Kurzus nemzetközi vendég- és részidős hallgatóknak
- Kar
- Természettudományi Kar
- Szervezet
- TTK Genetika Tanszék
- Kód
- genomigb22em
- Cím
- Genomika EA
- Tervezett félév
- Őszi
- Meghirdetve
- 2024/25/1
- ECTS
- 3
- Nyelv
- en
- Oktatás célja
- Kompetenciák: Tudás: Érti a genomika mint tudomány tárgyát és a jelen ismereteinket a genom szerveződéséről. Ismeri a genom egységeit és azok kapcsolódását a szervezeti komplexitáshoz és az evolúciós változásokhoz. Ismeri azokat a molekuláris genetikai folyamatokat, melyek a genomok működését és a gének expresszióját szabályozza. Tisztában van a genetikai fogalmakkal, az egyes részterületekkel, a tárgy terminológiájával és azokat szakszerűen alkalmazza. Ismeri azokat a molekuláris vizsgáló módszereket és technikákat, melyek az egyes genomok tulajdonságainak feltárását lehetővé teszik. Rendelkezik rendszerszerű ismeretekkel a genomok működéséről, azok evolúciós és fenotípust kialakító folyamatairól. Képesség: Képes a genetikai folyamatok és jelenségek jellemzőinek felismerésére és összehangolt értelmezésére. Képes a megszerzett tudását alkalmazni a genetikai jelenségek és megfigyelések magyarázatára. Ismeretei alapján rendelkezik a természettudományos alapokon nyugvó érvelés képességével. Képes a genetika területén a genomszerveződés témakörében szakszerűen kifejezni magát mind szóban, mind írásban. Attitűd: Igényli, hogy a területen megszerzett ismereteit integrálja biológiai tudásába. Elkötelezett és nyitott a tudományos megalapozottságú ismeretekre, integratív szemléletre. Elkötelezett új kompetenciák elsajátítására és világképének bővítésére. Törekszik arra, hogy környezetében a természet és az ember viszonyának témakörében felelős véleményt nyilvánítson. Példamutató környezet- és természettudatos magatartást tanúsít, másokat ennek követésére ösztönöz. Autonómia és felelősség: Képes önállóan átgondolni alapvető genetikai kérdéseket, képes ezekről érdemben beszámolni és összeállításokat készíteni. Képes megadott témakörben önálló szakirodalmi tájékozódásra, az összegyűjtött információ rendszerezésére és bemutatására. Felelősséget érez tudományosan megalapozott ismeretek elsajátítására. Felelősséget érez, hogy az őt körülvevő természetre életvitelével minél kisebb terhelést jelentsen. Szakmai és nem szakmai körökben felelősen nyilvánít véleményt genetikai kérdésekről.
- Tantárgy tartalma
- A tárgy célja az élő szervezetek genomi struktúráinak megismertetése, a genomok és genomi egységek működési szabályozásának, valamint a genomszerveződés és fenotípus kapcsolatrendszerének egymásra épülő, integrált bemutatása filogenetikai példákon keresztül. Az előadás fontosabb témái: A genomika tárgya és jelene. Repetitív elemek a genomban. A transzkripciós kötőhelyek evolúciója. Genom szekvenálási stratégiák és módszerek. A humán genom szerkezete és működése. A humán genom diverzitása: variációk a genomban. Ivari kromoszómák. Metazoa evolúció genomikai szempontból. Növényi genomok. Prokarióta és vírus genomszerkezet és evolúciójuk. Filogenetika és ritka genomi változások.
- Számonkérés és értékelés
- k5 = kollokvium jegy (5) Az értékelés alapja a hallgatók tudásának felmérése egyéni teljesítés alapján. A vizsgaidőszakban kollokvium (írásbeli vizsga, elektronikusan vagy hagyományos módon, teszt és esszé jellegű kérdések vegyesen).
- Irodalomjegyzék
- Kiadott előadásanyagok (pdf)
- Ajánlott irodalom
- Michael Lynch: The Origin of Genome Architecture, 2006. Gibson: A Primer of Human Genetics, 2015. Dan Graur: Molecular and Genome Evolution, 2016. Epigenetics, Second Edition, 2015.