Kurzus nemzetközi vendég- és részidős hallgatóknak

Kar
Természettudományi Kar
Szervezet
TTK Biokémiai Tanszék
Kód
fehtudmb22em
Cím
Fehérjetudomány EA
Tervezett félév
Tavaszi
Meghirdetve
2024/25/2
ECTS
3
Nyelv
en
Oktatás célja
Kompetenciák: Tudás: Átlátja az élőlények molekuláris felépítésének, működésének jellegzetességeit. Ismeri a molekuláris biológiai jelenségek megértéséhez szükséges fogalmakat, azok használatát. Érti a fehérjék molekuláris működésének és szabályozásának összefüggéseit. Érti az interdiszciplináris megközelítés jelentőségét. Ismeri az összefüggéseket a különböző tárgyak keretében elsajátított ismeretkörök között. Képesség: Képes a molekuláris biológiai jelenségek jellemzőinek felismerésére, ezek összehangolt, magas szintű értelmezésére. Képes a molekuláris biológia fogalmainak szakszerű, magas szintű használatára. Képes a különböző természettudományos szakterületek tudás- és ismeretanyaga közötti összefüggések felismerésére, integrációjára. Tudományos szempontok szerint képes rendszerezni ismerethalmazokat, azokat elemzi és értékeli. Képes eredményeit szóban és írásban magas színvonalon közölni. Képes a megszerzett tudását alkalmazni a molekuláris biológiai jelenségek magas szintű tudományos magyarázatára. Attitűd: Törekszik arra, hogy a területen megszerzett tudását integráló szemlélettel használja az élő rendszerek működésének megértéséhez. Nyitott az újabb biológiai és más természettudományos kutatási eredmények megismerésére. Betartja és betartatja a kutatásetika szabályait. Aktívan terjeszti a szaktudomány eredményeit. Elkötelezett és nyitott a tudományos megalapozottságú ismeretekre, integratív szemléletre Elkötelezett a biológia szakterületén tudása folyamatosan gyarapítására. Autonómia és felelősség: Képes önállóan végiggondolni alapvető szakmai kérdéseket. Szakmai és nem szakmai körökben felelősen nyilvánít véleményt biológiai, kutatásetikai és bioetikai kérdésekről. Felelősséget érez azért, elsajátítsa az élőlények molekuláris biológiájának témaköréhez tartozó magasabb szintű ismeretanyagot. Eligazodik a munka világában, segíti partnereit a tudatos, célorientált feladat-végrehajtásban.
Tantárgy tartalma
A tárgy célja a fehérjekutatás magasabb szintű fogalmainak és összefüggéseinek egymásra épülő, integrált bemutatása. Az előadás fontosabb témái: A fehérjeszerkezet szintjei, dinamikája és meghatározása; Fehérjék kémiai módosítása; A fluoreszcencia jelensége és felhasználása a fehérjetudományban; Fehérjék kölcsönhatásainak vizsgálata; Proteomika; Nagy áteresztőképességű módszerek a fehérjék vizsgálatában; Fehérjehálózatok működési logikája; Enzimkinetikai mechanizmusvizsgálat; Fehérjeevolúció; A fehérjék, mint gyógyszercélpontok.
Számonkérés és értékelés
k5 = kollokvium jegy (5) A vizsgaidőszaki kollokviumra az előadások anyagából és a megadott szakirodalomból kell felkészülni.
Irodalomjegyzék
Kiadott előadásanyagok

Kurzus szakjai

Név (kód) Nyelv Szint Kötelező Tanév ...
bioinformatikus (TTK-BIOLÓGUS-BIOINFORMAT-NMEN) en 7 1/2
Biológus MSc - Idegtudomány és Humánbiológia szakirány (TTK-BIOLÓGUS-IDEGTUDHUMB-NMHU) hu 7 1/2
Biológus MSc - Molekuláris genetika, Sejt- és fejlodéstudomány szakirány (TTK-BIOLÓGUS-MOLGSEJTFEJ-NMHU) hu 7 1/2
Biológus MSc - Molekuláris-, Immun- és Mikrobiológia szakirány (TTK-BIOLÓGUS-MOLIMMMIKRO-NMHU) hu 7 1/2
Biológus MSc - Ökológia, Evolúció- és Konzervációbiológia szakirány (TTK-BIOLÓGUS-ÖKOEVOKONZ-NMHU) hu 7 1/2
Erasmus program keretében (TTK-ERASMUS-NXXX) en Kötelező
idegtudomány és humánbiológia (TTK-BIOLÓGUS-IDEGTUDHUMB-NMEN) en 7 1/2
molekuláris genetika, sejt- és fejlődésbiológia (TTK-BIOLÓGUS-MOLGSEJTFEJ-NMEN) en 7 1/2
molekuláris, immun- és mikrobiológia (TTK-BIOLÓGUS-MOLIMMMIKRO-NMEN) en 7 1/2
növénybiológia és mikológia (TTK-BIOLÓGUS-NÖVBIOLMIKOL-NMHU) hu 7 1/2
növénybiológia és mikológia (TTK-BIOLÓGUS-NÖVBIOLMIKOL-NMEN) en 7 1/2
ökológia, evolúció- és konzervációbiológia (TTK-BIOLÓGUS-ÖKOEVOKONZ-NMEN) en 7 1/2
Vissza