Kurzus nemzetközi vendég- és részidős hallgatóknak
- Kar
- Természettudományi Kar
- Szervezet
- TTK Állatrendszertani és Ökológiai Tanszék
- Kód
- adevo1sb22em
- Cím
- Adaptív evolúció I. EA
- Tervezett félév
- Őszi
- Meghirdetve
- 2024/25/1
- ECTS
- 3
- Nyelv
- en
- Oktatás célja
- Kompetenciák: Tudás: Ismeri a természetes szelekció típusait, a rátermettség fogalmát és becslési módszereit. Ismeri az evolúció és a fenotípusos plaszticitás egymástól független és függő hatásait. Ismeri az adaptív evolúció bizonyíthatóságának kritériumait. Ismeri a kvantitatív genetika alapfogalmait. Ismeri genetikai korrelációk hatását a szelekcióra adott válaszban. Képesség: Képes a természetben vagy mesterséges környezetben megfigyelt fenotípusos változatosság evolúciós interpretációjára. Képes 15 perces „kutatói megközelítésű” előadásokat tartani. Képes nyitott, kötetlen, de tudományos igényességű vitára. Képes az evolúcióbiológia (nem molekuláris) eredményeinek önálló értelmezésére. Attitűd: Megérti, hogy a biológiai evolúció a természetben megkérdőjelezhetetlenül zajló folyamat, ezért nem hit kérdése, hanem tény, ugyanakkor nem áll kizárólagos viszonyban a vallással. Törekszik mind a tudományos, mind a hétköznapi médiában megjelenő evolúciós felhangú ismeretanyag kritikus értékelésére. Törekszik a fenti pontok korrekt képviseletére környezetében. Autonómia és felelősség: Felelősséget érez a tudományosan alátámasztott ismeretek beszerzésére. A megszerzett evolúcióbiológiai ismereteit szakmai és nem szakmai körökben felelősen át tudja adni. Önállóan tud tájékozódni a szakirodalomban, és az összegyűjtött információkat képes rendszerezni és bemutatni.
- Tantárgy tartalma
- A tárgy célja a természetben megfigyelhető fenotípusos változatosság evolúciós magyarázata. Kitér a genetikai és környezeti hatások viszonyára, a természetes szelekcióra és az öröklésmenetre. A kurzus 50-50 %-ban épül oktatói, illetve hallgatói előadásokra. A szemeszter két nagy blokkra van osztva, ahol a blokkokon belül az oktatói előadásokat hallgatói kiselőadások (egy-egy témába vágó recens kutatási folyóiratcikkek ismertetése) és azok megvitatása követik. Az előadás fontosabb témái: A biológiai evolúció, azon belül az adaptív evolúció témakörei. A rátermettség elméleti háttere és becslési módszerei. Az adaptív evolúció vizsgálatának kritériumai és megközelítései. Az adaptív evolúció és az adaptív fenotípusos plaszticitás hatásai, egymáshoz való viszonyuk és az elkülönítésük lehetőségei. A kvantitatív genetika alapfogalmainak (örökölhetőség, genetikai korrelációk) és a korreláló tulajdonságok evolúciójának gyakorlati szempontú áttekintése. A természetes szelekció, a genetikai sodródás és a génáramlás hatásai egy populáció genetikai és fenotípusos változatosságára.
- Számonkérés és értékelés
- k5 = kollokvium jegy (5) Az értékelés alapja a hallgatók tudásának felmérése egyéni teljesítés alapján. Ennek összetevői a félév alatti hallgatói kiselőadások minősége, az előadások utáni vitákban való részvétel, valamint a vizsgaidőszakban az előadások anyagából írt írásbeli teszt eredménye. A kurzus óráinak minimum 80%-án való részvétel kötelező.
- Irodalomjegyzék
- Előadásanyagok anyaga Az előadásokhoz a hallgatók által kiválasztott folyóiratcikkek