Kurzus nemzetközi vendég- és részidős hallgatóknak

Kar
Természettudományi Kar
Szervezet
TTK Embertani Tanszék
Kód
embszthb22em
Cím
Emberszármazástan EA
Tervezett félév
Tavaszi
Meghirdetve
2024/25/2
ECTS
3
Nyelv
en
Oktatás célja
Kompetenciák: Tudás: Ismeri a főemlősök általános jellegzetességeit, rendszerezését. Ismeri a korai emberfélék (miocén) elterjedését, evolúcióját (Preanthropus fázis). Ismeri a korai Homo genus emberféléit, evolúcióját (H. habilis, H. rudolfensis). Tisztában van a Homo erectus, H. heidelbergensis és H. naledi evolúciójával. Átlátja a késői pleisztocén emberféléinek evolúcióját (H. neanderthalensis, H. denisova, H. floresiensis, Homo lusonensis, stb.), mind antropológiai, mind genetikai aspektusból. Tisztában van a Homo sapiens biológiai és kulturális evolúciójával. Ismeretekkel rendelkezik a H. sapiens genomjáról, az ismert archaikus genomokkal összehasonlítva. Képesség: Képes a megszerzett tudását alkalmazni hétköznapi jelenségek magyarázatára. Ismeretei alapján rendelkezik a természettudományos alapokon nyugvó érvelés képességével. Képes humán evolúció témakörében szakszerűen kifejezni magát mind szóban, mind írásban. Attitűd: Igényli, hogy a területen megszerzett ismereteit integrálja biológiai tudásába. Elkötelezett és nyitott a tudományos megalapozottságú ismeretekre, integratív szemléletre. Elkötelezett új kompetenciák elsajátítására és világképének bővítésére. Törekszik arra, hogy az ember evolúciójának témakörében felelős véleményt nyilvánítson. Autonómia és felelősség: Képes önállóan átgondolni alapvető evolúcióbiológiai kérdéseket, képes ezekről érdemben beszámolni és összeállításokat készíteni. Képes megadott témakörben önálló szakirodalmi tájékozódásra, az összegyűjtött információ rendszerezésére és bemutatására. Felelősséget érez tudományosan megalapozott ismeretek elsajátítására. Szakmai és nem szakmai körökben felelősen nyilvánít véleményt evolúcióbiológiai kérdésekről.
Tantárgy tartalma
A tárgy célja az ember biológiai és kulturális evolúciójának, összefüggéseinek egymásra épülő, integrált bemutatása. Az előadás fontosabb témái: A főemlősök általános jellegzetességei; az emberfélék és a recens primáták rendszerezése. A primáta-szerűek, a félmajmok és a valódi majmok megjelenése és elterjedése. A korai hominoideák elterjedése és miocén kori diverzitása. A korai emberfélék Praeanthropus 1: Sahelanthropus, Orrorin, Ardipithecus. 2: Australopithecus/Paranthropus/Kenyanthropus. A Homo nem legkorábbi képviselői: H. rudolfensis és H. habilis. A Homo erectus megjelenése és elterjedése. A középső pleisztocén emberféléi: H. heidelbergens, H. naledi. A késő pleisztocén emberféléi: Az utolsó "zsákutcák": Homo neanderthalensis, Homo floresiensis és a denisovai ember. A "modern" Homo sapiens megjelenése és elterjedése a Földön. A biológiai és kulturális evolúció összefüggései: Két lábon járás, tűzhasználat, eszközkészítés, szállás. Molekuláris órák; Archaikus genomok: neandervölgyi és denisovai genom. Kontinensek benépesítése mitokondriális markerek alapján.
Számonkérés és értékelés
k5 = kollokvium jegy (5)  (1 sikertelen, 5 jeles) Az értékelés alapja a hallgatók tudásának felmérése egyéni teljesítés alapján. A vizsgaidőszakban kollokvium (szóbeli vizsga, elektronikusan vagy hagyományos módon, esszé jellegű kérdések).
Irodalomjegyzék
Kiadott előadásanyagok (pdf)

Kurzus szakjai

Név (kód) Nyelv Szint Kötelező Tanév ...
bioinformatikus (TTK-BIOLÓGUS-BIOINFORMAT-NMEN) en 7 2/2
Biológus MSc - Idegtudomány és Humánbiológia szakirány (TTK-BIOLÓGUS-IDEGTUDHUMB-NMHU) hu 7 2/2
Biológus MSc - Molekuláris genetika, Sejt- és fejlodéstudomány szakirány (TTK-BIOLÓGUS-MOLGSEJTFEJ-NMHU) hu 7 2/2
Biológus MSc - Molekuláris-, Immun- és Mikrobiológia szakirány (TTK-BIOLÓGUS-MOLIMMMIKRO-NMHU) hu 7 2/2
Biológus MSc - Ökológia, Evolúció- és Konzervációbiológia szakirány (TTK-BIOLÓGUS-ÖKOEVOKONZ-NMHU) hu 7 2/2
Erasmus program keretében (TTK-ERASMUS-NXXX) en Kötelező
idegtudomány és humánbiológia (TTK-BIOLÓGUS-IDEGTUDHUMB-NMEN) en 7 2/2
molekuláris genetika, sejt- és fejlődésbiológia (TTK-BIOLÓGUS-MOLGSEJTFEJ-NMEN) en 7 2/2
molekuláris, immun- és mikrobiológia (TTK-BIOLÓGUS-MOLIMMMIKRO-NMEN) en 7 2/2
növénybiológia és mikológia (TTK-BIOLÓGUS-NÖVBIOLMIKOL-NMEN) en 7 2/2
növénybiológia és mikológia (TTK-BIOLÓGUS-NÖVBIOLMIKOL-NMHU) hu 7 2/2
ökológia, evolúció- és konzervációbiológia (TTK-BIOLÓGUS-ÖKOEVOKONZ-NMEN) en 7 2/2
Vissza