony az új nanokémiai alapú technológiák bevezetése és használata iránt. Nyitott a szélesebb szakmai együttműködésre a környezetvédelemi problémák és a gazdaságtudomány terén is. d) autonómiája és felelőssége Önállóan képes felhasználni a nanotechnológiai tudását és felelősséggel kezdeményezi természettudományi és műszaki szakterületek szakembereivel való együttműködést ezen a területen.
- Tantárgy tartalma
- -A részecske méret kvantumfizikai következményei és az anyagi tulajdonságokra gyakorolt hatása. -A különféle nanoanyagok típusok szerinti csoportosítása (fém, fémoxid, félvezető és polimer és szén nanorészecskék). -A nanorészecskék előállításának lehetőségei (kondenzáció és diszpergálásos módszerek) és diszperziójuk kolloid stabilitása. -Nano és mezopórusos rendszerek, kriogélek és xerogélek. -A nanorendszerek karakterizálási módszereinek rövid összefoglalása (dinamikus fényszórás, transzmissziós és pásztázó elektronmikroszkópia, atomi erő mikroszkópia, röntgen diffrakció, UV-VIS-NIR és Raman spektroszkópia). -A legújabb nanorendszerek kurrens felhasználási lehetőségei az ipar különböző ágazataiban. -Nanomedicina és orvosi alkalmazások
- Számonkérés és értékelés
- Kollokvium, évközben házifeladatok értékelése
- Irodalomjegyzék
- Sengupta, A and Sarkar, C. K. „Introduction to Nano: Basics to Nanoscience and Nanotechnology” Sulabha K. Kulkarni, „Nanotechnology: Principles and Practices”