Kurzus nemzetközi vendég- és részidős hallgatóknak
- Kar
- Természettudományi Kar
- Szervezet
- TTK Mikrobiológiai Tanszék
- Kód
- baktaxmb22em
- Cím
- Klasszikus és molekuláris bakteriális taxonómia EA
- Tervezett félév
- Tavaszi
- Meghirdetve
- 2024/25/2
- ECTS
- 3
- Nyelv
- en
- Oktatás célja
- Kompetenciák: Tudás: Átlátja a prokarióta szervezetek jellegzetességeit. Ismeri prokarióták biológiájának megértéséhez szükséges fogalmakat, azok használatát. Érti a prokarióta taxonómia alapfogalmait, ismeri a prokarióta szervezetek vizsgálati módszereit. Érti a filogenetika alapelveit, a prokarióta fajdefiníció problematikáját. Alapszinten rendelkezik gyakorlati fajismerettel. Érti az interdiszciplináris megközelítés jelentőségét. Ismeri az összefüggéseket a különböző tárgyak keretében elsajátított ismeretkörök között. Képesség: Képes a prokarióta szervezetek jellemzőinek felismerésére, az egyes feno-és genotípusos tulajdonságok jelentőségének értékelésére. Képes a prokarióták filogenetikai pozicionálásának összehangolt, magas szintű értelmezésére. Képes prokarióta taxonómia fogalmainak szakszerű, magas szintű használatára. Képes a különböző természettudományos szakterületek tudás- és ismeretanyaga közötti összefüggések felismerésére, integrációjára. Tudományos szempontok szerint képes rendszerezni ismerethalmazokat, azokat elemzi és értékeli. Képes eredményeit szóban és írásban magas színvonalon közölni. Képes a megszerzett tudását alkalmazni a prokarióta taxonómiában előforduló problémák magas szintű tudományos magyarázatára. Attitűd: Törekszik, hogy a területen megszerzett tudását integráló szemlélettel használja az élő rendszerek működésének megértéséhez. Nyitott az újabb biológiai és más természettudományos kutatási eredmények megismerésére. Betartja és betartatja a kutatásetika szabályait. Aktívan terjeszti a szaktudomány eredményeit. Elkötelezett és nyitott a tudományos megalapozottságú ismeretekre, integratív szemléletre Elkötelezett a biológia szakterületén tudása folyamatosan gyarapítására. Autonómia és felelősség: Képes önállóan végiggondolni alapvető szakmai kérdéseket. Szakmai és nem szakmai körökben felelősen nyilvánít véleményt biológiai, kutatásetikai és bioetikai kérdésekről. Felelősséget érez azért, elsajátítsa a prokarióta taxonómia témaköréhez tartozó magasabb szintű ismeretanyagot. Eligazodik a munka világában, segíti partnereit a tudatos, célorientált feladat-végrehajtásban.
- Tantárgy tartalma
- A tárgy célja a prokarióta taxonómia magasabb szintű fogalmainak és összefüggéseinek egymásra épülő, integrált bemutatása. Az előadás fontosabb témái: A rendszerezés fontossága és fejlődése Linnétől napjainkig. Mikrobiológiai fajdefiniciók, a „Candidatus” fogalma, a polifázikus taxonómia alapjai. A fenotípusos karakterizálás módszerei, a fenotípusos bélyegek felhasználhatósága. Genetikai tulajdonságok, a 16S rRNS gén szerepe a prokarióta taxonómiában, teljes genom elemzések, metagenomika a taxonómiában. Szemantofor vegyületek és filogenetika. Mikrobiológiai adatbázisok, és azok használata. Horizontális géntranszfer az evolúcióban. Hálózatos evolúció és fajok kérdés köre. Gyakorlati fajismeret.
- Számonkérés és értékelés
- k5 = kollokvium jegy (5) A vizsgaidőszaki kollokviumra az előadások anyagából és a megadott szakirodalomból kell felkészülni, ezt szóbeli vizsga követ. Emellett a félév során a gyakorlati fajismeret kapcsán kiadott témából rövid előadást kell tartani, ennek értékelése a félévi jegybe beszámít.
- Irodalomjegyzék
- Kiadott előadásanyagok