Kurzus nemzetközi vendég- és részidős hallgatóknak

Kar
Természettudományi Kar
Szervezet
TTK Anatómiai, Sejt- és Fejlődésbiológiai Tanszék
Kód
fejtagb22em
Cím
Fejlődéstan EA
Tervezett félév
Tavaszi
Meghirdetve
2024/25/2
ECTS
3
Nyelv
en
Oktatás célja
Kompetenciák: Tudás: A biológia részterületeinek (genetika, sejtbiológia, anatómia, evolúcióbiológia, biotechnológia) ismeretköreivel és terminológiájával tisztában van, azokat szakszerűen alkalmazza. Ismeri az összefüggéseket a különböző tárgyak keretében elsajátított ismeretkörök között, érti az interdiszciplináris megközelítés fontosságát. Tisztában van a modern biológiai vizsgálati módszerek alkalmazási területeivel, érti a módszerek fejlesztésének jelentőségét. Képesség Képes a különböző természettudományos szakterületek tudás- és ismeretanyaga közötti összefüggések felismerésére, integrációjára. Képes kísérleti eredmények értelmezésére és bemutatására. Tudományos szempontok szerint képes rendszerezni adatokat, ismerethalmazokat, azokat elemezi és értékeli. Képes a biológia témakörében szakszerűen kifejezni magát mind szóban, mind írásban. Alapvető jártassága van angol nyelvű szakirodalom olvasásában. Attitűd: Törekszik a természet és az ember viszonyának, az ember és más élő szervezetek testfelépítésének, működésének, evolúciójának megismerésére. Betartja és betartatja a kutatásetika szabályait. Aktívan terjeszti a szaktudomány eredményeit, ismereteit akár a médiában is magabiztosan teszi közzé, szakmai álláspontjának védelmében szükség esetén síkra száll más irányzatok és az áltudományok képviselőivel szemben. Nyitott az új biológiai és más természettudományos kutatási eredmények megismerésére. Autonómia és felelősség Szakmai és nem szakmai körökben felelősen nyilvánít véleményt biológiai, kutatásetikai és bioetikai kérdésekről. Biztonságos munkavégzést biztosít és igényel a biológiai laboratóriumi körülmények között, segíti a folyamatos módszertani és technológiai megújulást a balesetmentes és minél hatékonyabb munkavégzés érdekében. Rendelkezik a kisebb munkaközösségek munkájának megszervezéséhez szükséges önállósággal, vállalja a felelősséget egyes projektek vagy részprojektek vezetésért. Tudatosan építi karrierjét és segíti ebben kollégáit is.
Tantárgy tartalma
Az előadás célja az embriogenezis fő lépéseinek bemutatása ős- és újszájú modellállatokban, mint C. elegans, ecetmuslica, zebrahal, afrikai karmosbéka, csirke és egér. A kísérletes embriológiában alkalmazott alapvető kísérletes megközelítések bemutatása, az embrió és a környezete közötti kölcsönhatások, valamint a jelátviteli útvonalak és az alaki fejlődés közti kapcsolat tanulmányozása, az evolúciós összefüggések kiemelése. Az elsajátítandó ismeretanyag: A fejlődésbiológia, mint interdiszciplináris tudományterület. Ontogenezis, az ivartalan szaporodás módjai. Regeneráció, pozícionális tér, információ és érték fogalma. Az ivaros szaporodás: ivarsejtek, ivarmeghatározási rendszerek, ivarváltás. Gametogenezis, a petesejtek és a hímivarsejtek fejlődésének lépései, a differenciált ivarsejtek felépítése, hasonlóságok és különbségek az ős- és újszájú modellállatokban. A megtermékenyítés módjai és következményei. Genetikai és epigenetikai jelek változása az ivarsejtképzés és megtermékenyítés során. Barázdálódási típusok, háttérmechanizmusok, okok és következmények. A bélcsíraképződés: mechanizmusok és az ősszájnyílás pozícionálása. A testterv kialakulása: a testtengelyek meghatározása ős- és újszájú modellállatokban. Evo-devo összefüggések.
Számonkérés és értékelés
k5 = kollokvium jegy (5) Az értékelés alapja a hallgatók tudásának felmérése egyéni teljesítés alapján. A vizsgaidőszakban kollokvium (szóbeli vizsga). A felkészüléshez a klasszikus tankönyvek ismeretanyaga és a megadott irodalom önálló feldolgozása egyaránt szükséges.
Irodalomjegyzék
Kiadott diasorok tudományos szakcikkek

Kurzus szakjai

Név (kód) Nyelv Szint Kötelező Tanév ...
bioinformatikus (TTK-BIOLÓGUS-BIOINFORMAT-NMEN) en 7 1/2
Biológus MSc - Idegtudomány és Humánbiológia szakirány (TTK-BIOLÓGUS-IDEGTUDHUMB-NMHU) hu 7 1/2
Biológus MSc - Molekuláris genetika, Sejt- és fejlodéstudomány szakirány (TTK-BIOLÓGUS-MOLGSEJTFEJ-NMHU) hu 7 1/2
Biológus MSc - Molekuláris-, Immun- és Mikrobiológia szakirány (TTK-BIOLÓGUS-MOLIMMMIKRO-NMHU) hu 7 1/2
Biológus MSc - Ökológia, Evolúció- és Konzervációbiológia szakirány (TTK-BIOLÓGUS-ÖKOEVOKONZ-NMHU) hu 7 1/2
Erasmus program keretében (TTK-ERASMUS-NXXX) en Kötelező
idegtudomány és humánbiológia (TTK-BIOLÓGUS-IDEGTUDHUMB-NMEN) en 7 1/2
molekuláris genetika, sejt- és fejlődésbiológia (TTK-BIOLÓGUS-MOLGSEJTFEJ-NMEN) en 7 1/2
molekuláris, immun- és mikrobiológia (TTK-BIOLÓGUS-MOLIMMMIKRO-NMEN) en 7 1/2
növénybiológia és mikológia (TTK-BIOLÓGUS-NÖVBIOLMIKOL-NMHU) hu 7 1/2
növénybiológia és mikológia (TTK-BIOLÓGUS-NÖVBIOLMIKOL-NMEN) en 7 1/2
ökológia, evolúció- és konzervációbiológia (TTK-BIOLÓGUS-ÖKOEVOKONZ-NMEN) en 7 1/2
Vissza