Kurzus nemzetközi vendég- és részidős hallgatóknak

Kar
Természettudományi Kar
Szervezet
TTK Etológiai Tanszék
Kód
etologsb22em
Cím
Etológia EA
Tervezett félév
Őszi
Meghirdetve
2024/25/1
ECTS
3
Nyelv
en
Oktatás célja
Kompetenciák: Tudás: Átlátja a viselkedés szerveződésének fő vizsgálati formáit. Ismeri az etológia alapvető fogalmait, terminológiájával tisztában van, azokat szakszerűen alkalmazza. Érti, hogy a viselkedés, mint fenotípus kialakulását négy elkülönült szinten (mechanizmus, egyedfejlődés, funkció és evolúció) értelmezzük. Ismeri az etológia más tudományágakkal kombinált kutatási eredményeit (neuroetológia, viselkedésökológia). Tisztában van az alkalmazott etológia kiemelt szerepével az állatjólét és természetvédelem kapcsán. Átlátja a viselkedéskutatás fontosságát az evolúciós folyamatok megértésében, modellezésében. Képesség: Képes az etológiai vizsgálatok átlátására, egy kísérlet megtervezésére és az eredmények összehangolt értelmezésére. Képes a megszerzett tudását alkalmazni gyakorlatban felmerülő kérdések magyarázatára. Ismeretei alapján rendelkezik a természettudományos alapokon nyugvó érvelés képességével. Képes etológiai témakörben szakszerűen kifejezni magát mind szóban, mind írásban. Attitűd: Igényli, hogy a területen megszerzett ismereteit integrálja biológiai tudásába. Elkötelezett és nyitott a tudományos megalapozottságú ismeretekre, integratív szemléletre. Elkötelezett új kompetenciák elsajátítására és világképének bővítésére. Törekszik arra, hogy környezetében a természet és az ember viszonyának témakörében felelős véleményt nyilvánítson. Példamutató környezet- és természettudatos magatartást tanúsít, másokat ennek követésére ösztönöz. Autonómia és felelősség: Képes önállóan átgondolni alapvető etológiai, viselkedésökológiai kérdéseket, képes ezekről érdemben beszámolni és összeállításokat készíteni. Képes megadott témakörben önálló szakirodalmi tájékozódásra, az összegyűjtött információ rendszerezésére és bemutatására. Felelősséget érez tudományosan megalapozott ismeretek elsajátítására. Felelősséget érez, hogy az ember és állat interakciók kapcsán tudományosan megalapozott módon véleményt nyilvánítson és formáljon szakmai és nem szakmai körökben is.
Tantárgy tartalma
A tárgy célja az etológia legfontosabb funkcionális témaköreinek, valamint más tudományágakkal (ökológia, neurobiológia, élettan) integrálódott irányzatainak kurrens kutatásokra épülő bemutatása. Az előadás fontosabb témái: Kooperáció; Kommunikáció; Tanulás; Szülői ráfordítás; Egyedi konzisztencia (személyiség); Neuroetológiai vizsgáló módszerek; Öregedés etológiája; Abnormális viselkedés; Feralizáció és urbanizáció.
Számonkérés és értékelés
k5 = kollokvium jegy (5) Az értékelés alapja a hallgatók egyéni tudásának felmérése írásbeli vizsgán a vizsgaidőszakban. A hallgatók a vizsgára az előadás anyagából készülnek.
Irodalomjegyzék
Kiadott előadásanyagok (pdf)
Ajánlott irodalom
Goodenough J., McGuire B., Jacob E. 2009: Perspectives on Animal Behaviour, 3rd ed. (Wiley)

Kurzus szakjai

Név (kód) Nyelv Szint Kötelező Tanév ...
bioinformatikus (TTK-BIOLÓGUS-BIOINFORMAT-NMEN) en 7 1/2
Biológus MSc - Idegtudomány és Humánbiológia szakirány (TTK-BIOLÓGUS-IDEGTUDHUMB-NMHU) hu 7 1/2
Biológus MSc - Molekuláris genetika, Sejt- és fejlodéstudomány szakirány (TTK-BIOLÓGUS-MOLGSEJTFEJ-NMHU) hu 7 1/2
Biológus MSc - Molekuláris-, Immun- és Mikrobiológia szakirány (TTK-BIOLÓGUS-MOLIMMMIKRO-NMHU) hu 7 1/2
Biológus MSc - Ökológia, Evolúció- és Konzervációbiológia szakirány (TTK-BIOLÓGUS-ÖKOEVOKONZ-NMHU) hu 7 1/2
Erasmus program keretében (TTK-ERASMUS-NXXX) en Kötelező
idegtudomány és humánbiológia (TTK-BIOLÓGUS-IDEGTUDHUMB-NMEN) en 7 1/2
molekuláris genetika, sejt- és fejlődésbiológia (TTK-BIOLÓGUS-MOLGSEJTFEJ-NMEN) en 7 1/2
molekuláris, immun- és mikrobiológia (TTK-BIOLÓGUS-MOLIMMMIKRO-NMEN) en 7 1/2
növénybiológia és mikológia (TTK-BIOLÓGUS-NÖVBIOLMIKOL-NMEN) en 7 1/2
növénybiológia és mikológia (TTK-BIOLÓGUS-NÖVBIOLMIKOL-NMHU) hu 7 1/2
ökológia, evolúció- és konzervációbiológia (TTK-BIOLÓGUS-ÖKOEVOKONZ-NMEN) en 7 1/2
Vissza