Kurzus nemzetközi vendég- és részidős hallgatóknak

Kar
Természettudományi Kar
Szervezet
TTK Genetika Tanszék
Kód
eukgengb22em
Cím
Az eukarióta génműködés szabályozása EA
Tervezett félév
Őszi
Meghirdetve
2024/25/1
ECTS
3
Nyelv
en
Oktatás célja
Kompetenciák: Tudás: Ismeretekkel rendelkezik az eukarióta gének szabályozásának szintjeiről. Érti a szabályozás transzkripciós szintjét (cisz és transz elemek szerepe) valamint a kromatin szintű szabályozás főbb folyamatait. Ismeretekkel rendelkezik a poszttranszkripciós szintű szabályozásról. Ismeretekkel rendelkezik a transzlációs szintű szabályozásról. Érti a poszttranszlációs szintű szabályozást. Képesség: Képes a megszerzett tudását alkalmazni hétköznapi jelenségek magyarázatára. Ismeretei alapján rendelkezik a természettudományos alapokon nyugvó érvelés képességével. Képes a genetika témakörében szakszerűen kifejezni magát mind szóban, mind írásban. Attitűd: Igényli, hogy a területen megszerzett ismereteit integrálja biológiai tudásába. Elkötelezett és nyitott a tudományos megalapozottságú ismeretekre, integratív szemléletre. Elkötelezett új kompetenciák elsajátítására és világképének bővítésére. Törekszik arra, hogy a genetika témakörében felelős véleményt nyilvánítson. Autonómia és felelősség: Képes önállóan átgondolni alapvető genetikai kérdéseket, képes ezekről érdemben beszámolni és összeállításokat készíteni. Képes megadott témakörben önálló szakirodalmi tájékozódásra, az összegyűjtött információ rendszerezésére és bemutatására. Felelősséget érez tudományosan megalapozott ismeretek elsajátítására. Szakmai és nem szakmai körökben felelősen nyilvánít véleményt genetikai kérdésekről.
Tantárgy tartalma
A kurzus célja az eukarióta génműködés transzkripciós, poszttranszkripciós, transzlációs és poszttranszlációs szabályozási szintjeinek értelmezése és összefoglalása. Az előadás fontosabb témái: Az eukarióta génműködés szintjei. Transzkripciós szint és a génexpresszió cisz-transz szabályozásának elve. Cisz elemek: promoterek, enhancerek, insulatorok. Az enhancerek mint az expresszió tér- és időbeli szabályozásának kulcs elemei. Transz faktorok. Riporter gének. DNS-fehérje kölcsönhatások kimutatása. Kromatin-szintű szabályozás: eukromatin-heterokromatin, kromatin remodelling, nukleoszómák, hiszton kód, promoter metiláció. Pozíció variegációs effektus (PEV), barrier insulatorok. Genomi imprinting. Metilációs szint változásai a genomban az egyedfejlődés során. X kromoszóma inaktiváció. Regulatory archipelagos (egér HoxD cluster). Chromosome conformation capture technologies (3C, 4C). Poszttranszkripcionális szabályozás: alternatív és differenciális splicing. Példa: Drosophila ivar meghatározás. Transzlációs szintű szabályozás: példák a Drosophila embrionális fejlődéséből. Poszttranszlációs szintű szabályozás: fehérjék, fehérje-fehérje kölcsönhatások és kimutatásuk; példák a fehérjék poszttranszlációs módosítására. 6. Vulva fejlődés C. elegans-ban: fejlődésgenetikai példák az eukarióta génműködés szabályozásával kapcsolatban.
Számonkérés és értékelés
k5 = kollokvium jegy (5) Az értékelés alapja a hallgatók tudásának felmérése egyéni teljesítés alapján. A vizsgaidőszakban kollokvium (szóbeli vizsga, elektronikusan vagy hagyományos módon, esszé jellegű kérdések)
Irodalomjegyzék
Kiadott előadásanyagok (pdf)
Ajánlott irodalom
Griffiths et al: An Introduction to Genetic Analysis 9th edition, WH Freeman and Company Barresi and Gilbert: Developmental Biology 12th edition, Sinauer Associates

Kurzus szakjai

Név (kód) Nyelv Szint Kötelező Tanév ...
bioinformatikus (TTK-BIOLÓGUS-BIOINFORMAT-NMEN) en 7 2/2
Biológus MSc - Idegtudomány és Humánbiológia szakirány (TTK-BIOLÓGUS-IDEGTUDHUMB-NMHU) hu 7 2/2
Biológus MSc - Molekuláris genetika, Sejt- és fejlodéstudomány szakirány (TTK-BIOLÓGUS-MOLGSEJTFEJ-NMHU) hu 7 2/2
Biológus MSc - Molekuláris-, Immun- és Mikrobiológia szakirány (TTK-BIOLÓGUS-MOLIMMMIKRO-NMHU) hu 7 2/2
Biológus MSc - Ökológia, Evolúció- és Konzervációbiológia szakirány (TTK-BIOLÓGUS-ÖKOEVOKONZ-NMHU) hu 7 2/2
Erasmus program keretében (TTK-ERASMUS-NXXX) en Kötelező
idegtudomány és humánbiológia (TTK-BIOLÓGUS-IDEGTUDHUMB-NMEN) en 7 2/2
molekuláris genetika, sejt- és fejlődésbiológia (TTK-BIOLÓGUS-MOLGSEJTFEJ-NMEN) en 7 2/2
molekuláris, immun- és mikrobiológia (TTK-BIOLÓGUS-MOLIMMMIKRO-NMEN) en 7 2/2
növénybiológia és mikológia (TTK-BIOLÓGUS-NÖVBIOLMIKOL-NMHU) hu 7 2/2
növénybiológia és mikológia (TTK-BIOLÓGUS-NÖVBIOLMIKOL-NMEN) en 7 2/2
ökológia, evolúció- és konzervációbiológia (TTK-BIOLÓGUS-ÖKOEVOKONZ-NMEN) en 7 2/2
Vissza